Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Egzamin Zawodowy 2016 maj/ czerwiec
Autor Wiadomość
Zielona

Dołączył: 15 Maj 2016
Posty: 10
Wysłany: 2016-06-07, 09:43   

Trochę dużo tego mycia rąk. Wydaje mi się, że wystarczy raz po przygotowaniu stanowiska (czyli przed zaproszeniem pacjenta), a drugi raz po zabiegu jak już pacjent nam na stole odpoczywa. Ewentualnie jeszcze po kolejnym zdezynfekowaniu stołu i kształtek. A przynajmniej tak mnie uczono...
A jak jest u was?
 
     
Linki sponsorowane
Yasu

Dołączył: 24 Maj 2016
Posty: 34
Wysłany: 2016-06-07, 15:22   

Mnie uczono, że nie wolno zostawiać pacjenta samego na kozetce, a ręce należy umyć przed podejściem do pacjenta i tuż przed sprzątaniem stanowiska (pacjenta już nie ma na kozetce). Niektórzy mówili też, że dobrze by było umyć ręce przed przygotowywaniem stanowiska.
 
     
Ruda93

Dołączył: 09 Cze 2016
Posty: 1
Wysłany: 2016-06-09, 09:09   

Witam, w Warszawie teoria jest 17 czerwca a praktyka 23 czerwca ;)
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-06-13, 13:04   

jesli ktos ze szczecina nie wyrobil sie w ubieglym tygodniu, to jutro, we wtorek, kolejne spotkanie przedegzaminacyjne. To juz ostatnie.
https://www.facebook.com/events/656465101167435/
 
     
niebieska123

Dołączył: 13 Cze 2016
Posty: 11
Wysłany: 2016-06-13, 13:25   

ja mam 21 czerwca egzamin praktyczny ;) A jak wam idzie nauka do egzaminu teoretycznego?
 
     
monikasz40 

Wiek: 48
Dołączyła: 16 Sty 2016
Posty: 18
Wysłany: 2016-06-13, 15:53   

Z tą nauka to ciężko ,co przeczytam to zaraz zapomnę,starość nie radość,za dużo bodźców zewnętrznych,trzeba się zdać chyba na medytację,a potem to zostaje już tylko modlitwa do aniołów,hi,hi .
 
     
marion43

Dołączył: 01 Maj 2016
Posty: 2
Wysłany: 2016-06-13, 17:58   Re: egzamin

Zielna napisał/a:
Dzięki za info my teoretyczny też 17.04 a praktyka 19.04 .Powodzenia wszystkim

Witam Cię Zielona mam pytanie czy podzielisz się co było na praktycznym ? ja mam 20 czerwca czyli dzień po Tobie. Dasz radę ?
 
     
maxima0 

Dołączyła: 19 Maj 2016
Posty: 2
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2016-06-13, 21:20   

Witajcie
Szczecin test 17.06. a praktyczny 20.06. Moc niech przybędzie. Wszystkim nam zdającym Życzę Powodzenia :grin: i proszę jak opadną emocje to dajcie znać jak było na praktycznym.
Pozdrawiam Wszystkich
 
     
olqa 

Dołączyła: 11 Maj 2016
Posty: 14
Skąd: Płock
Wysłany: 2016-06-13, 22:05   

Tak czytam i jestem trochę przerażona, aż zapomniałam co mówili nam odnośnie egzaminu praktycznego. :D a z tym myciem rąk to już w ogóle mam tak zagmatwane w głowie, że na pewno nie umyję ich tyle razy ile powinnam. Jakoś tak z pacjentem normalnie, to wszystko jest naturalne, myję ręce przed zabiegiem kiedy pacjent się rozbiera za parawanem, a później jak już kończę masaż, to wycieram nadmiar oliwki, opuszczam stół, pytam czy pomóc i jak nie, to idę myć ręce, bo mam całe tłuste, dopiero później dezynfekuję i myję jeszcze raz, jak nie mam czasu to znowu bezpośrednio przed kolejnym pacjentem.

Co do rodzaju masażu to chciałabym izometryk :D prosty schemat, ruchy z klasyka, czasowo wiadomo jak. Oby nie segmentarny i nie sportowy. Gdyby ktoś tutaj tego 18.06 napisał tylko rodzaj masazu jaki był, już bez konkretnego polecenia nawet to byłoby ekstra, bo wtedy wiadomo na czym się skupić, a umówmy się, że ten egzamin to tylko jakaś głupia formalność i nie do konca przedstawia nasze umiejętności. (w takim sensie, że to wszystko jest za bardzo schemtyczne i nie ma obycia w realiach, do każdego pacjenta podchodzi się inaczej, bada palpacyjnie, a nie odstawia cyrki na pokaz, każdy z nas zna swoje możliwości, a wiadomo - stres robi swoje ;) )

Jak coś, to ja mam egzamin teoretyczny 17.06, praktyczny 21.06, gdyby ktoś miał pytania - możecie do mnie pisać :) trzymam za Was wszystkich kciuki, pocisniemy to :D
 
     
niebieska123

Dołączył: 13 Cze 2016
Posty: 11
Wysłany: 2016-06-14, 08:58   

Olqa a o której masz godzinie egzamin? :D ja o 16 ;)
 
     
joannaG

Dołączył: 14 Cze 2016
Posty: 1
Wysłany: 2016-06-14, 09:46   

Koszalin 17 i 18 :mrgreen:
 
     
olqa 

Dołączyła: 11 Maj 2016
Posty: 14
Skąd: Płock
Wysłany: 2016-06-14, 22:10   

niebieska123 napisał/a:
Olqa a o której masz godzinie egzamin? :D ja o 16 ;)


teoria o 14, praktyka o 8 (o zgrozo!!!:D)
 
     
anaczka18

Dołączył: 14 Cze 2016
Posty: 1
Wysłany: 2016-06-14, 23:13   

Łańcut w was jest nadzieja!!
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-06-15, 14:09   

EGZAMIN ZAWODOWY TECHNIK MASAŻYSTA- Zadanie egzaminacyjne z rozwiązaniem. Część praktyczna. Rok 2015

ZADANIE EGZAMINACYJNE

Wykonaj zabieg masażu klasycznego strony tylnej uda prawego zgodnie ze zleceniem zawartym w skierowaniu lekarskim zamieszczonym w arkuszu egzaminacyjnym oraz po wykonaniu zabiegu wypełnij Kartę zabiegową pacjenta. Pamiętaj, że ocenie podlegać będą 4 rezultaty:

- przygotowane stanowisko do masażu
- przygotowany pacjent do zabiegu
- stanowisko do masażu po wykonaniu zabiegu
- karta zabiegowa pacjenta
oraz przebieg przeprowadzenia diagnostyki tkanek pacjenta oraz wykonania masażu klasycznego tylnej strony uda prawego.

Data wystawienia: 29.09.2015 r.

Skierowanie na zabiegi masażu

Imię i nazwisko pacjenta: Ireneusz Żebrowski
Wiek: 32 lata
Rozpoznanie: Stan po naciągnięciu ścięgien i brzuśców mięśni strony tylnej uda prawego.
Zlecony zabieg: Masaż klasyczny strony tylnej uda prawego.
Cel zabiegu: Przywrócenie elastyczności i sprężystości tkanek, poprawa zakresu ruchu uda i podudzia, zmniejszenie dolegliwości bólowych podczas ruchu.
Ilość zabiegów: 10 x

Uwagi dodatkowe:
- pacjent 5 dni temu podczas treningu biegowego naciągnął mięśnie kulszowo-goleniowe uda prawego;
- w wyniku badania USG nie stwierdzono trwałych uszkodzeń strukturalnych w mięśniach, a jedynie cechy świadczące o naciągnięciu brzuśców i ścięgien mięśniowych;
- w chwili obecnej pacjent odczuwa niewielki ból przy ruchach i ma ograniczony zakres ruchu zgięcia uda i wyprostu podudzia;
- do tej pory pacjent nie korzystał z zabiegów fizjoterapeutycznych, stosował jedynie zimne okłady;
- oprócz masażu lekarz zalecił czasowe ograniczenie biegania oraz ćwiczenia poprawiające zakres ruchomości uda i podudzia;
- pacjent nie zgłasza chorób towarzyszących, nie przyjmuje żadnych leków;
- w dniu badania lekarskiego pacjent ma dobre samopoczucie i nie ma przeciwwskazań do zabiegu.

Krystyna Mogielnicka
lekarz chirurg
ul. Harcerska 12/7
Wrocław
tel/ fax 71 785 78 36


KARTA ZABIEGOWA PACJENTA

Data założenia karty: .......................................

Imię i nazwisko: .................................. Wiek:

Rozpoznanie: ..........................................................................................................................

Cel zabiegu: ..............................................................................................................................
Przed przystąpieniem do tej część zabiegu należy umyć i zdezynfekować swoje dłonie....................................................................................................................


Nazwy opracowanych w trakcie masażu mięśni szkieletowych:

1...............................................................................................................................
2...................................................................................................................................
3...................................................................................................................................

Nazwy opracowanych w trakcie masażu przyczepów mięśniowych :

1...................................................................................................................................
2...................................................................................................................................
3...................................................................................................................................
4...................................................................................................................................
5...................................................................................................................................

Proponowane 2 ćwiczenia mające na celu przywrócenie elastyczności i sprężystości tkanek oraz poprawę zakresu ruchomości uda i podudzia do samodzielnego stosowania przez pacjenta w warunkach domowych:

1...................................................................................................................................
2...................................................................................................................................


PRZYKŁADOWE ROZWIĄZANIE

1. PRZYGOTOWANIE STANOWISKA DO MASAŻU

1. Stół do masażu powinien mieć odpowiednią wysokość. Jeśli zajdzie potrzeba to należy wyregulować wysokość stołu. Zagłówek stołu powinien być lekko opuszczony.

2. Półwałek przygotowany na stoliku podręcznym lub jeśli stolik jest za mały to można położyć go na stole do masażu.

3. Oliwka ustawiona na stoliku podręcznym w zasięgu naszych rąk, aby podczas zabiegu można było po niego swobodnie sięgać.

4. Jednorazowym prześcieradłem należy przykryć stół do masażu.

5. Dodatkowo potrzebne będzie prześcieradło jednorazowe do okrycia pacjenta oraz ręczniki jednorazowe do wytarcia pacjenta. Należy przyszykować sobie te pomoce na stoliku podręcznym.

Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do zabiegu zdezynfekować preparatem do dezynfekcji powierzchni stół do masażu, półwałek i stolik pomocniczy.

Przed przystąpieniem do przygotowania stanowiska do masażu należy myć ręce mydłem dezynfekcyjnym i zdezynfekować ręce płynem dezynfekcyjnym. Następnie należy założyć jednorazowe rękawiczki, które po zakończeniu czynności przygotowania stanowiska do masażu należy wyrzucić do kosza na odpady komunalne.

2. PRZYGOTOWANIE PACJENTA

1. Pacjentowi należy polecić rozebranie się od pasa w dół do bielizny i powieszenie ubrań na wieszaku.

2. Należy zapytać pacjenta o samopoczucie.

3. Następnie polecamy pacjentowi ułożenie się w pozycji leżenia przodem (na brzuchu) na stole do masażu. Pamiętamy, aby poinformować pacjenta o tym aby ułożył twarz w otworze zagłówka.

4. Odsłaniamy sobie pole zabiegowe, w tym przypadku jest to strona tylna uda prawego od poziomu dołu podkolanowego do poziomu fałdu pośladkowego. Prawe udo powinno znajdować się także w lekkim odwiedzeniu, aby dostęp do wszystkich mięśni był możliwy.

5. Półwałek umieszczamy pod stawami skokowymi dla rozluźnienia kończyny dolnej prawej.

6. Okolice które nie będą masowane przykrywamy prześcieradłem. W tym przypadku jest to kończyna dolna lewa.

3. PRZEBIEG PRZEPROWADZENIA DIAGNOSTYKI TKANEK PACJENTA ORAZ WYKONANIE MASAŻU KLASYCZNEGO STRONY TYLNEJ UDA PRAWEGO

Przed przystąpieniem do tej część zabiegu należy umyć i zdezynfekować swoje dłonie, a także zdezynfekować pole zabiegowe, czyli tylną część uda pacjenta.

1. Dokonanie oceny wzrokowej. Obserwujemy czy na powierzchni okolicy zabiegowej nie znajdują się przeciwwskazania do zabiegu takie jak np. przerwanie ciągłości skóry, otarcia skóry, stan zapalny, choroby skóry ( egzemy, czyraki, liszaje, wysypki itp.), podrażnienia skóry ( np. zapalenie mieszków włosowych), duże żylaki.

2. Dokonanie oceny temperatury powierzchniowej ciała- ocena termiczna skóry. Dotykamy pola zabiegowego grzbietową częścią naszej ręki i porównujemy temperaturę z drugim udem pacjenta.Podwyższona temperatura powierzchniowa ciała może świadczyć m.in. o toczącym się stanie zapalnym tkanek, co stanowi przeciwwskazanie do zabiegu masażu.

3. Dokonanie oceny palpacyjnej reaktywności tkanek w trzech okolicach: tylnej strony uda prawego, stawu kolanowego prawego i fałdu pośladkowego- np. diagnostyka fałdu- poprzeczne i podłużne przesuwanie fałdu skórnego.

4. Wykonanie masażu tylnej strony uda:

- Głaskanie powierzchowne całej powierzchni strony tylnej uda prawego zaczynając poniżej kolana do poziomu fałdu pośladkowego

- Głaskanie głębokie całej powierzchni strony tylnej uda prawego zaczynając poniżej kolana do poziomu fałdu pośladkowego

- Rozcieranie spiralne przyczepów końcowych: z boku głowa strzałki, przyśrodkowo kłykieć przyśrodkowy kości piszczelowej

Głaskanie Rozcieranie spiralne i podłużne ścięgien nie wchodząc na dół podkolanowy

- Głaskanie Rozcieranie spiralne guza kulszowego, wspomagamy wibracją nieprzerywaną stabilną

- Głaskanie Rozcieranie spiralne, podłużne granic

- Głaskanie Rozcieranie okrężne (opuszkami palców, grzbietową stroną paliczków środkowych, nasadą dłoni), poprzeczne,jednorącz przegrody, podłużne powięzi

- Głaskanie Rolowanie poprzeczne
- Głaskanie Ugniatanie oburącz równoczesne, naprzemienne
- Głaskanie Wałkowanie
- Głaskanie Wyciskanie
- Głaskanie Wibracje przerywane (poszarpywanie, oklepywanie, siekanie)
- Głaskanie Wstrząsanie lub Wibracje nieprzerywane
- Głaskanie końcowe od głębokiego do powierzchownego

Po wykonanym masażu za pomocą ręcznika jednorazowego usuwamy z pola zabiegowego nadmiar oliwki.

Dodatkowo należałoby wykonać ruchy bierne lub zlecić pacjentowi wykonanie ruchów czynnych:

- podudzia prawego w płaszczyźnie strzałkowej ( ruch prostowania i zginania)

- uda prawego we wszystkich trzech płaszczyznach ruchu ( prostowanie, zginanie, odwodzenie, przywodzenie, obwodzenie)

4. PORZĄDKOWANIE STANOWISKA DO MASAŻU PO WYKONANYM ZADANIU

Przed przystąpieniem do tej część zabiegu należy umyć i zdezynfekować swoje dłonie.

1. Ręczniki jednorazowe używane podczas zabiegu wyrzucamy do pojemnika na odpady komunalne lub do kosza z napisem ,,Papier''.

2. Prześcieradła używane podczas zabiegu wrzucamy do pojemnika z napisem ,,Prześcieradła używane''.

3. Odkładamy na stolik/ regał zamkniętą/ zabezpieczoną oliwkę oraz zdezynfekowany środkiem do dezynfekcji powierzchni półwałek.

4. Stół do masażu dezynfekujemy za pomocą środka do dezynfekcji powierzchni.

5. WYPEŁNIONA KARTA ZABIEGOWA

Data założenia karty: DATA EGZAMINU....

Imię i nazwisko: IRENEUSZ ŻEBROWSKI Wiek: 32 LATA

Rozpoznanie:STAN PO NACIĄGNIĘCIU ŚCIĘGIEN I BRZUŚCÓW MIĘŚNI STRONY TYLNEJ UDA PRAWEGO

Cel zabiegu:PRZYWRÓCENIE ELASTYCZNOŚCI I SPRĘŻYSTOŚCI TKANEK, POPRAWA ZAKRESU RUCHU UDA I PODUDZIA, ZMNIEJSZENIE DOLEGLIWOŚCI BÓLOWYCH PODCZAS RUCHU

Lp.
Rodzaj masażu i obszar zabiegu
Data zabiegu
Podpis pacjenta
Podpis masażysty

Nazwy opracowanych w trakcie masażu mięśni szkieletowych:

1. DWUGŁOWY UDA
2. PÓŁŚCIĘGNISTY
3. PÓŁBŁONIASTY

Nazwy opracowanych w trakcie masażu przyczepów mięśniowych :

1. GUZ KULSZOWY KOŚCI MIEDNICZEJ
2. WARGA BOCZNA KRESY CHROPAWEJ
3. GŁOWA KOŚCI STRZAŁKOWEJ
4. KŁYKIEĆ PRZYŚRODKOWY KOŚCI PISZCZELOWEJ
5. ,,GĘSIA STOPKA''

Proponowane 2 ćwiczenia mające na celu przywrócenie elastyczności i sprężystości tkanek oraz poprawę zakresu ruchomości uda i podudzia do samodzielnego stosowania przez pacjenta w warunkach domowych:

1. ZGIĘCIE KOŃCZYNY DOLNEJ W STAWIE BIODROWYM W PŁASZCZYŹNIE STRZAŁKOWEJ
2. WYPROST PODUDZIA W PŁASZCZYŹNIE STRZAŁKOWEJ
3. ODWIEDZENIE KOŃCZYNY DOLNEJ W STAWIE BIODROWYM W PŁASZCZYŹNIE CZOŁOWEJ
4. PRZYWIEDZENIE KOŃCZYNY DOLNEJ W STAWIE BIODROWYM W PŁASZCZYŹNIE CZOŁOWEJ
5. OBWODZENIE/KRĄŻENIE UDA W STAWIE BIODROWYM DO WEWNĄTRZ I NA ZEWNĄTRZ
 
     
rooko

Dołączył: 10 Maj 2016
Posty: 24
Wysłany: 2016-06-15, 14:11   

Witam qszystkich. No cóż zostało 2 dni do egzaminu teoretycznego,wierzę że wszysfkim nam się powiedzie na nim,a potem na praktycznym. POWODZENIA 😊. No i jak już wcześniej wspomniano LAŃCUT W TOBIE NADZIEJA .Ja mam 20-go o 14 egzamin.Pozdrawiam.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB