Wysłany: 2011-08-04, 21:43 Historia Medycyny Chińskiej
Medycyna Chińska jest jedną z najstarszych w dziejach historii.
Pierwsze zapiski dotyczące leczenia pojawiły się w księgach legendarnych cesarzy, zawierających wiele wiadomości praktycznych, nie tylko z zakresu medycyny. Były to więc księga Fu-Hsi, datowana na ok. 2900 r. p.n.e., Czerwonego Cesarza Shen-Nung z ok. 2800 r. p.n.e., Żółtego Cesarza Huang-Ti z ok. 2600 r.p.n.e. Ostatniemu z Nich zawdzięczamy "Kanon medycyny", które to dzieło spisano w ostatecznej wersji w III w., p.n.e.
Cesarz Fu-Hsi wprowadził igły do akupunktury, wykonane z krzemienia, dziewięć różnej wielkości. Stworzył także koncepcję równowagi energii Yin i Yang.
Czerwony cesarz Shen Nung, ojciec chińskiej medycyny i farmakoterapii, opisał 365 leków pochodzenia roślinnego.
Żołty cesarz Huang-Ti zerwał jednak z tradycją i zabronił stosowania leków, zalecając akupunturę.
Jego następcy uchylili zakaz i ziołolecznictwo wraz z akupunkturą stały się dwoma głównymi metodami leczenia dolegliwości na długie lata.
Wzmianki o lekarzach pojawiły się w XI w. p.n.e.
Za dynastii Czou (1050 - 256 p.n.e.) wprowadzono państwowe egzaminy lekarskie. Lekarze nadworni zajmowali wysoką pozycję w społeczeństwie. Wiązało się to także z odpowiedzialnością, gdyż błąd w sztuce bywał karany śmiercią.
Lekarze zamujący się leczeniem ludności prowadzili życie wędrowne, nawołując na targowiskach.
Specjalizowali się w różnych dziedzinach, np. w akupunkturze, usuwaniu zębów czy leczeniu oczu.
W okresie Wojujących Cesarstw (475 - 221 p.n.e.) grupa lekarzy spisała dzieło medyczne, księgę "Huangdi Neijing" zawierająca zagadnienia bólu oraz kanon akupuntury ze wskazaniami, przeciwskazaniami, punktami i kanałami energetycznymi.
Za panowania Zachodniej Dynastii Jin (265-420 n.e.) lekarz Wang Shuhe, zwany także Wang Xi, napisał swe dzieło "Maijing", czyli "Teoria o pulsie", składajšce się dziesięciu zwojów i 97 rozdziałów. Opisał 24 rodzaje pulsów i sposób badania tętna trzema palcami na nadgarstku.
Szkoły lekarskie powstały dopiero w 629 r.n.e. Za czasów dynastii Tang (618 - 907 n.e.) popierano akupunkturę i utworzono wydział poświęcony tej dziedzinie w Cesarskim Kolegium Medycznym.
Z tego okresu zachowało się obszerne, trzydziestotomowe dzieło lekarza Souen Sseu-mo (581 - 682 n.e.) "Tysiąc złotych recept". Dwa z tomów poświęcone były akupunturze.
Ważnym dziełem porządkującym wiedzę o akupunturze była trzytomowa księga napisana w 926 r.n.e. przez uczonego Wang-Wei-yi opisująca 657 punktów akupunkturowych.
Z jego inicjatywy także powstały odlane z brązu fantomy w 1027 r.n.e. naturalnej wielkości ludzi, z kanałami i punktami na powierzchni.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 13