massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2014-11-05, 15:03 Joga na astmę - profilaktyczne i lecznicze działanie asan
autor: Wiktor Morgulec
Problem astmy oskrzelowej dotyczy coraz większej grupy ludzi. Szacuje się, że w krajach wysoko rozwiniętych, z przewlekłą niewydolnością układu oddechowego boryka się co 10. osoba i coraz częściej zmagają się z nią dzieci już w wielu przedszkolnym. Praktyka jogi w profilaktyce i leczeniu astmy odgrywa istotną rolę – przede wszystkim poprawia wydolność organizmu, usprawnia pracę płuc i oskrzeli, wzmacnia przeponę i rozszerza klatkę piersiową. Które asany wykonywać, a których lepiej unikać?
Czym jest astma oskrzelowa?
Z łac. 'asthma' - dychawica jest przewlekłym stanem zapalnym układu oddechowego, o podłożu alergicznym i autoimmunologicznym, angażującym wiele komórek organizmu.
Towarzyszący obrzęk błony śluzowej, obfitujący zwykle w dużą ilość wydzieliny wzmaga reaktywność mięśni gładkich pobudzając oskrzela, co w konsekwencji prowadzi do napadów duszności i ucisku w klatce piersiowej. Do typowych objawów choroby należą:
Nadwrażliwość oskrzeli skutkująca powyższymi stanami wg medycyny konwencjonalnej może być powodowana różnymi czynnikami – w zależności od indywidualnych mechanizmów organizmu w reakcji na konkretne alergeny. Zdarza się, że objawy astmy ustępują samoistnie, częściej jednak problem wymaga zastosowania odpowiednich leków i terapii przez wiele lat. Choroba może wystąpić w każdym wieku, a coraz częściej dotyka mieszkańców terenów zurbanizowanych o znacznym zanieczyszczeniu powietrza.
Przy lekkim lub umiarkowanym przebiegu, chory może normalne funkcjonować w codziennym życiu. Napady duszności mogą występować pod wpływem różnych czynników, do najczęstszych można zaliczyć: roztocza, pleśń, pyłki kwiatów, orzeszki ziemne, jajka, dym papierosowy, spaliny samochodowe, sierść zwierząt, kwas acetylosalicylowy zawarty w niektórych lekach, opary chemiczne z perfum, odświeżaczy powietrza, farb, rozpuszczalników itp.
Bardzo często, duszności występują także pod wpływem silnych emocji i wysiłku fizycznego – i na tej płaszczyźnie praktyka jogi może okazać się zbawienna dla astmatyków. Z perspektywy mechanizmu oddechu, zbadanego m.in. przez Prof. Butejko nadrzędną przyczyną astmy jest głębokie oddychanie, powszechnie uznawane za efekt astmy, a zwiększona głębokość oddechu może wywołać objawy choroby. Zgodnie z tą teorią: Gdy zredukujesz nadmierne oddychanie, astma się cofnie (Zamknij usta. Podręcznik oddychania metodą Butejki P. McKeown) – a w tym kontekście praca z oddechem jaką wykonuje się podczas jogi będzie wymagała szczególnego podejścia.
Rola jogi w astmie
Choć świadoma aktywność fizyczna i praca z oddechem, które rozwijamy w asanach, poprawia wydolność całego organizmu, w przypadku osób borykających się z problemami oddechowymi, kluczową kwestią jest intensywność i tempo ćwiczeń wykonywanych najlepiej pod okiem doświadczonego nauczyciela, który dobierze odpowiednie warianty pozycji.
Astmatycy najwięcej skorzystać mogą w pozycjach odwróconych, w których siła grawitacji sprzyja stymulacji pracy płuc, oskrzeli i przepony. Nieocenione będzie tutaj wiszenie na linach, stanie na: głowie, rękach, przedramionach. Pozycje odwrócone wymagają stabilności ciała i umysłu, są szczególnie polecane przy astmie, dolegliwościach górnych dróg oddechowych i zapaleniu zatok. Ponad to zwiększają dopływ utlenionej krwi do komórek mózgowych wspierając intelekt i koncentrację oraz:
usprawniają krążenie limfatyczne i żylne,
stymulują system immunologiczny i hormonalny,
regulują przemianę materii,
regenerują i oczyszczają,
odprężają układ nerwowy,
pomagają w problemach ze snem,
energetyzują ciało,
pomagają zwalczyć lęk i depresję.
Co ciekawe większość pozycji, które pomagają przy astmie jest albo pasywna, albo z bardzo ograniczoną przestrzenią do oddechu. W obu sytuacjach „zmusza” to do wykształcenia delikatnego, subtelnego jak najmniej napinającego ciało oddechu.
SIRSASANA NA LINACH z głową lekko podpartą - kluczowa pozycja dla astmatyków. Dlaczego? Oddech wysubtelnia się, ciało grawitacyjnie się rozluźnia, napięcia są usuwane w kompletnie pasywnej pozycji.
Jeśli nie masz możliwości skorzystania z zajęć w szkole jogi, zaopatrzonej w niezbędne pomoce do wykonywania pozycji odwróconych, spróbuj wykonać pozycję Salamba Sirsasana - stanie na głowie z podparciem.
Salamba Sirsasana
Jak wykonać pozycję krok po kroku:
1. Złóż matę na 3 części. Jeżeli dopiero uczysz się pozycji ułóż ją przy ścianie lub drabinkach. Uklęknij przed matą. Połóż przedramiona na podłodze i ułóż łokcie mniej więcej na szerokość barków.
2. Spleć szczelnie palce, mały palec powinien znajdować się po wewnętrznej stronie dłoni. Tak złożone dłonie umieść na macie, dociskając nadgarstki i łokcie mocno do podłogi. Jeżeli wykonujesz pozycję przy ścianie – ułóż dłonie w odległości 6-8 cm od niej.
3. Opuść głowę w kierunku maty, pamiętając że szyja musi być wyciągnięta a łopatki rozszerzone. Oprzyj czubek głowy na macie i zbliż głowę do dłoni, pozostaw jednak pomiędzy głową a wnętrzami dłoni przestrzeń. Do głowy dociskają tylko nasady kciuków i wnętrza nadgarstków.
4. Powoli wyprostuj nogi. Unieś biodra i łopatki a następnie podejdź stopami jak najbliżej głowy. Pięty powinny być uniesione do góry. Twoje ciało powinno wygiąć się w literę „V”. Pozostań w tej pozycji przez kilka oddechów.
5. Wzmocnij łopatki i unoś je w stronę kości ogonowej, to powinno zapobiec zapadaniu się ramion w stronę głowy i szyi.
6. Zegnij nieznacznie kolana, połącz nogi i na wydechu powoli unieś je (najlepiej jednocześnie) do góry. Ustaw uda prostopadle do podłogi, wyprostuj kolana, tak aby ciało znajdowało się w jednej linii. Rotuj uda do wewnątrz, kieruj kość ogonową w stronę tylnej części miednicy. Kieruj pięty i palce stóp w stronę sufitu.
7. Kieruj zewnętrzne ramiona do środka. Kontynuuj ruch ramion w stronę pleców, kość ogonowa przesuwa się teraz w stronę pięt.
8. Oddychaj głęboko, jeżeli dopiero uczysz się tej pozycji pozostań w niej ok. 5 sekund, za każdym razem spróbuj utrzymać ją dłużej. Osoby zaawansowane mogą pozostać w pozycji kilka minut. Następnie na wydechu powoli opuść nogi i zegnij kolana. Usiądź na podłodze w Adho mukha virasanie, kładąc czoło na podłodze.
Przeciwwskazania do wykonywania pozycji:
- ciąża,
- menstruacja,
- bóle głowy,
- jaskra,
- poważne wady wzroku,
- zwyrodnienie kręgów szyjnych, dyskopatia,
- nadciśnienie lub zbyt niskie ciśnienie.
Opracowanie instrukcji: JK
Aby wybrać odpowiednie warianty asan, w profilaktyce i leczeniu astmy, niezbędne jest zwrócenie szczególnej uwagi na kilka aspektów.
1. Świadomość każdego wdechu i wydechu.
Im bardziej świadome jest nasze oddychanie tym szybciej potrafimy ocenić swoje samopoczucie i kondycję. Umiejętność obserwacji procesów zachodzących w obrębie ciała, dostarcza wielu bezcennych informacji, dzięki którym możemy np. szybciej zareagować na nadchodzący atak duszności. Jedną z asan uczących koncentracji i uwagi na oddechu jest Parivrtta Trikonasana - Pozycja odwróconego trójkąta. Dlaczego? W tej pozycji naturalnie oddech jest ograniczony poprzez mocny skręt. Nie próbój oddechu na siłę pogłębiać. Zaakceptuj jego naturalną delikatność i subtelność – nie ilość a jakość się liczy
2. Otwarcie klatki piersiowej - rozluźnienie i uelastycznienie mięśni odcinka piersiowego. Jest wiele asan, w których można pracować nad otwarciem klatki piersiowej i wzmocnieniem biorących w tym procesie mięśni. Do najbardziej znaczących dla tematu i możliwe łatwiej do wykonania przez każdego należy Bhujangasana - Pozycja Kobry. Dlaczego? Tylko delikatny oddech pozwala na bezwysiłkowe wykonanie tej pozycji
3. Wzmocnienie mięśni przepony.
Asany, w których brzuch jest ściskany, w związku z czym praca przepony jest utrudniona i wymaga od ćwiczącego zwiększonego wysiłku (proporcjonalnego w tym przypadku do efektu) to skręty oraz pozycje w leżeniu na brzuchu, m.in. Salabhasana - Pozycja Świerszcza. Dlaczego? Intensywność tej pozycji może być skutecznie zrównoważona tylko....delikatnymi, małymi, nie napinającymi ciała wdechami i wydechami.
4. Relaks.
Aby lepiej radzić sobie ze stresem i lękiem, który często towarzyszy atakom astmy, warto skorzystać z asan, w których odnajdziemy spokój i równowagę przy jednoczesnym rozciąganiu tylnej części ciała. Jedną z nich jest Pozycja Delfina.
Praktyka jogi w obliczu astmy nabiera wartości szczególnej. Odpowiednio dobrane i wykonywane asany ze szczególnym akcentem na oddech, który w tym przypadku nie powinien być pogłębiany, a jedynie bardzo uważnie regulowany, mogą efektywnie wspierać powrót do lepszej formy i przeciwdziałać rozwojowi choroby. Astma jest jedną z dolegliwości, w których możemy wziąć sprawy w swoje ręce i w oparciu o właściwe metody pokonać problem – Twoje zdrowie w Twoich rękach! Powodzenia!
Nie możesz pisać nowych tematów Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 13