Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Odpowiedź na uzasadnienie poprawek do Ustawy o Fizjoterapii
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-02-15, 12:16   Odpowiedź na uzasadnienie poprawek do Ustawy o Fizjoterapii

Zbigniew Wroński. Od czerwca 2014 jest konsultantem krajowym w dziedzinie fizjoterapii.

Odpowiedź na uzasadnienie poprawek do Ustawy o Zawodzie Fizjoterapeuty, zgłoszonych przez poseł Józefę Hrynkiewicz:

Środowisko fizjoterapeutów jest oburzone nieprawdziwymi zarzutami zawartym w uzasadnieniu do nowelizacji ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Nie rozumiemy na jakiej podstawie Pani Józefa Hrynkiewicz – profesor socjologii jest ekspertem od fizjoterapii w Polsce.

Środowisko fizjoterapeutów czekało 28 lat na tę Ustawę, która jest tożsama z projektem obywatelskim ustawy, pod którym podpisało się ponad 130 000 obywateli Polski. Jesteśmy tym bardziej zszokowani propozycją zmiany terminu wejścia w życie Ustawy
(w zasadzie o 2 lata), ponieważ Pan Prezydent Andrzej Duda uznał naszą ustawę za potrzebną i podpisał ją 25 października 2015 a Ustawa miała wejść w życie 31 maja 2016. Poniżej odpowiadam na stawiane w uzasadnieniu zarzuty.

1. „Nadanie fizjoterapeutom uprawnienia kwalifikacji w leczeniu pacjentów do zabiegów fizjoterapii i ich stosowania, bez chociażby wstępnej diagnostyki lekarskiej, może zagrażać zdrowiu, a w skrajnych przypadkach życiu pacjentów. Zaniechanie badania lekarskiego przed podjęciem leczenia narusza w sposób oczywisty bezpieczeństwo chorego i stanowi działanie wbrew powszechnie przyjętym w Europie standardom medycznym."

To nie jest prawda, w ustawie nie ma ani słowa o zaniechaniu badania lekarskiego. Szczegóły dotyczące kompetencji fizjoterapeuty mają być dopracowane w rozporządzeniu ministra zdrowia. W wielu krajach Zachodniej Europy (Szwecja, Norwegia, Dania, Finlandia, Holandia, Belgia, Wielka Brytania, Irlandia, i inne) pacjent ma dostęp do fizjoterapeuty bez zlecenia lekarza.

Nie słyszałem o przypadku, w którym świadomy i wykształcony fizjoterapeuta doprowadziłby do utraty zdrowia lub sprawności pacjenta, natomiast istnieje duża ilość udokumentowanych zdarzeń gdzie podający się za pseudo-fizjoterapeutów szarlatani doprowadzali nieświadomych ludzi do kalectwa. Ustawa ma zapobiegać takim zdarzeniom, a wprowadzenie vacatio legis doprowadzi na przestrzeni kolejnych dwóch lat do sytuacji gdzie KAŻDY będzie mógł dalej podawać się za fizjoterapeutę, co faktycznie zagraża zdrowiu i życiu pacjenta.

Ponadto w dalszym ciągu będziemy tkwić w układzie gdzie pacjent naprawdę potrzebujący szybkiej pomocy będzie czekał na zabiegi fizjoterapeutyczne po kilka miesięcy będąc zmuszonym do odwiedzenia kilku lekarzy specjalistów nim uda mu się dotrzeć na zabiegi. Pacjent czyli każdy z nas powinien mieć prawo wyboru, czy chce czekać na wizyty u kolejnych specjalistów lekarzy, czy udać się do wykształconego fizjoterapeuty.

2. Zabiegi fizjoterapeutyczne są jedynie elementem procesu rehabilitacji, a fizjoterapeuta wykonuje tylko niektóre ze świadczeń zdrowotnych z zakresu rehabilitacji
W ramach NFZ ponad 95% procedur dotyczących rehabilitacji medycznej to procedury fizjoterapeutyczne, wszystkie działania lecznicze z pacjentem wykonuje fizjoterapeuta.
W prywatnej służbie zdrowia rehabilitacja praktycznie równa się fizjoterapia.

3. "Wprowadzony w ustawie program kształcenia fizjoterapeutów i zakres zdobywanej przez nich wiedzy nie są wystarczające do uznania, że fizjoterapeuci mogą w pełni samodzielnie kwalifikować i planować zabiegi fizjoterapeutyczne, wydawać opinie
i orzeczenia, zlecać wyroby medyczne oraz sprawować nadzór nad udzielaniem świadczeń zdrowotnych”

Obecnie fizjoterapeuci samodzielnie planują zabiegi i zalecają wyroby medyczne a wszystkie uprawnienia będą szczegółowo opisane w rozporządzeniu i potwierdzone wykształceniem.
W programie studiów (już na poziomie licencjackim) są przedmioty dotyczące planowania zabiegów, zlecania wyrobów medycznych itp.

Zarzuca nam się brak wymaganego wykształcenia – 5 lat studiów doskonale przygotowuje fizjoterapeutę do oceny narządu ruchu i jego usprawniania. Fizjoterapeuci, usprawniają narząd ruchu, pośrednio leczą pacjenta.

4. "Wejście w życie ustawy pociągnie za sobą znaczące skutki finansowe dla budżetu Państwa."

W pierwszym etapie wchodzenia Ustawy w życie Państwo poniesie niewielkie koszty związane z uruchomieniem samorządu. Po stworzeniu Krajowej Izby Fizjoterapeutycznej wszelkie koszty działalności Samorządu ponosić będą fizjoterapeuci ze swoich składek, ma to być instytucja samofinansująca się.

Dużo zarzutów środowiska lekarzy rehabilitacji odnosi się do faktu, że wedle nowej ustawy fizjoterapeuci będą stawiać diagnozę. Bardzo przykre jest, że lekarze rehabilitacji nie widzą różnicy między diagnozą medyczną a diagnozą funkcjonalną. W ustawie o zawodzie fizjoterapeuty zezwalamy fizjoterapeutom na samodzielne stawianie tylko DIAGNOZY FUNKCJONALNEJ. W nowoczesnej medycynie tym jak pacjent funkcjonuje zajmuje się fizjoterapeuta a zawody lekarza i fizjoterapeuty uzupełniają się a nie konkurują. Tak naprawdę jest to normalna sytuacja w krajach zachodnich gdzie przywracaniem funkcji zajmują się właśnie samodzielnie fizjoterapeuci.

Co oznacza diagnoza funkcjonalna?

Diagnoza funkcjonalna to określenie jakie możliwości funkcjonalne pacjenta są ograniczone. Określa stopień dysfunkcji (osłabienia siły mięśniowej, zmniejszenia zakresu ruchomości
w stawie, etc.). Dzięki takiej diagnozie fizjoterapeuta planuje terapię, która ma w maksymalnym stopniu przywrócić utracone funkcje. Zwykle jest to kontynuacja procesu leczenia rozpoczęta przez lekarza. Stopień dysfunkcji jest zmienną w trakcie procesu rehabilitacji i jako taka musi być monitorowana w procesie usprawniania. Zależnie od postępów fizjoterapeuta dopasowuje terapię do stanu pacjenta. Może to zapewnić jedynie fizjoterapeuta pracujący na co dzień z pacjentem, a nie lekarz stawiający diagnozę niejednokrotnie kilka miesięcy wcześniej (taki jest czas oczekiwania na fizjoterapię). Tylko takie postępowanie zapewnia bezpieczną, skuteczną i efektywną fizjoterapię.

Wyobraźmy sobie że pacjenta boli biodro, idzie do lekarza i ten daje diagnozę lekarską – zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego i kieruje do fizjoterapeuty.

Fizjoterapeuta wykonuje badanie funkcjonalne – bada, który kierunek ruchu jest ograniczony, zgięcie, wyprost, rotacja, przywiedzenie? Pyta w jakich sytuacjach w ciągu dnia boli biodro, itp. Możliwych zaburzeń funkcji jest dużo. Różni pacjenci ze zmianami zwyrodnieniowymi biodra mogą mieć różne objawy. Pacjenta może boleć jak zgina nogę, jak dłużej stoi, może mieć tylko uczucie sztywności stawu lub może go budzić ból w nocy. Każdy z tych pacjentów mimo, że ma taką samą diagnozę lekarską będzie miał inną diagnozę funkcjonalną a co za tym idzie SKUTECZNA FIZJOTERAPIA będzie musiała wyglądać inaczej.

Przesunięcie terminu wejścia w życie Ustawy o 18 miesięcy spowoduje kolejne utrudnienie dostępu do świadczeń fizjoterapeutycznych, co będzie się wiązało z niewątpliwie, negatywnym odbiorem społecznym przy i tak niewydolnym systemie opieki zdrowotnej.

Kończę zapytaniem –

Tekst uzasadnienia: Wprowadzone w ustawie z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz.U.2015.1994), zwanej dalej "ustawą" regulacje, nie dają gwarancji właściwego rozwiązania tego celu, również w zgodzie z obowiązującym systemem prawa. Przepisy dotyczące zawodu fizjoterapeuty, jako samodzielnego zawodu medycznego, w tym: uzyskiwania prawa wykonywania zawodu, kształcenia zawodowego podyplomowego oraz odpowiedzialności zawodowej fizjoterapeutów, a także samorządu zawodowego fizjoterapeutów, stoją w zasadniczej sprzeczności z większością regulacji prawnych, obowiązujących w tym zakresie.

- czy posłowie składający w/w poprawkę mają wątpliwości, co do kompetencji i wiedzy prawniczej Pana Prezydenta Andrzeja Dudy i jego współpracowników.

z https://web.facebook.com/fizjoterapia.konsultant/posts/972559796170518
 
     
Linki sponsorowane
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-02-15, 12:32   

artykul powiazany

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty korzyści dla Pacjentów, budżetu Państwa i fizjoterapii w Polsce

http://forum.e-masaz.pl/viewtopic.php?t=4113
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-02-15, 12:52   

artykul powiazany

Fizjoterapeuci: dlaczego prezydent z PiS podpisał ustawę, a teraz PiS się z nią nie zgadza?

http://forum.e-masaz.pl/viewtopic.php?t=4340
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB