Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Jak korzystać z sauny - 8 przykazan
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2010-11-30, 14:37   Jak korzystać z sauny - 8 przykazan

Jak korzystać z sauny? – radzi Marcin Schneider, prezes zarządu MEGIW, ekspert w dziedzinie sauniarstwa

1. Tylko spokojnie

Na wizytę w saunie zarezerwuj minimum 1,5 godziny. Pamiętaj, że idziesz tam wypocząć, a w tym nie pomaga nerwowe spoglądanie na zegarek. Nie wchodź do sauny ani po obfitym posiłku, ani z zupełnie pustym żołądkiem. I nigdy po alkoholu.

2. Na początek prysznic

Przed wejściem do sauny zdejmij okulary, biżuterię i zegarek, a nawet szkła kontaktowe. Przed pierwszym wejściem dokładnie umyj ciało wodą i żelem. Jest to podyktowane nie tylko względami higienicznymi. Jeśli usuniesz warstwę tłuszczu i kosmetyków, szybciej zaczniesz się pocić.

3. W klapkach

Po strefie saunowej poruszaj się w klapkach. Będzie to nie tylko bardziej higieniczne, ale też uchroni cię przed niekontrolowanym poślizgiem. Do samej sauny wejdź jednak bez obuwia. Higienę w saunie zapewni ci ręcznik – zawsze pamiętaj, aby na nim stawiać stopy i siadać.

4. Słuchaj siebie

Weź ze sobą duży ręcznik do siedzenia/leżenia i jeszcze jeden (a najlepiej dwa) do wycierania ciała. W saunie powinno się przebywać nago (kostium kąpielowy utrudnia odparowywanie potu), lecz w ogólnie dostępnych łaźniach trzeba się dostosować do obowiązującego regulaminu. Zacznij od najniższej półki. W miarę możliwości przyjmij pozycję leżącą, gdyż wtedy na całe ciało oddziałuje podobna temperatura. Jednorazowo w saunie powinno się spędzić do 15 minut, lecz znacznie ważniejszym wskaźnikiem od zegara jest twoje samopoczucie. Przebywanie tam ma być przyjemnością. Jeśli przestaje nią być, to znak, że musisz wyjść. Na 2 minuty przed wyjściem wróć do pozycji siedzącej. Aby na chwilę podnieść temperaturę, pod koniec pobytu w saunie możesz polać kamienie wodą, ale wcześniej koniecznie uzgodnij to z innymi osobami.

5. Dla ochłody

Po seansie w saunie trzeba schłodzić organizm. Natrysk zawsze zaczynamy jak najdalej od serca, czyli od prawej nogi, następnie strumień wody kierujemy na lewą nogę, na ręce, a dopiero potem na resztę ciała.

6. Chwila lenistwa

Przed następnym wejściem do sauny dobrze jest odpocząć w pozycji leżącej. Relaks powinien trwać tak długo, aż zaczniesz odczuwać lekki chłód.

7. Idealnie czysta

Po ostatnim wejściu nie myj ciała mydłem. Wystarczy je dokładnie spłukać, gdyż jest idealnie czyste. Nie zapomnij o kąpieli stóp.

8. Nawadnianie

Ubytek wody (podczas całego seansu tracisz od 1/2 litra do litra wody) najlepiej zrekompensuje woda mineralna lub sok pomidorowy (zawiera potas, który tracisz razem z potem). Jednak po napój sięgnij dopiero po ostatnim wejściu do sauny, dzięki temu organizm dokładnie się oczyści.
  
 
     
Linki sponsorowane
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2010-11-30, 14:39   Kiedy robi się gorąco

Kiedy robi się gorąco

http://spaeden.pl/index.p...robi-sie-goraco

Hartuje organizm, poprawia pracę układu krwionośnego, wygładza skórę, relaksuje. Jest świetnym sposobem na jesienne spadki nastroju i zimową rozgrzewkę. Gdyby dwa tysiące lat temu nie wymyślili jej Finowie, musiałby to zrobić ktoś inny. Świat bez sauny? Niemożliwe!

Choć najstarszy zapis dotyczący sauny pochodzi z kijowskiej Kroniki Nestora datowanej na 1113 rok, to z całą pewnością wiadomo, że w dziedzinie sauniarstwa prym wiodą Finowie. To im przypisuje się odkrycie sauny, to oni mają największe, bo ponad dwutysięczne (!) doświadczenie w tej materii, to oni również połączyli dwie techniki „przegrzewania” organizmu: saunę parową (gorąca para) i suchą (gorące powietrze). Pierwsze sauny powstały ponoć z rowów wykopanych w zboczu. Zimą służyły ludziom za domy, a źródłem ciepła był w nich kominek, w którym umieszczano duże kamienie. Co jakiś czas polewano je wodą, dzięki czemu w pomieszczeniu znacznie wzrastała wilgotność, a pojawiająca się nagle para wzmagała efekt nagrzewania. Z czasem zaczęto ulepszać prymitywne sauny, oddzielając je od części mieszkalnej. Dachy i ściany frontowe budowano z grubych drewnianych belek, w środku stawiano kominek i… od razu robiło się przyjemnie. Trochę inaczej wyglądały tzw. „savusauny”, czyli sauny dymne, przypominające jednoizbowe drewniane chaty z otwartym kamiennym piecem. Dym powstający ze spalania drewna nie tylko nagrzewał pomieszczenie, ale też napełniał je miłym aromatem.

Historia higieny

Od początku istnienia sauny pełniły funkcję higieniczną (warto wiedzieć, że samo słowo „sauna” pochodzi z języka fińskiego i oznacza „kąpiel”). Szybko zauważono, że w trakcie pocenia ciało się oczyszcza. Wystarczyło wspomóc ten proces, choćby poprzez używanie brzozowych gałązek albo drewnianych „skrobaczek”, następnie opłukać się w jeziorze lub rzece, a zimą wytarzać w śniegu dla ochłody i zmycia resztek brudu. Po takiej kąpieli można było włożyć czyste ubranie i… iść spać. Wysokie temperatury odbierały bowiem człowiekowi siłę i chęć do działania, ale czuł się po nich doskonale. Był zdrowy, a następnego dnia tryskał energią. Choć początkowo o zdrowotnych właściwościach sauny, nie wiedziano zbyt wiele, sprawdzały się w praktyce.

Na początku XIX wieku w saunach zaczęto stosować piec, w którym kamienie przykrywano metalowym stożkiem połączonym z kominem odprowadzającym dym. Drzwiczki do pieca umożliwiały regulowanie temperatury w pomieszczeniu i polewanie kamieni wodą. Po wynalezieniu mydła obok pieca zaczęto stawiać oddzielnie podgrzewany pojemnik z wodą i myto się wewnątrz. W saunach publicznych na wzór dawnych łaźni rzymskich budowano osobne pomieszczenia do obmywania, a osobne do nagrzewania ciała. Z czasem taki model przeniósł się do saun prywatnych, a palenisko w piecu wyraźnie oddzielono od kamieni, umieszczając je w metalowej obudowie. Od tego czasu to stan ognia decydował o temperaturze w pomieszczeniu. Obecnie sauną (łaźnią fińską) nazywa się dobrze izolowane pomieszczenie, w którym ściany wyłożone są drewnem, a drewniane ławy (bez gwoździ i części metalowych) ustawione są kaskadowo, co umożliwia korzystającym z gorących kąpieli zwiększanie temperatury poprzez przebywanie na różnej wysokości.

Na sucho lub mokro

Sucha czy mokra? Fińska, rzymska czy parowa? Zanim wybierzesz którąś z nich, dowiedz się więcej o panującej tam temperaturze i wilgotności. Do tego bowiem sprowadzają się główne różnice w saunach. I tak, gdy mówimy o tradycyjnej saunie, najczęściej mamy na myśli łaźnię fińską suchą, w której panuje wysoka temperatura (od 60ºC do 100ºC), a wilgotność waha się od 5% do 10% (dla porównania wilgotność w mieszkaniach wynosi 30-40%). To dlatego mówi się, że kąpiel odbywa się w suchym powietrzu.

Oprócz niej spotkasz również suchą łaźnię rzymską, która od tradycyjnej sauny różni się tym, że w jej wnętrzu znajduje się kran z zimną wodą. Podczas nagrzewania ciała zmywamy wodą twarz i wykonujemy zimne okłady na okolicę serca, a pobyt w saunie kończymy letnią kąpielą. Jest jeszcze sauna ruska (łaźnia sucha szafkowa, tzw. beczka). Budową przypomina szafkę albo dużą beczkę, a powietrze w niej ogrzewane jest grzejnikiem elektrycznym do temperatury 60-80ºC.

Wskakujesz do niej na 15-20 minut, ale nagrzewasz się tylko od szyi w dół. Nie lubisz suchego, gorącego powietrza? Wybierz się do łaźni parowej, nazywanej także sauną turecką. Tu temperatura jest znacznie niższa – zwykle 42-48ºC, za to wilgotność sięga 100%, co łatwo poznasz po unoszącej się w powietrzu mgiełce oraz ścianach pomieszczenia pokrytych okładziną z płytek ceramicznych lub kamiennych. Jej odmianą jest sauna z parownikiem, w której zainstalowany jest piec z wytwornicą pary, dzięki czemu można regulować wilgotność w drewnianej kabinie od 0 do 50%. Jest jeszcze sauna mokra, w której temperatura utrzymywana jest na poziomie 70-90°C przy wilgotności sięgającej 25-40%. Do znacznie młodszych wynalazków należy sauna infrared, gdzie grzejesz się w przyjemnym cieple promieni podczerwonych. Temperatura jest dość niska (35-55ºC), więc mogą tu przebywać wszyscy ci, dla których sauna fińska jest po prostu niebezpieczna ze względów zdrowotnych. Nowym typem sauny jest biosauna. To jednoosobowa komora, w której dodatkowo stosuje się tlenoterapię i jonizację, dzięki czemu gazy te wnikają do organizmu również przez skórę.

Ciepło, zimno

Podstawowym zadaniem sauny jest bezpieczne przegrzanie. To właśnie ono uruchamia „łańcuszek” zmian zachodzących w organizmie, który robi wszystko, aby ten „pożar” ugasić. Broni się przez rozszerzanie naczyń krwionośnych i przyspieszoną pracę serca. W rezultacie do skóry napływa zwiększona ilość krwi, która ma za zadanie przechwycić z niej ciepło i przetransportować je do chłodniejszego wnętrza ciała, aby wyrównać temperaturę. Organizm uruchamia też inny mechanizm chłodzący, a mianowicie zwiększa wydzielanie potu. Jednak samo przegrzanie nie przyniosłoby nam korzyści – co więcej szybko nadwerężyłoby nasze siły – gdyby procesy te nie zostały przerwane nagłym schłodzeniem. Pod wpływem zimna naczynia się kurczą, aby zapobiegać utracie ciepła. Dobroczynne działanie sauny polega więc na naprzemiennym oddziaływaniu ciepła i zimna. A jaki ma to wpływ na zdrowie i samopoczucie?

Hartuj się!

Już po kilku minutach przebywania w saunie zobaczysz, że z twoim ciałem zacznie dziać się coś dziwnego. Skóra zrobi się czerwona, zwiększy się wydzielanie potu, przyspieszy pracę serce (wzrośnie szybkość jego skurczów, pojemność minutowa oraz prędkość przepływu krwi w naczyniach). To zaczerwienienie to wyraz rozszerzenia powierzchownych naczyń krwionośnych, a jednocześnie zwężenia ich w narządach wewnętrznych. W organizmie zaczyna się ruch – wzrasta liczba czerwonych krwinek i transport tlenu do poszczególnych tkanek, a naczynia włosowate w narządach wewnętrznych i mięśniach pracują ze zdwojoną energią. Do tego oddech staje się przyśpieszony, zwiększa się pojemności płuc, oskrzela robią się elastyczniejsze. Gruczoły błony śluzowej zaczynają intensywniej pracować i oczyszczać powietrze, które wnika do płuc. Efekt? Organizm zaczyna być lepiej dotleniony. Po seansie w saunie wzrasta także czynność nerek i hormonów kory nadnerczy.

Jednym z nich jest kortyzon, którego zwiększone wydzielanie znacznie podwyższa wydolność wysiłkową organizmu.

Udowodniono także, że regularne wizyty w saunie hartują, czyli przyzwyczajają cię do zmian temperatury i uczą szybko na nie reagować. Dzięki temu rzadziej łapiesz typowe dla obecnej pory roku infekcje. Dowód? Pobyt w saunie poprawia ukrwienie błon śluzowych dróg oddechowych, dzięki czemu zwiększa się produkcja śluzu, w którym znajdują się komórki obronne i którego zadaniem jest usuwanie m.in. drobnoustrojów. Na kąpieli w saunie zyska również twoja skóra. Już po pierwszym seansie stanie się idealnie czysta, gładka i delikatna. Pod wpływem ciepła otwierają się bowiem pory, zostaje usunięty brud, tłuszcz oraz zrogowaciałe komórki naskórka. Zresztą efekt oczyszczający nie ogranicza się do skóry – tempa nabiera też usuwanie zbędnych produktów przemiany materii za pośrednictwem krwi i nerek.

Sauna to naturalny sposób na detoks?

Dokładnie tak! Ponadto „przegrzanie” organizmu relaksuje – wraz z potem spłyną z ciebie troski i rozluźnią się napięte mięśnie. To zasługa nie tylko ciepła, lecz również wydzielającego się do krwi tzw. „hormonu szczęścia” (serotoniny). Ale uwaga – godzinę po wizycie w saunie może cię ogarnąć miłe zmęczenie! Dlatego lepiej korzystać z niej wieczorem. Za to rano wstaniesz rześki, pełen energii i gotowy do działania, bo sauna ma jeszcze jeden wielki plus – przyśpiesza procesy myślenia, kojarzenia i koncentracji.

Tekst: Antonina Majewska
 
     
markiszon 


Dołączył: 01 Gru 2010
Posty: 3
Wysłany: 2010-12-01, 17:09   

1,5 godziny na wizytę w saunie? To tak się da? ;-) Max na raz wytrzymałem 7 minut
 
     
administrator
Site Admin


Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 3134
Wysłany: 2010-12-01, 20:15   

markiszon napisał/a:
1,5 godziny na wizytę w saunie? To tak się da? ;-) Max na raz wytrzymałem 7 minut

Też czasami myślę jak ci wytrwalcy tyle wytrzymują. Chyba lata praktyki i regularności.
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2010-12-01, 22:02   kurs masaz tajski

1.5h na mycie, sauna/prysznic/schlodzenie ciala powtorzone dowolna ilosc razy - im wiecej razy powtorzymy, tym wiecej wypocimy sie. W tym rowniez rozbieranie/ubieranie sie, odpoczynek po ubraniu sie i przed wyjsciem na chlod wypicie do 1 litra napojow.

to caly rytual, ktory mozna jeszcze polaczyc z masazem.

dla wielu jest to rowniez sposob socjalizowania sie
 
     
administrator
Site Admin


Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 3134
Wysłany: 2010-12-02, 00:27   

a no to chyba ze tak
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2011-01-29, 14:24   kurs masaz tajski

Prawidłowy sposób korzystania z sauny

1. Najlepiej wziąć saunę wieczorem.

2. Z sauny powinno się korzystać nie wcześniej niż 1 godzinę po posiłku.

3. Przed zabiegiem należy opróżnić pęcherz moczowy i ewentualnie „wypuścić krecia”

4. Kąpiel w saunie można zażywać nie wcześniej niż 3-4 godziny po wysiłku fizycznym.

5. Po zakończeniu kąpieli w saunie nie wolno podejmować wysiłku fizycznego.

6. Przed wejściem do komory należy należy dokładnie umyć całe ciało mydłem i ciepłą wodą (niewskazane jest stosowanie na przemian ciepłej i zimnej wody), a następnie, co jest bardzo ważne, wytrzeć się do sucha.

7. Nie zaleca się, aby w saunie przebywała jedna osoba, gdyż może nagle zasłabnąć i stracić przytomność.

8. W saunie nie powinno się rozmawiać.

9. Podstawą zażywania kąpieli w saunie jest naprzemienne nagrzewanie i ochładzanie całego ciała. W zależności od tolerancji organizmu może je stosować w 2 lub 3 następujących po sobie cyklach.

10. Czas jednego cyklu wynosi maksymalnie 24min. (w tym 8-12min to faza przebywania w nagrzanej saunie, a następnie 8-12min. To faza ochładzania ciała).

11. W takcie przebywania w saunie należy należy się przenieść z niższej na wyższą ławkę, zwiększając w ten sposób oddziaływanie ciepła na organizm (pod ciało należy podłożyć suchy ręcznik)

12. W saunie powinno przyjąć się pozycję leżącą lub siedzącą z przyciągniętymi kolanami do klatki piersiowej. (przed opuszczeniem komory należy usiąść na ok. 2 mi z opuszczonymi nogami w celu przygotowaniu układu krążenia do pozycji pionowej).

13. Podczas kąpieli w saunie można ochładzać twarz i okolice serca zimną wodą, wykonywać automasaż lub chłostać się wierzbowymi lub brzozowymi gałązkami w celu zwiększenia odczynu ze strony naczyń krwionośnych skóry (można też masować skórę specjalnymi szczotkami).

14. Polewanie wodą kamieni leżących na piecu, co wzmaga efekt przegrzania, powinno się stosować w zależności od zdolności przystosowania się danej osoby od wysokiej temperatury (można polać kamienie już przy pierwszym wejściu lub dopiero podczas kolejnych).

15. W czasie pobytu w saunie należy starać się rozluźnić mięśnie i osiągnąć stan odprężenia psychicznego.

16. Fazę ochładzania przeprowadza się w różny sposób: może to być zanurzenie w małym basenie z zimą wodą, zimny natrysk, wyjście na zimne powietrze z ewentualnym nacieraniem się śniegiem.

17. Istotne jest, aby ochładzanie ciała nie było zbyt gwałtowne.

18. Strumień chłodnej wody (ok. 18°C) z końcówki natrysku kieruje się zaczynając od stóp wzdłuż kończyn dolnych na tułów, następnie od dłoni wzdłuż kończyn górnych na klatkę piersiową, a na końcu polewa się twarz, kark i cały tułów.

19. Po chwilowej przerwie w chłodnej wodzie, kiedy pojawi się uczucie ciepła, ponownie należy się ochłodzić.

20. Dla lepszego efektu schłodzenia, głównie dróg oddechowych, można stosować odpowiedni sposób oddychania, który polega na wydłużeniu fazy wydechu (dzięki temu temu wciąga się do płuc więcej powietrza).

21. Po ochłodzeniu całego ciała wskazane jest ogrzanie bardzo ciepłą wodą stóp i dolnych części podudzia.

22. Po fazie ochłodzenia należy wytrzeć ciało do sucha i przystąpić do kolejnej fazy ogrzewania.

23. W każdym cyklu kąpieli należy zadbać o dobre ogrzanie i oziębienie organizmu, gdyż w innym przypadku mogą wystąpić niekorzystne objawy, jak dreszcze, bóle głowy, skoki ciśnienia krwi.

24. Po zakończeniu ostatniego cyklu stosuje się najczęściej chłodną kąpiel, bez korzystania z mydła, a także zaleca się 20-30 min odpoczynek w pozycji leżącej.

25. W trakcie wypoczynku można wypić niedużą ilość wody mineralnej, soku z owoców lub warzyw (szczególnie polecany jest sok pomidorowy ze względu na dużą zawartość potasu).

26. Nie wolno pić napojów alkoholowych zarówno przed jak i po kąpieli w saunie.

27. W przypadku złego samopoczucia należy przerwać zabieg.

28. Z sauny jako środka leczniczego można korzystać na wyraźne zalecenie lekarza.

„Masaż sportowy z elementami odnowy biologicznej” Leszek Magiera Robert Walaszek
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2011-01-29, 14:27   kurs masaz tajski

Wskazania do stosowania sauny

I. Choroby układu oddechowego

1. Profilaktyka tzw. chorób z przeziębienia.

2. Przewlekłe nieżyty górnych dróg oddechowych: naczyniowo- ruchowy nieżyt błony śluzowej nosa, nieżyt prosty zanikowy niecuchnący nosa i gardła, przewlekły przerostowy nieżyt nosa, gardła, krtani i tchawicy.

3. Przewlekłe zapalenie zatok bocznych nosa nieoperacyjne oraz 2 - 3 tygodnie po zabiegu.

4. Stany wyczerpania głosowego.

5. Przewlekłe, nieswoiste nieżyty oskrzeli .

6. Astma oskrzelowa w okresie remisji i pełnej wydolności krążeniowo-oddechowej, nie wymagająca stosowania leków.

II. Choroby układu ruchu

1. Łagodne postacie gośćca przewlekłego postępującego (GPP).

2. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa przy dobrym stanie ogólnym.

3. Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa (zespół szyjny, zespół lędźwiowy z objawami korzonkowymi) i stawów.

4. Choroby neurotroficzne narządów ruchu ( zapalenie okołobarkowe, zespół bark - ręka, neurotroficzne zapalenie ścięgien i pochewek ścięgnistych w toku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa).

5. Artropatie : łuszczyca i dnawa.

6. Gościec zwyradniając kostno - stawowy przy pełnej sprawności ruchowej.

7. Gościec mięśniowo - ścięgnisty.

III. Choroby ortopedyczno - urazowe

1. Stany pourazowe kości i stawów (po złamaniach i zwichnięciach).

2. Stany pooperacyjne kości i stawów przy pełnej sprawności ruchowej.

3. Stany po zapaleniu stawów, mięśni, wiązadeł torebek stawowych z utrzymującym się upośledzeniem funkcji.

4. Stany po zapaleniu gruźliczym kości i stawów wygojone klinicznie i radiologicznie.

5. Stany pourazowe tkanek miękkich (mięśni, więzadeł, torebek stawowych).

IV. Choroby układu nerwowego

1. Zespoły korzonkowe, szczególnie w zakresie nerwu kulszowego na tle zmian zwyrodnieniowych.

2. Dyskopatie, lumbalgie, niektóre neuralgie.

3. Chwiejność układu wegetatywnego, nerwice wegetatywne, neurastenie, zaburzenia snu itp.

V. Choroby kobiece

1. Następstwa po zapaleniu narządów płciowych w obrębie macicy, przydatków, omacicza, otrzewnej miednicy małej (zrosty, przemieszczenia).

2. Stany pooperacyjne: stany po operacjach doszczętnych, zachowawczych i plastykach w obrębie narządów rodnych.

3. Zaburzenia cyklu miesiączkowego: zmiany pozapalne jajników, zespół napięcia przedmiesiączkowego, bolesne miesiączkowanie.

4. Opóźnione dojrzewanie płciowe wskutek przyczyn ogólno- ustrojowych, pierwotnego niedorozwoju jajników pochodzenia podwzgórzom – przysadkowo - jajnikowego.

5. Niepłodność przy współistniejących innych schorzeniach narządów rodnych.

6. Oziębłość płciowa.

7. Ciąża i okres połogu.

VI. Choroby dziecięce

1. Nieżyty górnych dróg oddechowych: częste katary nosa, nawracające zapalenia uszu, anginy, podgłośniowe zapalenia krtani.

2. Profilaktyka schorzeń tchawicy i oskrzeli.

3. Nadmierna pobudliwość nerwowa, trudności w zasypianiu i płytki sen, zaburzenia łaknienia.

4. Zaburzenia rozwoju fizycznego, otyłość.

5. Paraliż dziecięcy.

VII. Choroby skóry

1. Alergiczne choroby skóry: świerzbiączka, nurodermit, pokrzywka neurogenna, niektóre suche egzemy.

2. Trądzik młodzieńczy i zawodowy.

3. Nawrotowe ropne zapalenia skóry (pyodermie):czyraczność, przewlekłe zapalenie mieszków włosowych (w okresie remisji).

4. Choroby świądowi skóry: świąd uogólniony neurogenny, świąd zlokalizowany.

5. Schorzenie łojotokowe skóry (w okresie remisji).

VIII. Choroby układu trawienia

1. Zaburzenia czynnościowe żołądka, jelit i pęcherzyka żółciowego z objawami skurczowymi.

2. Przewlekłe nieżyty żołądka i jelit.

3. Choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy w okresie pełnej remisji.

4. Stany po operacjach wykonanych w związku z chorobą wrzodową po upływie co najmniej trzech miesięcy od wykonania zabiegu.

IX. Choroby układu krążenia

1. Neurogenne zaburzenia rytmu serca.

2.Nerwica sercowo-naczyniowa przy dobrym stanie ogólnym bez zmian organicznych w mięśniu sercowym.

3. Choroby naczyń obwodowych na tle czynnościowym.

4. Stany po przebytym zapaleniu żył, nie wcześniej jednak niż po sześciu miesiącach od ustąpienia stanu zapalnego.

5. Sauna może być stosowana po przebytych chorobach serca, po których co najmniej przez rok nie było jakichkolwiek zaostrzeń chorobowych lub niewydolności krążenia.

http://www.basenraszyn.pl/strona.php?2644
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2011-02-17, 22:58   kurs masaz tajski

http://www.noclegzsauna.pl/rytualy.php

Zapoznaj się z rytuałami stosowanymi w saunach:


Sauna na dzień dobry

Cel:
działanie odświeżająco-stymulująco-oczyszczające.

Temperatura:
75-80 stopni.

Przebieg rytuału:
odpowiednio dobrana mieszanka zapachowa, zawierająca między innymi odświeżający zapach cytryny - pobudzi nas do życia. Ciepło sauny przyspieszy naszą relaksację oraz wzmoże działanie aromatów. Uzupełnieniem seansu jest podanie specjalnie dobranej herbaty, która najbardziej ze wszystkich napojów zniży temperaturę rozgrzanego w saunie ciała


Sauna po nartach

Cel:
działanie oczyszczająco-rozgrzewająco-regenerujące.

Temperatura:
80-85 stopni.

Przebieg rytuału:
odpowiednio dobrane zapachy rozgrzeją nasze ciało i wzmocnią nasze siły witalne. Dodatkiem będzie odpowiednio dobrana w smaku i działaniu gorąca herbata, która z jednej strony poprawi nasze samopoczucie, a z drugiej zregeneruje nasz organizm. Zwieńczeniem seansu będzie relaks dla zmęczonych stóp w cebrze na nogi, wypełnionym ciepłą wodą po prostu żyć


Sauna solna oddech pełną piersią

Cel:
sauna ta wspaniale wpływa na nasze drogi oddechowe

Temperatura:
70-75 stopni.

Przebieg rytuału:
zastosowana solanka stanowi bardzo cenny produkt w profilaktyce schorzeń gardła, krtani, tchawicy, oskrzeli i płuc. Jod powoduje rozrzedzenia zalegającego w nich śluzu Brom łagodzi podrażnienia i powoduje rozszerzanie oskrzeli ułatwiając tym samym oddychanie, Wapń i Magnez ułatwiają wchłanianie minerałów działając przy tym przeciwalergicznie i przeciwzapalnie. dodając do tego lepsze wchłanianie oraz relaksację i głębsze oddychanie, wynikające z działania sauny, osiągamy bardzo dobry efekt terapeutyczny. Przy kojących dźwiękach muzyki relaksacyjnej, w niezbyt wysokiej, jak na saunę, temperaturze oddajemy się relaksowi, głęboko oddychając. Po wyjściu z sauny i schłodzeniu się odpoczywamy zanurzając stopy w cebrze z wodą z solanką do kąpieli. Zabieg ten powoduje oczyszczenie organizmu z toksyn i produktów przemiany materii (mocznik, kwas moczowy i mlekowy, aceton czy kreatynina). Dodatkowo wchłaniane są minerały znajdujące się w solance. Odciążeniu ulega praca wątroby, nerek i innych organów wydalniczych, a pobudzony i wzmocniony zostaje układ odpornościowy, immunologiczny i hormonalny. Skóra zostaje dobrze nawilżona, wzrasta jej napięcie, ukrwienie i elastyczność


Sauna na przeziębienie, wzmacniająca

Cel:
działanie wspomagające w leczeniu objawów przeziębienia.

Temperatura:
85-95 stopni.

Przebieg rytuału:
sauna dobrze nadaje się na powstrzymanie zaczynającego się przeziębienia. Jest doskonała jako środek profilaktyczny, uodparniający. Rytuał saunowy oparty jest między innymi na dużej ilości eukaliptusa. Jego zapach, wzmocniony temperaturą sauny, doskonale oczyszcza drogi oddechowe. Seans kończymy poddaniem się delikatnej mieszance aromatów stworzonych na bazie owoców. Po intensywnych inhalacjach w saunie zalecamy rozgrzewającą herbatę oraz porządny wypoczynek w łóżku.


Sauna na drogi oddechowe II

Cel:
udrożnienie dróg oddechowych.

Temperatura:
85-90 stopni.

Przebieg rytuału:
...podobnie jak sauna na przeziębienie dobrze nadaje się na powstrzymanie zaczynającego się przeziębienia. Ma ona jednak silniejsze działanie wykrztuśne. Do tego rytuału stosowana jest odpowiednia mieszanka zapachów z domieszką anyżu działającego wykrztuśnie. Po seansie sugerujemy rozgrzewającą herbatę malinową. Działanie malin powoduje wzmocnienie efektu mieszanki zapachowej i terapeutycznego zastosowania wysokiej temperatury w saunie


Sauna dla dwojga

Cel:
romantyczne chwile, afrodyzjak !!!

Temperatura:
70-75 stopni.

Przebieg rytuału:
...ciepło sprzyja intymnym chwilom, a zastosowana mieszanka zapachowa wzmaga ukryte pragnienia. Dodatkiem może być delikatnie słyszalna muzyka dla dwojga. Po saunie taca ze świeżymi owocami pobudzi organizm i uzupełni minerały. Owoce częściowo ugaszą pragnienie wody, pomogą w też...


Ruska bania

Cel:
działanie oczyszczająco odprężające, dla spragnionych odrobina adrenaliny

Temperatura:
45-60 stopni.

Przebieg rytuału:
pobudza, a także wpływa korzystnie na nawilżenie skóry. Rytuał, sprzyja budowaniu i wzmacnianiu relacji między przyjaciółmi. Wszyscy o nim słyszeliśmy, nieliczni wiedzą jak go wykonać. Przed wejściem do sauny przygotowujemy swój organizm kieliszkiem zmrożonej wódki. Nie wolno nadużywać tego trunku. Nadmiar alkoholu w saunie i przed nią może spowodować poważne zasłabniecie. Do banii ruskiej trzeba mieć odpowiedni piec zwykły piec saunowy nie nadaje się do właściwego przeprowadzenia tego rytuału. Na kamienie wylewa się wodę. Odczuwalnie podnosi się temperatura, w rzeczywistości podnosi się jedynie wilgotność. Używając witek brzozowych pobudzamy receptory ciała biczując się nimi. Należy to robić rozpoczynając od górnych partii ciała i kończąc na dolnych. Witki posiadają liczne olejki eteryczne, pobudzające krążenie. Po takim seansie najlepiej jest się schłodzić na śniegu lub w zimnej wodzie jeziora lub balii. Po krótkim odpoczynku ponawiamy rytuał. Doskonały relaks dla prawdziwych mężczyzn


Sauna dla całej rodziny, bio-sauna

Cel:
pobudzenie zmysłów - węch, wzrok, słuch, smak

Temperatura:
55-65 stopni.

Przebieg rytuału:
Do tej sauny najlepszy jest piec dwufunkcyjny tzw. BIO lub z parownikiem. ...relaksujemy się w delikatnym aromacie oczyszczającego zapachu eukaliptusa. Jest to świetna sauna dla całej rodziny bez względu na wiek. Niewysoka temperatura w połączeniu z wysoką wilgotnością, (dzięki zastosowaniu parownika) powoduje, że sauna nie jest męcząca dla organizmu. Rytuał jest rodzajem tepidarium o podwyższonej temperaturze. Działa odprężająco. Efekt można wzmocnić delikatną muzyką relaksacyjną oraz światło terapią...
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB