Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Czy naprawdę warto liczyć na NFZ?
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2015-06-05, 08:21   Czy naprawdę warto liczyć na NFZ?

Komu z nas nie zdarzyło się korzystać z pomocy fizjoterapeutów, ręka w górę! Tak myślałem… las rąk, tylko jakiś taki… rzadki. Dziś w temacie analiza fizjoterapii kontraktowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia potocznie zwaną rehabilitacją darmową, w porównaniu z rehabilitacją komercyjną/prywatną, czyli bezpośrednio opłacaną przez pacjenta.

W takim razie od początku. Jak wygląda (zazwyczaj długa i kręta) droga pacjenta do fizjoterapeuty na przykładzie bólu kręgosłupa lędźwiowego?

99,9% pacjentów z bólem kręgosłupa zwleka z wybraniem się do lekarza: to nie mam czasu, to za daleko, nie lubię lekarzy, odwołam, bo jutro urodziny córki, albo przegląd samochodu albo po prostu mi się nie chce. Kręgosłup lędźwiowy boli czasem bardziej, czasem mniej i tak mijają tygodnie, często miesiące, a w ekstremalnych przypadkach lata.

Organizm zaopatrzony w swoją niesamowitą zdolność do kompensacji (wykorzystania ruchów bezbolesnych lub najmniej bolesnych) przyzwyczaja się do nieciekawej sytuacji jaką mu serwujemy i powoli zaczyna bagatelizować sprawę.

W ten sposób rozpoczyna się ciąg zdarzeń prowadzących do strukturalnych zmian w kręgosłupie (i jego okolicach) skutkujących coraz większym nasileniem dolegliwości lub bólem nagłym w skutek zaawansowanej dyskopatii. I co wtedy? Wtedy to już naprawdę mamy przerąbane…

Lekarz pierwszego kontaktu.

Jeśli ból w jakiś sposób jest jeszcze do wytrzymania, to chcąc oszczędzić chociaż trochę kasy trafiamy do lekarza rodzinnego finansowanego przez NFZ i tu zaczyna się nasza droga. Lekarz pierwszego kontaktu, jeśli co bardziej kumaty, po wstępnej diagnostyce wykluczającej bezpośrednie zagrożenie „trwałą utratą zdrowia” odsyła nas do znajomego po fachu lekarza rehabilitacji, w celu wyznaczenia zabiegów.

Jeśli mamy mniej szczęścia najpierw trafimy do jego kumpla neurologa (od 3 miesięcy do nieskończoności czekania), później może jeszcze do neurochirurga (kolejne co najmniej 3 miesiące), a później (oby nie!) na stół operacyjny lub przy większym szczęściu również do lekarza rehabilitacji.

Jeśli stół – znowu przerąbane, jeśli lekarz rehabilitacji – również, bo kolejka oczekujących to następne od 3 do 6 miesięcy, a później jeszcze pół roku na (zazwyczaj wątpliwej jakości) przepisane zabiegi. W 80% przypadków będzie to nie wiele dające połączenie 2 – 3 zabiegów fizykoterapii np. pole magnetyczne i laser i dodatkowo ćwiczenia w grupach 4 – 10 osobowych.

Po tak długiej ścieżce pomocy nasz ból będący skutkiem zmian w kręgosłupie częściowo wyciszy się sam lub stanie się bólem przewlekłym, a kompensacje np. nieprawidłowe ustawienie miednicy, czy funkcjonalne skrzywienie kręgosłupa pozostanie. Dzięki fizykoterapii dolegliwości może zmniejszą się o kolejne 25%, a ćwiczenia niecelowane, bez szczegółowej diagnozy fizjoterapeutycznej (nie ma na to czasu przy 10 pacjentach na sali!) utrwalą złe nawyki organizmu.

W najlepszym wypadku ból częściowo zniknie na pół roku i powróci ze zdwojoną siłą. W najgorszym, źle przeprowadzona rehabilitacja pogorszy stan pierwotny i ponownie zawitamy u znanego już nam dobrze neurochirurga, gotowego nas pokroić „od ręki”.

Czy jest na to jakaś alternatywa? Oczywiście, ale to czy z niej skorzystasz zależeć będzie od zasobności Twojego portfela i szybkości działania.

Szybkie działanie.

Jeśli nadal liczymy na NFZ, to naszą drogę powinniśmy zacząć jak najszybciej, czyli w momencie pojawiania się bólu, a nie kiedy jest już naprawdę źle i niedobrze. Mniejszy ból prawdopodobnie skróci listę specjalistów po drodze do fizjoterapeuty. Jeśli już do niego trafisz powinieneś nalegać na terapię INDYWIDUALNĄ, czyli pracę jeden na jeden, pacjent – terapeuta.

Masz również prawo i obowiązek wymagać od fizjoterapeuty badania diagnostycznego na pierwszej wizycie (to jego praca i obowiązek!). Każda inna terapia „w ciemno” jeśli chodzi o kręgosłup, jak i inne partie ciała nie ma większego sensu i możesz wrócić do punktu pierwszego.

Komercja.

Trzecią, niestety nieco droższą, ale ekspresową alternatywą jest wizyta diagnostyczna prywatna bezpośrednio u fizjoterapeuty. Po takiej wizycie praktycznie od razu można rozpocząć celowaną i mam nadzieję skuteczną terapię bólu kręgosłupa. Czy warto poświęcić 50 – 150 złotych, aby zapobiec konsekwencjom długiego oczekiwania na pomoc? Moim zdaniem poprawa Twojego komfortu życia od rana do wieczora jest tyle warta.

Często 2 – 3 wizyty prywatne rozwiązują problem w zarodku i nie dopuszczają do rozwinięcia się stanu przewlekłego, dużo trudniejszego do wyleczenia. Pacjenci często nie zdają sobie sprawy z faktu, iż rehabilitację prywatną mogą odbyć bez skierowania od jakiegokolwiek lekarza. Jednak jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie (moim zdaniem zdecydowanie najlepsze) polecam obowiązkowo sprawdzone, renomowane gabinety i kliniki FIZJOTERAPEUTYCZNE.

z fizjologika.pl
 
     
Linki sponsorowane
sylwia4012

Dołączył: 20 Sty 2014
Posty: 41
Wysłany: 2015-07-13, 17:17   

Wiele razy zawiodłam się na leczeniu na NFZ, ale też kilka razy pozytywnie się zaskoczyłam. Jednak preferuję prywatne ośrodki. Jest oczywiście kosztowne, ale istnieje wiele rozwiązań które mogą pomóc. Na przykład fundacja Avalon pomaga finansowo osobom chorym i niepełnosprawnym. Wystarczy założyć na stronie subkonto. Otrzymane środki można wykorzystać na dowolny cel. Fajnie, że są takie instytucje
 
     
majkel 
Fizjo

Wiek: 39
Dołączył: 09 Sty 2010
Posty: 26
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2015-07-24, 22:51   

nie zgodzę się, już lekarz pierwszego kontaktu może wypisać zabiegi fizjo. trochę czasu się zaoszczędzi, i dlaczego 2-3 zabiegi są niewystarczające? moim zdaniem są,zdarzają się tacy którzy maja 1 zabieg, i się bardzo chwalą i długo nie wracają, a może być tak iż 5 zabiegów dziennie może być zbyt dużym obciążeniem dla ich organizmów.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB