massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-06-02, 20:08 Prywatne leczenie za darmo? Sąd Najwyższy wydał uchwałę
Poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych mają prawo do bezpłatnego prywatnego leczenia - wynika z uchwały Sądu Najwyższego wydanej w odpowiedzi na wniosek Rzecznika Finansowego. Do tej pory ubezpieczyciele z zasady odmawiali pokrycia takich kosztów lub je zaniżali.
Państwowa służba zdrowia od lat jest niewydolna i nic nie wskazuje na to, by szybko się to zmieniło. Problemem jest każdy dzień opóźnienia leczenia czy rehabilitacji po wypadku. Często konieczne jest skorzystanie z prywatnego gabinetu lekarskiego.
Uchwała Sądu Najwyższego ujednolica linię orzeczniczą oraz praktykę likwidacji szkód przez zakłady ubezpieczeń z korzyścią dla poszkodowanych. Będzie łatwiej nie tylko o uzyskanie pokrycia już poniesionych kosztów leczenia czy rehabilitacji w prywatnej służbie zdrowia, ale też uzyskania zaliczek.
- Klienci skarżyli się, że decydując się na prywatne leczenie, musieli angażować własne środki - przyznaje Krystyna Krawczyk, dyrektor wydziału Klienta Rynku Ubezpieczeniowo-Emerytalnego w Biurze Rzecznika Finansowego. - Dopiero potem mogli starać się o ich refundację. Niestety często musieli robić to na drodze sądowej, po wykazaniu, że w ramach publicznego systemu nie byliby leczeni odpowiednio szybko i z użyciem najskuteczniejszych procedur medycznych.
Jak przyznają przedstawiciele Europejskiego Centrum Odszkodowań, towarzystwa ubezpieczeniowe z zasady odmawiały pokrycia kosztów prywatnego leczenia i rehabilitacji lub je zaniżały. Ubezpieczyciele argumentowali, że poszkodowani powinni korzystać z bezpłatnej opieki medycznej w ramach NFZ.
Jak będzie teraz? Najprawdopodobniej Sąd sprecyzuje w uzasadnieniu uchwały warunki uznania wydatków za "celowe i uzasadnione” oraz rozkład obowiązków poszkodowanego i ubezpieczyciela w procesie dochodzenia roszczeń. Uchwała otwiera możliwość ponownego złożenia reklamacji do zakładu ubezpieczeń w przypadku nieprzedawnionych roszczeń.
Zgodnie z art. 442 (1) kodeksu cywilnego okres przedawnienia roszczeń co do znacznej części wypadków drogowych powodujących urazy ciała wynosi nawet 20 lat. To oznacza, że osoby, którym towarzystwa odmówiły pokrycia kosztów rehabilitacji w przeszłości, mogą teraz zwrócić się o rekompensatę wraz z odsetkami.
Europejskie Centrum Odszkodowań radzi, by osoby, które ucierpiały w wypadkach i chcą skorzystać z usług prywatnej służby zdrowia udokumentowały wszystkie wydatki (faktury, rachunki) i przechowywały dokumentację medyczną, która wskazuje na konieczność konkretnych wizyt lekarskich i zabiegów.
- Liczymy, że zmieni się podejście do poszkodowanych - komentuje Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze Rzecznika Finansowego. - Ubezpieczyciele prawdopodobnie będą starali się objąć ich opieką medyczną tuż po wypadku, zanim zaczną szukać na własną rękę możliwości leczenia czy rehabilitacji. Będą oferowali poszkodowanym możliwość rehabilitacji we współpracujących z nimi placówkach.
Nie możesz pisać nowych tematów Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13