Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Masaż - oddam ciało w dobre ręce
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2010-05-10, 18:39   Masaż - oddam ciało w dobre ręce

artykul z portalu hotelarskiego, opisujacy proces rekrutacji masazystow do spa
http://www.horeca.pl/vade...lness/art6.html

Hasło masażysta wywołuje w naszej świadomości szereg skojarzeń, które niekoniecznie odpowiadają ogólnie przyjętym wyobrażeniom na temat kim jest, a co najważniejsze kim powinien być, jako osoba wykonująca ten zawód.

Zazwyczaj myślimy, że to z pewnością barczysty mężczyzna, przypominający swoją sylwetką antycznego atletę. Sam masaż z kolei nierzadko kojarzy się nam po prostu z rehabilitacją, na którą „skazane” są osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia.
Nic bardziej mylnego. Współczesny masaż daje nam możliwości nowego spojrzenia i pojmowania tej formy działania, już nie tylko jako rehabilitacji, ale również relaksu.

Co ciekawe, przyjemność którą można z niego czerpać, nie sprowadza się jedynie do doznań fizycznych, ale również psychicznych, ponieważ dobry masaż koi nie tylko bóle, ale również nerwy, przez co poprawia nasze samopoczucie i ułatwia skuteczną relaksację. Aby jednak te aspekty poznać i zmienić o nich potoczne wyobrażenie, trzeba spojrzeć na masaż jak na zjawisko złożone. W jego poznaniu pomogą nam osoby, które z tym zawodem mają do czynienia od wielu lat.

- To prawda, że większości osób zawód masażysty kojarzy z dobrze zbudowanym mężczyzną. Rzeczywistość jest jednak inna. To właśnie kobiety są najliczniejszą grupą w tej branży zawodowej. W masażu najbardziej liczy się technika wykonania, a siła jest dopiero na drugim miejscu. Masażysta powinien być wewnętrznie wyciszony, opanowany, ale jednocześnie kreatywny. Musi umieć doradzić i nie bać się zaproponować klientowi coś nowego. W tym zawodzie trzeba ciągle poznawać najnowsze trendy i techniki masażu, a potem wiele godzin je ćwiczyć. Żeby stać się idealnym masażystą, niezbędna jest wytrwałość i cierpliwość - wyjaśnia Sandra Sikora, masażystka i kierowniczka salonu SPA w hotelu Belweder w Ustroniu.

WIEDZA I USPOSOBIENIE

Masaż jest sztuką, której dobre wykonanie jest zależne od wielu czynników. Jednym z podstawowych jest wiedza, umiejętności oraz otwarte usposobienie, które powinien posiadać masażysta. Od tego bowiem zależy, czy gość gabinetu, wyjdzie usatysfakcjonowany, czy też nie. Masażysta stając w oko w oko ze swoim klientem, ma przed sobą trudne zadanie. Musi bowiem nie tylko wykonać profesjonalny masaż, ale również zapewnić podczas bliskiego kontaktu, jakim niewątpliwie jest jego relacja z klientem, miłą atmosferę, zająć go rozmową, udzielić stosownych rad.

Wbrew pozorom nie jest to zawsze takie łatwe. Dlatego masażystę cechować powinny nie tylko umiejętności zawodowe, ale również zdolność szybkiego i skutecznego nawiązywania kontaktów z klientami, jak również trafnego odczytywania reakcji osoby poddawanej zabiegowi. Przychodzący do gabinetu liczą bowiem nie tylko na ulgę cielesną, ale również na ucztę duchową.

W przypadku zawodu masażysty równie istotne jak wiedza, technika i profesjonalizm wykonania zabiegu, są zdolności interpersonalne, poczucie humoru i umiejętność prowadzenia ciekawej konwersacji. Masażysta jest w pewnym sensie psychoterapeutą, który wysłucha i - co najważniejsze - będzie umiał zrozumieć problemy swojego klienta. Zdolność empatii odgrywa w tym zawodzie bardzo ważną rolę i gwarantuje, że gabinet masażu będzie oblegany przez osoby, które przekonały się, że znajdą w nim zarówno przyjemność dla ciała, jak i dla duszy. Wśród cech równie niezbędnych do pracy w tym zawodzie znajdują się: cierpliwość, dokładność i wytrwałość, a także zdolności manualne.

Masażysta musi posiadać rozległą wiedzę na temat budowy i funkcjonowania ludzkiego organizmu oraz wyobraźnię przestrzenną, by w trakcie masażu miał świadomość, które miejsca masuje i jakie mogą być ewentualne skutki zabiegu.

Satysfakcja z zabiegu relaksacyjno-leczniczego nie byłaby możliwa bez odpowiedniej wiedzy. Masażystą staje się bowiem ten, kto ją zdobył na profesjonalnych kursach, czy też w szkole wyższej. Konieczny jest zasób informacji predestynujących i uprawniających do wykonywania zawodu.

- Masażystą może zostać technik fizykoterapii oraz absolwent Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku rehabilitacji ruchowej. Te same uczelnie oferują kursy masażu w ramach studiów podyplomowych, ale nie zastąpią one wiedzy zdobytej w trakcie studiów.

Oczywiście jak w każdej dziedzinie wiedzę trzeba pogłębiać, a poznane podczas nauki techniki wykonywania masażu udoskonalać. Praktyka i doświadczenie również w tym zawodzie czynią mistrza. Przy wyborze kandydata na pracownika warto więc brać pod uwagę wszystkie powyższe czynniki kształtujące umiejętności masażysty oraz skończone przez niego kursy. By uzyskać tytuł technika masażysty, należy skończyć policealną szkołę masażu, gdzie zdobywa się podstawowe wiadomości z anatomii i technik masażu.

Umiejętność masażu można zdobyć również na studiach licencjackich z fizjoterapii. Uczą tam jednak tylko podstaw masażu klasycznego. Swe umiejętności warto zatem poszerzać, uczestnicząc w licznych kursach masażu, konferencjach tematycznych, targach, sympozjach oraz forach internetowych - tłumaczy Sandra Sikora.

MASAŻYSTĘ WYKSZTAŁCIMY…

Nikogo już dzisiaj nie zaskakuje liczba kierunków, z którymi można się spotkać w szkołach wyższych i policealnych, zarówno państwowych jak i prywatnych. Uczelnie prześcigają się w zachęcaniu do korzystania z ich oferty. Warto jednak pamiętać, że nie każda szkoła kształci specjalistów.

Pracodawcy, którzy zamierzają zatrudnić masażystę, najbardziej preferują osoby, które ukończyły wyższe uczelnie takie jak: AWF czy też medyczne szkoły policealne. Wykształceni przez te placówki absolwenci posiadają pełne uprawnienia do podjęcia pracy w zespołach rehabilitacyjnych (gabinetach) lecznictwa uzdrowiskowego, gabinetach odnowy biologicznej, gabinetach kosmetycznych oraz klubach sportowych, przy których również tworzone są salony Spa i Wellness. Osoby kończące w nich naukę, potrafią wykonywać masaż klasyczny, medyczny (np. masaż blizn, odleżyn czy ran), aromatyczny, segmentarny, drenaż limfatyczny, izometryczny, kosmetyczny. Potrafią także obserwować i ocenić reakcje pacjenta na stosowane zabiegi, modyfikować technikę masażu oraz obsługiwać sprzęt i aparaturę stosowaną podczas masażu.

Branża masażystów to bardzo dynamicznie rozwijająca się sfera usług leczniczo-kosmetycznych. Ukończenie wyższej szkoły masażu stanowi obecnie tylko bazę do startu w zawodzie. Gwarantuje ona posiadanie koniecznych umiejętności i dyplom technika masażysty, który jest chętnie honorowanym przez pracodawców dokumentem. Natomiast kursy ukończone przez masażystów są świadectwem ich doskonalenia się w zawodzie.

Zatrudniając osobę po szkole, mamy gwarancję, że opanowała ona wiedzę teoretyczną z wielu technik masażu. Pracodawca nie powinien jednak poprzestawać tylko na sprawdzeniu dyplomu, ponieważ certyfikaty ukończenia dodatkowych kursów, czyniących daną osobę specjalistą w danej technice masażu, są równie istotne. Warto więc zwrócić uwagę, czy kandydat poprzestał na szkole, czy starał się udoskonalać nabyte w niej umiejętności i pogłębiać wiedzę o sztuce masażu.

SZTUKA WYBORU...

Niewątpliwym sprawdzianem dla masażysty jest dzień rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której pracodawca ocenia zarówno jego wiedzę, jak i technikę.

- W trakcie pierwszego etapu rekrutacji, czyli selekcji na podstawie CV zwracałam uwagę na wykształcenie kierunkowe, czyli ukończone studia, szkołę policealną, kursy masażu klasycznego oraz dodatkowo przebyte szkolenia i kursy. Mam tu na myśli na przykład masaż stemplami lnianymi [ziolowymi] czy kamieniami bazaltowymi.

Następnie patrzę na doświadczenie masażysty, czyli od kiedy pracował, gdzie i w jakim charakterze. Drugi etap rekrutacji polega na spotkaniu z kandydatami, rozmowie, ocenie sposobu prezentacji i radzenia sobie w sytuacji stresowej. Pytałam również o zdobyte umiejętności w szkole i na praktykach, o podstawową wiedzę z zakresu SPA, o ich stosunek do pracy w weekendy i święta oraz dyspozycyjność.

Podczas trzeciego etapu sprawdzam umiejętności praktyczne. Patrzę na sposób komunikowania się z potencjalnym klientem, organizację stanowiska pracy, sposób przygotowania się do masażu. Po skończonym masażu pytam o wrażenia osobę poddawaną zabiegowi. Każdy z etapów stanowi dla mnie źródło wiedzy o kandydacie, ale dopiero po sprawdzaniu praktycznych umiejętności, wiem, kogo chcę mieć w ekipie. Muszą to być osoby umiejące pracować zespołowo i nadążające za tempem dynamicznych szkoleń, podczas których dana osoba potrafi przyswoić dużą dawkę wiedzy w krótkim czasie.

Niewątpliwym atutem osoby przeze mnie zatrudnianej jest znajomość języka angielskiego lub niemieckiego oraz dobra organizacja własnej pracy - mówi Sandra Sikora.

Pracodawcy stawiają obecnie również na samodzielność zawodową masażystów. Najchętniej wybieraną formą współpracy jest zawieranie z nimi umowy o dzieło lub zatrudnianie ich na umowę zlecenie. Dobrze widziane jest także posiadanie przez masażystę własnej działalności gospodarczej.

SPA BEZ MASAŻU?!

Dzisiaj praktycznie żaden nowoczesny gabinet SPA nie pozwoli sobie na przedstawienie klientowi oferty, w której zabrakłoby masażu. Hotele, centra kosmetyczne i gabinety odnowy biologicznej prześcigają się w propozycjach na temat klasycznych i nowoczesnych, często bardzo wyszukanych technik masażu. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że im bogatsza oferta masaży, tym bardziej atrakcyjny kompleks SPA.

Oczekiwania gości są coraz bardziej sprecyzowane, świadome i wyrafinowane, więc właściciele SPA oraz hotelarze stawiają na ofertę, w której znajdzie się profesjonalne centrum masażu. Co zatem zrobić, żeby nasz salon okazał się dla współczesnego klienta atrakcyjny?

- Gabinet masażu powinien być świątynią zapachów i obietnicą przyjemności, która czeka na klienta. Urządzenia do masażu, począwszy od stołu, po najdrobniejsze akcesoria masażysty powinny być nowoczesne, wygodne i przede wszystkim czyste. Wrażenie na klientach robią oczywiście markowe kosmetyki, ale przy ich wyborze należy się kierować skutecznością i przydatnością do wykonania masażu, a nie tylko nazwą firmy kosmetycznej.

Sprawą równorzędną jest oczywiście zatrudnienie idealnego masażysty, ponieważ to on jest mistrzem ceremonii i bez niego nawet najlepiej wyposażony gabinet nie zagwarantuje nam sukcesu na bardzo atrakcyjnym obecnie rynku SPA i Wellnes - wyjaśnia Sandra Sikora.

Jej pracownica, doświadczona masażystka dodaje z kolei, że w każdym hotelu powinna być oferta Spa, ponieważ klienci często jadą do hotelu z myślą o wypoczynku. SPA pozwala na zrelaksowanie się i oderwanie od szarej rzeczywistości. Luksusowy pobyt w takim hotelu sprawia, że goście chętnie wracają oraz polecają hotel znajomym.

Zarówno masażyści, jak i szefowie gabinetów SPA mają świadomość, że ich zadanie nie ogranicza się tylko do zorganizowania klientowi kilkudziesięciu minut leczniczej przyjemności. Wiedzą doskonale, że klienta trzeba sobie zapewnić.

Praca w SPA nie kończy się na wykazaniu umiejętności nabytych w szkole, ale również na wykorzystaniu znajomości marketingu oraz rozpoznaniu indywidualnych upodobań klientów, które są niezwykle pomocne przy wyborze zabiegu. Dodatkowym atutem w naszych staraniach o zadowolenie klienta będzie niewątpliwie lojalność i sympatia, którymi ich obdarzymy. To oraz nasz profesjonalizm zagwarantują nam rychły powrót klienta do naszego SPA.
 
     
Linki sponsorowane
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2012-06-03, 11:17   kurs masaz tajski

ta wiedza moze sie przydac, przy szukaniu pracy w spa. Proponuje drugi raz rzucic okiem na ten artykul, bo nic sie nie zestrzal, a w kryzysie nabral jeszcze kolorow
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB