Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Postawa to podstawa!
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-09-26, 20:31   Postawa to podstawa!

Czy postawa jest czymś istotnym w kontekście terapii pacjenta? Czy powinna być wyznacznikiem działań podejmowanych przez terapeutę? Ciekaw jestem co o tym sądzicie. Dla mnie temat jest nieco śliski, bo znam terapeutów, którzy są mocno skrajni w tej kwestii. Jedni prostowaliby wszystkie nieprawidłowości w ciele pacjenta, inni totalnie nie są zainteresowani kwestią postawy ciała. Ja stoję po środku tego sporu i dziś pokaże Wam mój punkt widzenia.

Przychodzi pacjent do terapeuty i od progu krzyczy przerażony, że ma lordozę! Terapeuta skonsternowany, już się zastanawia jak pacjentowi wytłumaczyć, że posiadanie lordozy jest całkiem zdrową rzeczą i że najlepiej to jakby miał nawet dwie lordozy i dwie kifozy. Często się z tym spotykacie?

U mnie to norma, ale nasi biedni pacjenci są tutaj najmniej winni, bo to zazwyczaj ortopedzi sprzedają im takie ciekawe smaczki, że plecy bolą, bo się Pani garbi, a Pana boli kolano, bo koślawe jest w cholerkę. Ja nie twierdzę, że nie, ale gdzie jest przyczyna tego wszystkiego, może warto w tej sytuacji przyjrzeć się pacjentowi z pewnej odległości, gdzie widoczny jest od stóp do głowy, a nie w określonym jedynie, bolesnym odcinku ciała.

Taka perspektywa pozwala zauważyć więcej. Pozwala odnieść dolegliwości pacjenta do ogólnego wzorca postawy, który jest kluczowy dla dalszego badania i terapii. I właśnie tutaj jest moje stanowisko. Ja nie badam pacjenta o ile stopni spłyciła mu się lordoza lędźwiowa, albo ile wynosi kąt Q. Ja biorę pod uwagę ewentualne odchylenia, odnosząc je do globalnego wzorca napięć. Staram się w tym wszystkim określić obszar kluczowy dla rozwoju dolegliwości pacjenta i sprawdzam jak uwolnienie tego obszaru przenosi się na wzorzec całościowy. Może posłużmy się tutaj przykładem.

Określmy sobie jak wygląda prawidłowy wzorzec postawy i jak odstępstwa od tej prawidłowości wpływają na konkretne okolice.

Podczas obserwacji i analizy postawy powinniśmy zwrócić uwagę na dwa istotne aspekty. Pierwszym z nich jest przenoszenie ciężaru ciała przez kość krzyżową na oba stawy biodrowe.

Determinuje to sposób ustawienia miednicy w odniesieniu do całego kręgosłupa lędźwiowego oraz kończyn dolnych. Drugim kluczowym aspektem jest środek ciężkości w ustawieniu głowy. Horyzontalne ustawienie gałek ocznych jest dla organizmu priorytetem, stąd często spotykamy dysbalans w obrębie połączenia czaszki z szyją czy szyi z tułowiem, jako adaptacyjny wzorzec przystosowania.

Na podstawie powyższej obserwacji możemy wyróżnić trzy podstawowe wzorce postawy:

Wzorzec prawidłowy

Prawidłowy wzorzec postawy charakteryzuje się tym, że linia środka ciężkości przebiega od otworu słuchowego zewnętrznego przez wyrostek barkowy, następnie przez trzon L3, krętarz większy kości udowej i dalej schodzi w dół nieco do przodu od kostki bocznej.

Wzorzec przedni

Najczęściej spotykany wzorzec. Linia środka ciężkości przebiega w dół przed trzecim kręgiem lędźwiowym, stawami biodrowymi, osią poprzeczną stawu kolanowego aż do przodostopia.

Ciało jest pochylone do przodu, co w konsekwencji prowadzi do reakcji kompensacyjnej w obrębie stawów kolanowych, które reagują przeprostem. Tułów opiera się na przodostopiu, stawy biodrowe ustawiają się w pozycji zgięciowej, a miednica ma tendencję do przodopochylenia. Krzywizny kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego pogłębiają się. Prowadzi to do wzmożonego napięcia w rejonie przejścia piersiowo-lędźwiowego i stawach krzyżowo-biodrowych.

Pomiędzy jamą brzuszną a klatką piersiową dochodzi do zaburzenia gradientu ciśnień. Przepona ustawia się w pozycji wdechowej, a narządy wewnętrzne mają tendencję do ptozy (opadania). Taśma mięśniowo-powięziowa tylna utrzymuje ten wzorzec napięciowy.

Wzorzec tylny

Linia środka ciężkości przebiega do tyłu od stawów biodrowych i kolanowych, kończąc się w obrębie najniższego punktu kości piętowej. Ciało jest pochylone do tyłu, co skutkuje zgięciem w stawach kolanowych, wyprostem w stawach biodrowych i tendencją miednicy do tyłopochylenia.

Krzywizny kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego wypłaszczają się. Prowadzi to do naprężeń w rejonie stawów krzyżowo-biodrowych oraz przejścia szyjno-piersiowego. Przepona ustawia się wydechowo. Ten wzorzec utrzymywany jest przez przednią taśmę mięśniowo-powięziową.

Co te informacje mogą nam powiedzieć? Otóż mogą nam wskazać, która płaszczyzna lub który obszar są kluczowe dla aktualnego stanu pacjenta. Dostajemy przy tym wskazówkę, gdzie szukać problemu, w którym miejscu zacząć pracować, jakie techniki zastosować. To bardzo dużo informacji, istotnych dla stworzenia hipotezy diagnostycznej i budowania procesu terapeutycznego. Zacznijcie analizować pacjentów wg opisanych wzorców i dajcie znać jakie wnioski się nasunęły. Chętnie wysłucham Waszych przemyśleń na ten temat.

z fizjopassion.pl
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB