Wysłany: 2012-03-27, 12:17 Hydroterapia wskazania i przeciwwskazania
Woda wykazuje działanie lecznicze na wiele sposobów. Z jej walorów korzysta hydroterapia. Wskazania i przeciwwskazania trzeba jednak bowiem znać, ponieważ ta metoda leczenia nie jest przeznaczona dla wszystkich osób.
Hydroterapia stanowi jeden z działów fizjoterapii. Uważana jest za sposób leczenia bodźcowego – woda stosowana zewnętrznie może oddziaływać na ciało i jego bolączki. W celach terapeutycznych woda wykorzystywana jest we wszystkich postaciach. Najczęściej stosowanymi zabiegami wchodzącymi w zakres hydroterapii są: gorące kąpiele, polewanie, natryski (bicze wodne), okłady, hydromasaż (masaż podwodny).
W fizjoterapii szczególne miejsce mają kąpiele. Mogą mieć one charakter przeciwbólowy (wskazaniami są: schorzenia reumatyczne, schorzenia neurologiczne, nerwobóle, bóle stawowe, bóle mięśniowe), czy przeciwzapalny (zalecane do leczenia: stanów reumatycznych, stanów zapalnych skóry, wyprysków). Ogólnymi przeciwwskazaniami do kąpieli gorących są między innymi: ostre stany zapalne, nowotwory, cukrzyca, żółtaczka, skazy krwotoczne, niewydolność krążenia.
W hydroterapii, do masażu kończyn dolnych i górnych, stosuje się najczęściej kąpiele wirowe. Do zabiegu wykorzystywany jest specjalny wir wodny. Kąpiele tego rodzaju zaleca się osobom, borykającymi się ze stanami urazowymi, zwyrodnieniowymi narządów ruchu czy przykurczami.
Dość popularne są bicze szkockie, czyli natryski przeprowadzane skupionym lub wachlarzowatym strumieniem wody. Cykl składa się z dwóch części. Najpierw ciało polewane jest wodą o temperaturze ok. 40 °C (czas trwania to 1-2 minuty), a następnie wodą o temperaturze 20 °C (czas trwania to 30 sekund). Bicze szkockie są jednymi z najbardziej popularnych zabiegów, jakie oferuje hydroterapia. Wskazania i przeciwwskazania co prawda istnieją, aczkolwiek nie jest ich wiele. Z dobroczynnego wpływu natrysków nie mogą skorzystać osoby w podeszłym wieku, osoby z miażdżycą i nadciśnieniem oraz niewydolnością krążenia. Bicze szkockie sprawdzają się natomiast u pacjentów z niezapalnymi chorobami stawów.
Popularnością cieszy się również hydromasaż, który ma zbawienny wpływ zarówno na układ nueromięśniowy, kostny, krążenia, oraz oddechowy. Strumienie wody kierowane są w schorowane miejsca, co przynosi ulgę i relaks dla punktów zapalnych. Do wskazań do masażu podwodnego zalicza się między innymi: skoliozę, rwę kulszową, reumatyzm, choroby układu mięśniowego (niedowład, przeciążenia, zwiotczenia), przykurcze mięśni.
Warto wiedzieć, że istnieją dowody na to, iż hydroterapia może być pomocna w redukowaniu bólu spowodowanego artretyzmem, stanami zapalnymi na skutek doznanych kontuzji i zmęczenia. Wilgotne powietrze wpływa również korzystnie w zwalczaniu chorób układu oddechowego: astmy czy przewlekłego bronchitu.
Właściwe dobranie rodzaju zabiegu, temperatury wody, czasu trwania oraz intensywności zabiegu – to cechy, które wpływają na skuteczność i powodzenie hydroterapii. Wskazania i przeciwwskazania również są istotne, bowiem nie na wszystkie dolegliwości zabiegi takie są polecane. Warto więc wziąć to pod uwagę, decydując się na wodolecznictwo.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13