Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Rozstępy. Jak się ich pozbyć?
Autor Wiadomość
Kosmetyczka


Dołączył: 09 Sty 2011
Posty: 57
Wysłany: 2013-08-28, 20:28   Rozstępy. Jak się ich pozbyć?

Kosmetyka nowoczesna daje nam wiele, jeśli potrafimy z niej racjonalnie korzystać, Należy jednak wstępnie zasięgnąć informacji by zając się problemem który dotyczy około 70% kobiet, około 90% kobiet w ciąży i 40 % mężczyzn.

Kosmetyka nowoczesna daje nam wiele, jeśli potrafimy z niej racjonalnie korzystać, Należy jednak wstępnie zasięgnąć informacji by zając się problemem który dotyczy około 70% kobiet, około 90% kobiet w ciąży i 40 % mężczyzn. Na początek należy się zastanowić, co to są Rozstępy. Są to blizny powstałe w skutek niewspółmierności między wytrzymałością skóry i siłami rozciągającymi. O rozstępach mówimy, więc gdy skóra lokalnie traci integralność i dochodzi do osłabienia strukturalnego warstwy podstawowej. Rozstępy ułożone są linijne pojawiają się w skutek zaniku skóry, wiążą się ściśle ze ścieńczeniem naskórka i skóry właściwej oraz zanikiem włókien sprężystych. Powstają na poziomie skóry właściwej poprzez upośledzenie fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny oraz ich funkcje wiążące w skórze. Kolagen i elastyna zbudowane są z białek i mają postać włókien ułożonych w sieć, dzięki której skóra jest sprężysta i elastyczna, napięta i jędrna. Włókna te odznaczają się bardzo dużo wytrzymałością na rozciąganie (trzeba użyć obciążenia, co najmniej 10 kg, aby zerwać jedno włókno kolagenowe o średnicy 1mm), Jeśli dojdzie do zaburzeń na poziomie fibroblastów powstają rozstępy.

Literatura medyczna w odniesieniu do budowy histologicznej rozstępów jest niejednoznaczna, określa jednak podstawowe cechy dla rozstępów. Pokryte są atroficznym tj. ścieńczanym naskórkiem, który utracił swój rysunek brodawkowy, oraz skórą właściwą również cieńszą, ze zmianami włókninowymi. Włókna kolagenowe połączone są w grupy ułożone równolegle do powierzchni skóry, zaś włókna elastyczne na poziomie podbrodawkowym uległy zanikowi, a w innych rejonach są nieliczne i bardzo delikatne. Komponenta komórkowa i naczyniowa jest nieliczna, a przydatki włosowo-łojotokowe praktycznie nieobecne. Rozstępy są pewną patologią, nadal jednak nie do końca są znane pod względem patogenezy.

Istnieją dwie teorie powstawania rozstępów: endokrynologiczna i mechaniczna.

Według pierwszej, powstawanie rozstępów wiąże się z nadmiernym wydzielaniem glikokortykoidów. W przypadku dziedzictwa genetycznego występuje zwiększona produkcja kortyzolu. Jest to hormon kory nadnerczy, który upośledza funkcję fitoblastów, co spowalnia odnowę komórkową i syntezę kolagenu. Efektem wtórnym tego procesu jest atrofia, czyli zanik skóry i rozstępy. Pojawianie się rozstępów na skórze wskazuje na patologię fibroblastu i pękanie kolagenu. Kiedy fibroblast choruje, dwa podstawowe białka strukturalne (kolagen i elastyna) odpowiedzialne za dobrą kondycję skóry są zmienione, co powoduje ich kruchość. Ponieważ jednocześnie dochodzi także do ścieńczenia warstwy naskórka, stają się one bardziej widoczne.
Według drugiej teorii, przyczyną jest gwałtowne wyciąganie komponenty naczyniowej i włóknikowej skóry, doprowadzając do lokalnego niedokrwienia i przerywania włókien kolagenowych. W rzeczywistości oba mechanizmy odgrywają zasadniczą rolę w powstawaniu rozstępów, a sprzyja im indywidualna predyspozycja genetyczna.
Rozstępy raz powstałe, pozostają na czas nieokreślony. Niekiedy mogą one ulegać odkształceniom i zmianom, prawdopodobnie, jako wynik genetycznie zdeterminowanej zdolności organizmu do odpowiedzi na urazy mechaniczne.

Podczas ich powstawania przechodzą fazy ewolucji. Pierwszy etap powstania rozstępów to stan zapalny, pojawia się ubytek w tkance miękkiej, zmiany te maja kolor czerwony i czerwono siny. Faza druga to wytworzenie tkanki łącznej, bliznowacenie i zanikanie. Rozstępy stają się cieńsze i bledną, stają się nieco jaśniejsze od koloru skóry, o perłowym odcieniu. Niekiedy jednak rozstępy pozostają w fazie zanikowej o kolorze czerwonym lub winno sinym właśnie w postaci ścieńczonych lecz wyróżniających się blizn.

Pojawiają się na ciele w miejscach gdzie następuje mechanicznie nadmierne wyciąganie skóry w skutek przybierania masy ciała, nadmiernego gromadzenia tanki tłuszczowej (otyłości i nadwagi), szybkiego wzrostu kości, przybierania masy mięśniowej. Pojawiają się asymptomatycznie, jednak czasem towarzyszy im świąd, pieczenie i ból, najczęściej na brzuchu, udach, pośladach, piersiach, ramoinach, plecach, wszędzie tam gdzie skóra narażona jest na uszkodzenia spowodowane naciągnięciem. Występują niezależnie od wieku. Są pewnego rodzaju defektem kosmetycznym.

Najlepsze efekty w pozbyciu się rozstępów uzyskuje się we wczesnej prewencji, w ich pierwszej fazie powstawania, z reguły jednak mówimy o redukcji, zmniejszeniu i złagodzeniu defektu.

Najskuteczniejszą metoda pozbycia się rozstępów jest operacja medyczna polega na wycięciu skóry wraz z rozstępami, skutkiem jest powstanie pooperacyjnej blizny.
Inną metodą, mniej ingerencyjną jest spłycanie głębokich blizn i rozstępów przy pomocy lasera np. frakcyjnego ( Fraxel laser) inaczej nazwanego pikselowego, mosaic F1,CO2 .

Wnika w skórę, powoduje zmianę jej struktury podgrzewa ją i odparowuje to jest tzw. ablacja. Trwale regeneruje kolagen i elastynę, nie uszkadzając skóry, następuje więc szybka regeneracja. Światło lasera wytwarza strumień impulsów o mikroskopijnej średnicy, rozrzucanych równomiernie po skórze. Dzięki głowicy skanującej nie naświetla jednorodnie powierzchni skóry ale "dziurkuje" ją tysiącami mikroskopijnych kolumn, pozostawiając wokół "studnie oparzeń" siateczkę utworzoną z wysp zdrowej, nie uszkodzonej skóry. Dzięki temu proces leczenia rozwija się bardzo szybko i bez tworzenia widocznej rany.

Ewętualnie można zastosować laser IPL który jest zdecydowanie mniej skuteczny, gdyż jego światło jedynie rozjaśnia zmany, trzeba zdawać sobie sprawę że taka technologia nie usunie rozstępów.

Inne terapie to mikrodermabrazja, czyli mechaniczne złuszczanie warstw naskórka aparatem, który ściera i wysysa starte komórki. Zabieg nie wymaga rekonwalescencji. Diamentowa polega na usuwaniu górnej warstwy naskórka przy pomocy głowic diamentowych. Korundowa złuszcza naskórek przy użyciu kryształków tlenku glinu. Tlenowa złuszcza naskórek tlenem i solą fizjologiczną. Regeneruje i uelastycznia skórę, pobudza krążenie krwi i limfy, pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Najskuteczniejsza jest kryształkami tlenku aluminium. Definitywnie spłyca nieestetyczne rozstępy. Można również stosować z peelingiem kwasem glikolowym lub TCA.

Dermabrazja klasyczna i laserowa. W przypadku klasycznej jest to zabieg mechanicznego złuszczania naskórka i spłycania rozstępów za pomocą tarczy diamentowej. Można również zastosować zabieg dermabrazji laserowej. Oba cechują się dość wysoką skutecznością jednak są dość bolesne, wykonywane zwykle na znieczuleniu miejscowym oraz z zastosowaniem leków przeciwbólowych po zabiegu. Konieczne jest zastosowanie opatrunku na skórę poddaną zabiegowi. Nie należy do najtańszych.

Można zastosować leczenie chemiczne np. kwasem retinowym. Praktycznie działa od stymulacji produkcji czynników wzrostu po stymulację angiogenezy i aktywności fibroblastycznej. Zastosowanie znajduje kwas glikolowy, który w niskich koncentracjach zmniejsza kohezję korneocytów, zmniejszając grubość warsty rogowej. W dużych stężeniach natomiast powoduje oderwanie się keratynocytów i epidermolizę, stymuluje produkcję nowych komórek naskórka i syntezę włókien kolagenowych w warstwie powierzchniowej skóry właściwej. W powtarzanych terapiach powoduje zgrubienie skóry właściwej i naskórka.

Wstrzykiwanie do uszkodzonych tkanek wyciągów łożyskowych to próba indukowania odpowiedzi fibroblastycznej z regeneracją kolagenu. Protokół ten przewiduje również równoległe aplikowanie na skórę 70% kwasu glikolowego. Próba ta, jak i wstrzykiwanie do rozstępów glukozaminosulfatów wymagają jeszcze dokładniejszych badań, lecz ich wstępne rezultaty są często zachęcające. Używane są także inne alfahydroksykwasy: migdałowy i pirogronowy, oraz betahydroksykwasy: salicylowy. Pracując na tych preparatach aktywnych można zastosować Mezoterapię, czyli to właśnie ostrzykiwanie.

Można stosować preparaty kosmetyczne i maści farmaceutyczne, niezwykle ważne jest by zwracać szczególną uwagę na skład substancji czynnych w którym definitywnie powinny się znaleźć: elastyna, kolagen (linoleat proliny, kompleks hydroksyproliny), biostymolina, witaminy, preparaty łożyskowe, acetazolamidy, alfahydroksykwasy oraz:

- ekstrakt z aloesu – odpowiedzialny za wiązanie wody, aktywnie wspiera odbudowę komórek, przywraca gładkość skóry i zapobiega jej wysuszeniu;
- ekstrakt z żeń-szenia - reaktywuje i rewitalizuje komórki skóry wspiera ich naturalne funkcje i pobudza mikrokrążenie;
- ekstrakt z nasion soi - poprawia nawilżanie skóry, zmniejsza zmarszczki, zwiększa elastyczność skóry i unieszkodliwia wolne rodniki;
- gliceryna i pantenol- doskonale nawilża skórę, poprawia elastyczność i miękkość naskórka;
- mocznik - zmiękcza naskórek;
- witamina E - wspiera zdolność skóry do wiązania wilgoci, chroni ją przed działaniem wolnych rodników, wygładza naskórek;
- faktor nawilżający NMF - wspiera naturalne funkcje skóry, stabilizuje poziom nawilżania.

Ważne jest również umiejętne aplikowanie preparatów. Wmasowujemy je na oczyszczoną skórę po gorącej kąpieli, dobrze rozgrzana skóra przez otwarte pory pozwala substancją wniknąć głęboko i dobrze się wchłonąć.

Zamiast walczyć z rozstępami, trzeba zapobiegać ich powstawaniu. Dla utrzymania jak najlepszego stanu skóry zasadnicze jest prawidłowe odżywianie. Trzeba pamiętać o dostarczeniu protein, lipidów, węglowodanów i witamin A, E, PP, B5 w ilości zależnej od stanu fizjologicznego organizmu. Należy kontrolować masę cała w przypadku otyłości, nadwagi, ciąży. Unikać zbyt gwałtownych i szybkich terapii dietetycznych. Ćwiczenia fizyczne zawsze będą ogromnym wsparciem dla podtrzymania kondycji skóry nie należy długotrwale przemęcząć mięśni - unikać długotrwałych i silnych skurczów mięśniowych. Umiarkowana aktywność sportowej i masażem poprawia mikrokrążenie naczyniowo-limfatyczne i może być pożyteczne dla tkanek i przeciwdziałania powstawaniu rozstepów, zwłaszcza w ciąży.

Pomimo ciągle rozwijającej się kosmetyki i medycyny estetycznej całkowite pozbycie się rozstępów jest nadal dużym wyzwaniem. Możliwości w temacie ograniczają się jedynie do minimalizowania oraz zapobiegania powstającym mikrobliznom uszkodzeniom estetycznym skóry.

Źródło: perlmasaz.pl
 
     
Linki sponsorowane
bonka 


Dołączyła: 08 Lis 2017
Posty: 370
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-01-27, 11:04   

Nie ma opcji usunięcia rozstepów za pomocą kosmetyków. Sama próbowałam ale nic mi nie pomogło. Miałam spore rozstępy bo swego czasu utyłam oraz pojawiły mi sie na brzuchu oraz na pupie. NIe wygladało to zbyt dobrze.... Niestety ale mam do nich tendencję. Próbowałam bardzo wielu kosmetyków oraz masazu ale nic nie pomagało. Skuteczne okazało się dopiero wybranie do gabinetu medycyny estetycznej oraz zdecydowanie się na zabieg laserem....

Nie jest to moze przyjemne ale rozstępy mam po zabiegu o wiele mniejsze, czuję się dzięki temu bardziej pewna siebie.
https://www.raczkowska.pl/laser-frakcyjny-co2/
 
     
chrupcia 

Dołączyła: 19 Sie 2017
Posty: 50
Wysłany: 2020-06-26, 16:52   

usunac kosmetykami rozstepy to nie taka prosta sprawa.. ale mozna sprobowac zapobiegac ich powstawaniu :) osobiscie bardzo sobie chwale z bielendy z serii vege mama weganski olejek odzywczy przeciw rozstępom i serum wzmacniajace przeciw rozstepom :P
 
     
Annie 

Dołączyła: 14 Kwi 2019
Posty: 198
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-07-10, 10:30   

Pytanie czy chcecie je zmniejszyć czy moze zlikwidować. Bo jeśli chcecie je zlikwidować to mam tutaj przykrą wiadomośc. Nie jest to niestety możliwe. Rozstępy jest to trwała zmiana w skórze, której zlikwidowanie tak do końca możliwe nie jest.

Co nie znaczy, ze nie można zmniejszyć ich widoczności. Bo można.Pomocne tutaj będzie na pewno

stosowanie regularnych masaży
peelingi
oraz dobry krem, kupcie sobie na przykład Strialys https://www.miastokobiet....rze-z-jakoscia/
 
     
melska 

Dołączyła: 12 Maj 2019
Posty: 31
Skąd: Płock
Wysłany: 2021-08-16, 20:11   

Usuwanie rozstępów to drogi wydatek bo powinno się to zrobić jedynie z pomocą gabinetu medycyny estetycznej, gdy chcemy by one całkowicie zniknęły. Mimo wszystko są też inne metody, które nie wymagają sporego wkładu finansowego. Świetnym przykładem jest stosowanie kolagenu - mnie osobiście pomógł w kwestii ich zbielenia i by lekko zmniejszyły swój rozmiar, a po ciąży zrobiły się dość spore. Dla ciekawskich - na stronie skutecznykolagen jest dostępny szerszy opis jego działania. Osobiście polecam bo jest tani i naprawdę pomaga, nie tylko w kwestii rozstępów.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB