massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2013-06-19, 06:09 Kręgoszczelina i kręgozmyk
Kości kręgosłupa (kręgi) dzięki swojemu ułożeniu nadają mu stabilność. Uszkodzenia lub wady kręgów, szczególnie w odcinku lędźwiowym, mogą być źródłem silnego bólu. Pęknięcie pierścienia kostnego w kręgosłupie nazywa się kręgoszczeliną. Jeśli pęknięcia pojawią się po obu stronach rzeczonego pierścienia, istnieje ryzyko, że kręg wyśliźnie się do przodu, co nazywane jest kręgozmykiem.
Przyczyny
Kręgoszczelina pojawia się najczęściej w najniższym kręgu lędźwiowym. Zadaniem pierścienia kostnego zbudowanego z nasady i blaszki łuku kręgowego jest ochrona rdzenia kręgowego oraz nerwów rdzeniowych. Kość jest najsłabsza między nasadą łuku, a blaszką łuku kręgowego, w obszarze znanym jako część międzystawowa.
Zwykło się uważać, że ubytek w tym obszarze jest skutkiem złamania przeciążeniowego, do którego dochodzi w wyniku cyklicznych przeciążeń kości. Na początku organizm może wyleczyć uszkodzenie, niemniej jednak jeżeli przeciążenia powtarzają się i występują szybciej niż organizm na nie reaguje, kość ostatecznie łamie się.
Kręgoszczelina nie jest schorzeniem, z którym można się urodzić – pojawia się ona z reguły po raz pierwszy w dzieciństwie, a najczęściej można ją zaobserwować u gimnastyków i piłkarzy.
Kręgozmyk ma miejsce wtedy, gdy po obu stronach pierścienia kostnego rozwijają się zmiany zwyrodnieniowe. Pęknięcia tego typu skutkują oddzieleniem stawów międzykręgowych od tyłu kręgosłupa. Stawy międzykręgowe nie są w stanie już stabilizować kręgu i kręg u góry zsuwa się do przodu, naciskając powoli na mieszczący się pod nim krążek międzykręgowy.
U osób dorosłych z reguły nie ma zagrożenia całkowitego zsunięcia się górnego kręgu, jednak nastolatkowie są narażeni na jedyny w swoim rodzaju typ kręgozmyku, w ramach którego jeden kręg zsuwa się do przodu zupełnie poza kręg zlokalizowany pod nim.
Objawy
Kręgoszczelina i kręgozmyk mogą powodować bóle krzyża. Nie u wszystkich osób z tymi stanami pojawiają się dolegliwości ze strony kręgosłupa, jednak istnieje u nich większe ryzyko ich wystąpienia. Stany te mogą być źródłem bólu mechanicznego, który daje o sobie znać przy poruszaniu częściami kręgosłupa.
Mogą też być źródłem bólu uciskowego, związanego z uciskiem na nerwy w okolicy krzyżowej. Pojawia się on w przypadku kręgoszczeliny, kiedy w wyniku podjętej przez organizm próby zagojenia pęknięcia tworzy się wokół niego tkankowe wybrzuszenie, które może uciskać na korzenie nerwów rdzeniowych w miejscu opuszczania przez nie kanału kręgowego.
Tego rodzaju ucisk może także towarzyszyć kręgozmykowi, kiedy kręg przesunie się do przodu i uciśnie nerw. Przesunięcie się kręgu do przodu skutkuje też w zmniejszeniu kanału kręgowego, na wskutek czego zostaje mniej miejsca na korzenie nerwowe. Ucisk na nerw może być źródłem bólu promieniującego w dół do stopy, jej drętwienia oraz osłabienia mięśni, które przez ten nerw są zaopatrywane.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13