Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Aromaterapia stosowanie w położnictwie i ginekologii
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2011-01-17, 02:24   Aromaterapia stosowanie w położnictwie i ginekologii

Aromaterapia jest znana i stosowana od czasów starożytnych. Twórcą nazwy "aromaterapia" jest francuski chemik Gatefosse, który badał olejki eteryczne dla potrzeb kosmetyków. Różnorodne olejki stosowano głównie w celach estetycznych dla pielęgnacji urody, ale również w celach zdrowotnych. Z danych zawartych w książce dr Władysława S. Bruda i dr Iwony Konopackiej pt : "Tajemnice aromaterapii - pachnąca apteka", wydanej w 1998 r. wynika, że w czasach faraonów olejki wykorzystywano do balsamowania mumii, wykorzystując ich specyficzne właściwości antyseptyczne i konserwujące. W Asyrii budowano świątynie z drewna cedrowego, co miało szczególne właściwości zdrowotne. Olejek drzewa cedrowego ma podobne właściwości dezynfekujące jak olejek z drzewa sandałowego.

W najstarszych dokumentach zapisanych na tabliczkach sprzed 3000 lat p.n.e. z dorzeczna Eufratu i Tygrysu - krainy Sumerów, znajdujemy receptury mieszanek roślinnych leczniczych, zawierające m.in. mirt, tymianek, cedr, pączki liści i żywicę drzew. W Babilonii handlowano wonnościami, a król Mardukapolidin II założył ogród z leczniczymi roślinami.

Hipokrates i jego uczniowie używali olejku różanego do leczenia wielu schorzeń, w tym również ginekologicznych.

Opisany w podręcznikach starożytnej medycyny chińskiej Balsam Tygrysi znany jest współcześnie. Składając się z mieszaniny olejków eterycznych rozpuszczonych w wazelinie i innych tłuszczach, posiadając działanie przeciwbólowe i relaksujące, balsam ten działa również dezynfekująco, przeciwzapalnie i uspokajająco.

Pliniusz w opisanej "Historii naturalnej" podaje 80 receptur z ruty, mięty, róży, lilii i fiołka.

Właściwości antyseptyczne olejków eterycznych wykorzystywano podczas epidemii. Dane historyczne dowodzą, że w XVII wieku angielskie miasteczko Bucklesbury uchroniło się przed zarazą dlatego, że tam znajdowało się centrum produkcji i handlu lawendą, która posiada właściwości dezynfekcyjne powietrza. Podobne obserwacje można przypisać miastom południa Francji, które dzięki produkcji olejków eterycznych uniknęły epidemii cholery.

W ostatniej dekadzie obserwuje się akceptację i rozwój metod naturalnych w wielu dziedzinach medycyny. W szeregu specjalnościach można stosować olejki eteryczne w prowadzonej wspomagająco aromaterapii.

Aromaterapia w ciąży

Planując aromaterapię przestrzega się generalnej zasady, aby w godzinach rannych stosować zapachy orzeźwiające, w porze lunchu koncentrujące, a po południu relaksacyjne.

Specjalność położniczo-ginekologiczna powoli akceptuje aromaterapię jako metodę wspomagającą. W okresie rozwoju ciąży z kominków zapachowych olejki eteryczne np. z geranii, działają uspokajająco i relaksująco. Zapachy cytrusowe (pomarańcza, mandarynka, cytryna) działają orzeźwiająco, dostarczając organizmom energii. Największe zastosowanie w położnictwie przypisuje się lawendzie, która jest wszechstronnym środkiem zarówno leczniczym, jak i dezynfekującym. Mieszanka lawendowo-rozmarynowa poprawia koncentrację. Również melisa i drzewo sandałowe w okresie ciąży wpływają łagodząco i uspokajająco. W przypadkach trudności w zasypianiu również pomocne są opary z lawendy.

Aromaterapia w porodzie

Aromaterapia w sali porodowej, zarówno w I i w II okresie porodu zyskuje coraz więcej zwolenników. Można doświadczyć znakomitego wpływu zapachu na stan psychofizyczny rodzącej, komfort i jej aktywność niezbędną w czasie porodu. Stosowana melisa i drzewo sandałowe poprawiają komfort psychomotoryczny, a lawenda działa uspokajająco wzmagając koncentrację. Podczas skurczów porodowych lawenda działa uspokajająco, ale wzmaga koncentrację. Lawenda, drzewo herbaciane i sandałowe odkażają powietrze, co ma kapitalne znaczenie wspomagające w zapobieganiu infekcjom. W okresie porodu stosowane olejki eteryczne mogą pomagać w oddychaniu, ułatwiając przepływ powietrza w górnych drogach oddechowych, np. aromat z szałwi, mięty, eukaliptusa. Ten fakt ma ważne znaczenie podczas całej akcji porodowej, która wymaga intensywnej pracy układu oddechowego.

Aromaterapia w połogu

Połóg jest postrzegany jako okres cofania się zmian powstałych w wyniku ciąży i porodu, zarówno w zakresie somatycznym jak i psychicznym. Ten okres powinien przebiegać w zdrowiu, spokoju, bez trosk związanych ze zdrowiem matki i dziecka. Stosowane olejki eteryczne mogą poprawiać komfort psychomotoryczny i ułatwiać gojenie się ran. Takie zadania przypisuje się działaniu melisy i drzewa sandałowego. Zarówno te olejki, jak i lawendy oraz drzewa herbacianego odkażają powietrze, co wspomaga w fizjologicznym przebiegu połogu.

Niemałe znaczenie posiada wpływ organoleptyczny zapachów. Przyjemny zapach lepiej nastraja, poprawiając samopoczucie. Jeszcze nie tak dawno szpitale położniczo-ginekologiczne "pachniały" lizolem, chlorem i innymi przykrymi zapachami środków dezynfekcyjnych, które z uwagi na właściwości drażniące nie są korzystne dla organizmu matki i płodu. Olejki eteryczne stosowane w aromaterapii nie posiadają negatywnego wpływu na stan i rozwój płodu. W okresie połogu aromaterapia może być dobroczynna, uspokajając matkę i dziecko oraz ułatwiając zasypianie. Preparaty dezynfekujące powietrze ułatwiają gojenie ran krocza po epizjotomii oraz rany powłok brzusznych po cięciu cesarskim. Olejki eteryczne wspomagają fizjologiczne procesy gojenia i mogą stanowić profilaktykę infekcji. Stosowane praktyki nacierania pleców spirytusem i oklepywania klatki piersiowej stosowane od dziesiątków lat można i powinno się zastąpić olejkami eterycznymi, co wyeliminuje opary spirytusu w pomieszczeniu, w którym przebywa matka i dziecko.

Aromaterapia w ginekologii

W ginekologii, podobnie jak w położnictwie, aromaterapia może być szeroko stosowana. Olejki eteryczne działające uspokajająco, dezynfekująco i wspomagając gojenie ran powoli zdobywają swoje miejsce w oddziałach ginekologicznych. Kształtująca się wiedza z zakresu aromaterapii i publikacje praktyczne pomogą zróżnicować odpowiednie preparaty eteryczne w poszczególnych stanach fizjologicznych i patologicznych.

Można żywić nadzieję, że aromaterapia będzie zdobywać coraz więcej zwolenników, poprawiając komfort porodu, pobytu w szpitalu dla matki i dziecka oraz kobiet leczonych w oddziale ginekologii.

RYSZARD PORĘBA, ur. 1942, prof. dr hab. nauk medycznych, absolwent Wydziału Lekarskiego Śl.A.M. (1966), specjalizacja II stopnia z Ginekologii i Położnictwa, pracuje na stanowisku Kierownika Katedry i Oddziału Klinicznego Położnictwa i Ginekologii Śl.A.M. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Tychach

Autor: Ryszard Poręba
Źródło: chinmed.com/archiwum/arch_art/aromaterapia.htm
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB