Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane
Poprzedni temat «» Następny temat
Fizjoterapeuci: mamy dobrą ustawę o naszym zawodzie i trzeba
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-03-29, 09:41   Fizjoterapeuci: mamy dobrą ustawę o naszym zawodzie i trzeba

Fizjoterapeuci: mamy dobrą ustawę o naszym zawodzie i trzeba ją wdrożyć

Po uchwaleniu przez Sejm ustawy o zawodzie fizjoterapeuty i jej podpisaniu przez prezydenta, fizjoterapeuci byli pewni, że dwie dekady zabiegów o regulację prawną ich statusu zakończyły się sukcesem. Ta radość okazała się jednak przedwczesna.

Ustawa powinna wejść w życie 31 maja br. Posłowie PiS wystąpili jednak z projektem zakładającym wydłużenie vacatio legis do 24 miesięcy. Powód? W opinii wnioskodawców nowelizacji ustawy, uprawnienia nadane fizjoterapeutom na mocy przyjętych we wrześniu 2015 r. zasad mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu pacjentów.

Terminu głosowania jeszcze nie wyznaczano

Zdaniem posłów PiS przepisy dotyczące np. uzyskiwania prawa do wykonywania zawodu oraz odpowiedzialności zawodowej, stoją w zasadniczej sprzeczności z większością regulacji prawnych obowiązujących w tym zakresie. Autorzy projektu argumentują, że wydłużenie vacatio legis pozwoli na wypracowanie i uchwalenie nowelizacji ustawy.

Jacek Koszela, członek Zarządu Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska podkreśla, że takie działanie - w opinii fizjoterapeutów - może być traktowane jedynie jako przejaw próby ochrony interesów wąskiej grupy środowiska medycznego.

Zdaniem Koszeli lekarze bronią swoich przywilejów nie zważając na bezpieczeństwo pacjentów, rozumiane m.in jako zapewnienie łatwego dostępu do usług leczniczych. - Uważamy za niedopuszczalne i niezgodne z oczekiwaniami społecznymi odraczanie wprowadzenia i zmienianie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty - zaznacza.

Jego zdaniem uchwalenie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodzie fizjoterapeuty (terminu głosowania jeszcze nie wyznaczono) wyrządzi poważne i wymierne szkody społeczne w postaci wydłużenia czasu oczekiwania na fizjoterapię, opóźnienia wprowadzenia nowoczesnych form fizjoterapii i standardów leczenia, wzrostu kosztów leczenia, zagrożenia dla zdrowia i życia pacjentów.

Konsultował sztab prawników

Fizjoterapeuci przypominają, że prezydent podpisał ustawę o zawodzie fizjoterapeuty po szerokich konsultacjach społecznych i długich analizach prawnych. W ich opinii nowe prawo jest dokumentem kompletnym, przemyślanym, tworzonym przez środowisko fizjoterapeutów i resort zdrowia od 28 lat.

- Całkowitą nieprawdą jest jakoby obecna ustawa stała w zasadniczej sprzeczności z większością regulacji prawnych - podkreśla Jacek Koszela.

Przypomina, że projekt tej ustawy był napisany przez doświadczonych prawników i konsultowany na wszystkich etapach prac legislacyjnych, m.in. przez Biuro Analiz Sejmowych (BAS), Departament Prawny Ministerstwa Zdrowia, prawników Senatu RP i Kancelarii Prezydenta RP.

- Dwukrotnie prawnicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych ocenili pozytywnie zgodność projektu z prawem Unii Europejskiej. Pozytywną opinię wyraziło także Biuro Prawne Ministerstwa Nauki - wylicza Koszela.

Przekonuje, że również nie jest prawdą jakoby zagrożenie dla pacjentów stwarzało nadanie fizjoterapeutom uprawnień do kwalifikacji chorych do zabiegów fizjoterapii bez wstępnej diagnostyki lekarskiej.

To są przede wszystkim procedury rehabilitacyjne

W Polsce, w ramach usług komercyjnych, pacjenci zgłaszają się do fizjoterapeutów bez rozpoznania i skierowania lekarskiego od połowy lat 60. ubiegłego wieku.

- Ustawa mająca wejść w życie 31 maja 2016 r. jedynie sankcjonuje stan obecny i chroni pacjenta, m.in. poprzez: wzmożenie kontroli nad działalnością fizjoterapeutów, zmuszenie ich do ubezpieczania się, obwarowanie kodeksem etycznym i konieczność prowadzenia dokumentacji fizjoterapeutycznej - wymienia Koszela.

Dodaje, że dotychczas nie jest znany w Polsce przypadek spowodowania zagrożenia życia lub śmierci przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę.

W opinii fizjoterapeutów przedłużenie o dwa lata wdrożenia regulacji dotyczących tej profesji pozwoli jedynie nadal bezkarnie narażać zdrowie chorych przez osoby podszywające się pod fizjoterapeutów pseudo specjalistów.

Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska przypomina, że według Światowej Organizacji Zdrowia i aktualnych przepisów NFZ procedury fizjoterapeutyczne stanowią ponad 90% wszystkich procedur rehabilitacji leczniczej. Zdecydowana większość środków wydawanych przez NFZ na rehabilitację medyczną wydatkowanych jest właśnie na fizjoterapię.

Ten przepis najbardziej boli lekarzy

Nowe przepisy dają fizjoterapeutom znacznie większe uprawnienia lecznicze, także do pozyskiwania środków z NFZ. Po ich wdrożeniu na refundowane przez Fundusz zabiegi fizjoterapeutyczne chory nie będzie już potrzebował skierowania od lekarza.

Ten zapis szczególnie boli lekarzy, którzy od początku procesu legislacyjnego krytycznie wypowiadali się o nowej ustawie. W opinii samorządu lekarskiego konieczna jest nowelizacja, która usunęłaby zapis o braku skierowań.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy i Naczelna Rada Lekarska wcześniej apelowały do prezydenta o niepodpisywanie nowego prawa. Jak mówił nam dr Maciej Hamankiewicz , prezes NRL, główną rolę w procesie rehabilitacji musi pełnić lekarz.

W opinii samorządu lekarskiego regulacje przyjęte w ustawie nie przewidują nadzoru lekarzy nad prowadzeniem fizjoterapii.

- W ten sposób pozbawia się pacjenta kontroli nad właściwą jakością udzielanych mu świadczeń. Pozostawiony bez nadzoru lekarza proces rehabilitacyjny będzie stanowił zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowia pacjentów - wyjaśnia Maciej Hamankiewicz.

W jego opinii odroczenie wejścia w życie ustawy w tym kształcie da czas ustawodawcom na przemyślenie, na ile niezależna może być praca fizjoterapeuty.

- Samorząd lekarski nie neguje potrzeby stworzenia ustawy, ale osiągnięcie tego celu nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa pacjentów - stwierdza prezes Hamankiewicz i dodaje, że lekarzom zależy na tym, aby przed podjęciem czynności przez fizjoterapeutę, stan zdrowia pacjenta był obowiązkowo sprawdzany przez lekarza.

Petycja do marszałka Sejmu

Fizjoterapeuci odpowiadają, że szanują lekarzy i nie wyobrażają sobie leczenia pacjentów bez współpracy z nimi. - Fizjoterapeuta nie zajmuje się diagnostyką lekarską. Domeną pracy fizjoterapeuty jest tylko ocena funkcji narządu ruchu i badanie ograniczeń aktywności pacjenta z tego wynikających - przypomina Jacek Koszela.

Wyjaśnia, że w programie kształcenia fizjoterapeutów jest, m.in.: kinezjologia, biomechanika, patobiomechanika, diagnostyka funkcjonalna i planowanie rehabilitacji, które nie pojawiają się w programach kształcenia innych zawodów medycznych.

Fizjoterapeucie złożyli już na ręce marszałka Sejmu petycję z żądaniem przerwania dalszego procesu legislacyjnego (mającego na celu nowelizację ustawy) i rozpoczęcie 31 maja br. wdrażania przyjętych już regulacji.

Ustawę w obecnym kształcie poparło ponad 100 organizacji pacjentów, tysiące pacjentów, kilkadziesiąt fundacji, kilkunastu konsultantów krajowych w różnych specjalnościach lekarskich, kilkudziesięciu kierowników klinik i profesorów medycyny, wielu lekarzy, urzędników państwowych, naukowcy oraz całe środowisko 70 tysięcy fizjoterapeutów.

z rynekzdrowia.pl
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż
Ostatnio na forumZapraszamy na FB