Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane
Poprzedni temat «» Następny temat
Wellness w firmie
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2010-09-10, 21:46   Wellness w firmie

Juz niewiele potrzeba, np cwiczenia w czasie przerwy, samomasaz, zeby polepszyc samopoczucie i efektywnosc pracy.

Stosując zasady Wellness, firma zapewnia sobie wiele korzyści, odczuwanych natychmiast i w perspektywie.

Przez problemy emocjonalne, zdrowotne, komunikacyjne, stres i różnego typu niedyspozycje tracimy nawet do 60 procent czasu pracy – wynika z badań. Udowodniono w nich dużą korelację pomiędzy efektywnością pracy a stanem zdrowia i stylem życia pracowników. Objęcie pracowników dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym rozwiązuje ten problem tylko częściowo. Łatwiejszy dostęp do lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów umożliwia lepsze dbanie o kondycję zdrowotną, wpływa na zmniejszenie absencji, ale nie jest wystarczające.

Konieczne jest zapewnienie przez firmę optymalnych warunków, zgodnych z wymogami ergonomii i obowiązującymi normami bhp, stworzenie atmosfery sprzyjającej pracy, wyzwalającej twórczą energię, propagowanie zdrowego stylu życia, dbanie o równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym.

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się powstała na gruncie psychologii koncepcja Corporate Wellness. Wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie najwcześniej udowodniono, iż dobra kondycja fizyczna i psychiczna pracownika nie jest tylko jego prywatną sprawą, bo ma znaczący wpływ na wyniki finansowe firmy, a co za tym idzie na jej pozycję konkurencyjną na rynku. Warto więc inwestować w programy, które zapewnią ten dobrostan i pracownikowi, i firmie.

Znaczenie ma nie tylko to, w jakich pomieszczeniach pracujemy, przy jakich biurkach, na jakich krzesłach siedzimy, gdzie zainstalowana jest klawiatura i monitor komputera, ale także - czy robimy przerwy w pracy, wykorzystując je na ćwiczenia ruchowe, czy mamy możliwość zjedzenia pełnowartościowego posiłku, czy atmosfera w pracy sprzyja jej, czy wręcz przeciwnie – permanentny stres paraliżuje nasze działanie. Jest to coś więcej niż zapewnienie bezpiecznych technicznych warunków pracy, określonych odpowiednimi normami prawnymi. Niestety w polskich przedsiębiorstwach i instytucjach z tymi sprawami jest spory problem.

Co może i powinien zrobić pracodawca, rozumiejący, że od dobrego samopoczucia pracownika zależy jego wydajność? Corporate Wellness zakłada edukację opartą na trzech płaszczyznach – odżywianie, aktywność fizyczna i radzenie sobie ze stresem. Często, po zdiagnozowaniu sytuacji w firmie, potrzebna jest praca u podstaw w każdym z tych obszarów. - Energia, z jaką zabieramy się do pracy, zależy od sposobu odżywiania się, aktywności ruchowej, odpowiedniej dawki snu i regeneracji sił – mówi Paulina Lichwa, psycholog, trener z firmy Training Center.

- Rodzaj pokarmu i regularność jego spożywania w znacznym stopniu wpływa na nasz nastrój, koncentrację oraz zdolność utrzymania energii do pracy. Jak jednak przekonać pracowników, którzy codziennie przynoszą na drugie śniadanie pół bochenka chleba i dwie konserwy, do zmiany tego menu? Edukacją należy objąć całe rodziny, w których kształtują się nawyki żywieniowe, pokazując ryzyko wystąpienia różnych chorób i dolegliwości związanych ze złym odżywianiem się. Zmiana nawyków musi zacząć się od zmiany systemu wartości.

Czasem wystarczy zaproponować proste rozwiązania, których ludzie nie uświadamiają sobie, zorganizować porady dietetyka, przedstawić proste przepisy kulinarne, zadbać o zdrowe żywienie w stołówce czy bufecie, które pomogą ukształtować nowe nawyki żywieniowe. Niektóre firmy stawiają do dyspozycji swoich pracowników kosze z owocami, aby zachęcić i przyzwyczaić ludzi do ich jedzenia. Pracodawca, który dba o zdrowie swoich pracowników ma lepszy wizerunek, lepszą markę na rynku - tłumaczy Lichwa.

Obrazki Japończyków, wykonujących zbiorowo ćwiczenia gimnastyczne w czasie pracy, mogą wyglądać zabawnie. Jednak każdy powinien zadbać o wykorzystanie krótkich przerw na rozciągnięcie mięśni, na aktywność ruchową, która zapewni wentylację płuc, dotlenienie mózgu, przyspieszenie obiegu krwi. Niezbędne jest też regularne uprawianie jakiegoś sportu dla utrzymania dobrej kondycji.

Tymczasem zdarza się, że karnety, jakie firmy wykupują dla swoich pracowników w klubach sportowych, siłowniach czy salonach fitness, pozostają niewykorzystane. Z niewiedzy, obawy, lenistwa? Przyczyny bywają różne, ale na pewno przydają są spotkania z trenerami, którzy zachęcą, pomogą indywidualnie dobrać konkretną dyscyplinę sportu czy aktywność ruchową, biorąc pod uwagę stan zdrowia, wiek i zainteresowania poszczególnych osób. Organizacja firmowych rozgrywek wpływa na integrację zespołu, na lepsze poznanie się ludzi z różnych działów, co ma duży wpływ na współpracę i wyniki pracy.

- Chciałem, żeby moi pracownicy wspinali się na szczyt. Dlatego co tydzień mamy wspólną, poranną wyprawę na ściankę – mówi Artur Włodarczyk z firmy Indexo. - To zdało egzamin, bo ludzie stali się bardziej otwarci, zespół zaczął się integrować, łatwiej jest teraz nawiązać współpracę różnych grup specjalistów przy dużych projektach. Zastosowanie tej i innych zasad Wellness w firmie bardzo się sprawdziło – dodaje.

Z badań wynika, że 80 proc. pracowników odczuwa stres związany z pracą, a u ponad 30 proc. jest on źródłem problemów ze zdrowiem. Główną przyczyną jest brak równowagi pomiędzy wymaganiami pracodawcy a otrzymywanym od niego wsparciem oraz nieumiejętność radzenia sobie z tą sytuacją. To rodzi kłopoty z bezsennością, nadmierną irytację, spadek siły i zaangażowania w pracy, a nawet stany depresyjne.

Radzenie sobie ze stresem to sztuka, którą można i trzeba opanować, aby nie podlegać jego destrukcyjnemu oddziaływaniu, aby móc jak najpełniej wykorzystać energię i swoje możliwości intelektualne. Coraz bardziej docenia się konieczność odpowiedniej regeneracji sił oraz zachowania równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym.

Dzięki treningom można się nauczyć umiejętności odreagowywania napięcia, szybkiej regeneracji sił, likwidowania objawów przeciążenia. Nie bez znaczenia jest też budowanie dobrych relacji interpersonalnych, życzliwe nastawienie do świata i ludzi.

Stosując zasady Wellness, organizacja zapewnia sobie wiele korzyści, odczuwanych natychmiast i w perspektywie. Lepsza kondycja zdrowotna pracowników, energia, dzięki której praca nie jest dla nich męką, ale źródłem satysfakcji, dobre samopoczucie psychiczne i przyjazna atmosfera w zespole, wpływają na wzrost wydajności i bezpieczeństwa w pracy, spadek kosztów związanych z absencją chorobową pracowników, na wyższą jakość produkcji, a co za tym idzie na wyniki finansowe firmy.

Pracownicy utożsamiają się z firmą i jej celami, wiążą z nią swoją przyszłość, maleje fluktuacja i koszty rekrutacji. Firma staje się atrakcyjnym pracodawcą, umacnia się pozycja jej marki. W Stanach Zjednoczonych popularne są konkursy na najbardziej „wellnesowego” pracodawcę. Również Europejska Agencja Zdrowia i Bezpieczeństwa Pracy organizuje konkurs dobrych praktyk, zaczynający się od szczebla krajowego, który może przyczynić się do upowszechnienia idei Wellness w Polsce, bo są już firmy, które tę koncepcję stosują w praktyce.

Hanna Dziarska
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż
Ostatnio na forumZapraszamy na FB