Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Różnica miedzy dyskopatia a przepuklina kręgosłupa?
Autor Wiadomość
karolina770

Dołączył: 13 Gru 2011
Posty: 36
Wysłany: 2012-01-31, 22:33   Różnica miedzy dyskopatia a przepuklina kręgosłupa?

Witam po raz kolejny i mam pytanie, poniewaz albo ktos wprowadzil mnie w blad albo ja nie doczytalam. Roznica miedzy dyskopatia czyli wypadnieciem krazka miedzy kregowego a przepuklina kregoslupa, czy to jest to samo ??
 
     
Linki sponsorowane
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-02-15, 22:22   

karolina770 napisał/a:
dyskopatia czyli wypadnieciem krazka miedzy kregowego


Dyskopatia to nie wypadnięcie krążka międzykręgowego. Oczywiście w żargonie medycznym- nie do końca poprawnym przyjęło się stawiać znak równości między dyskopatią a przepukliną krążka. Idąc jednak w dokłądną analizę dyskopatii jest to zmiana zwyrodnieniowa charakteryzująca się degradacją samego krażka, czyli np dehydratacja krążka. Oczywiście patrząc przez pryzmat samej wykrywalności takiego zjawiska, to kiedy pacjent idzie na rezonans? Wtedy gdy dysk ulega protruzji, czyli wysunięciu. I wówczas co lekarz pisze- dyskopatia. Przepuklina, wypuklina itp to są synonimy natomiast oznaczają rzeczywiste wysunięcie się dysku (jego składowej czyli jądra) z przestrzeni którą fizjologicznie powinien zajmować. Rozmawiałem z wieloma znajomymi lekarzami i powiem Ci szczerze większość sama się tutaj myli w nazewnictwie . Niektórzy mówią, że jak dysk zaczyna lekko wychodzić to jest to oznaka przebytej dyskopatii krążka ze zmianą charakterystyczną dla formowania sie przepukliny. Idąć jeszcze dalej same stadia rozwoju przepukliny ( jest ich 4) sa różnie opisywane. Za granicą przepuklina, wypuklina itp to po prostu PROTRUSION, czyli protruzja a zmiana zwyrodnieniowa krążka to dyskopatia.

Innymi słowy sformułowanie dyskopatia bywa często nadużywane. Ja raz widziałem na oddziale neurochirurgicznym przypadek ZDROWEGO- zgodnie z rezonansem dysku, który wypadł, czyli wszedł od razu w faze przepukliny w wyniku złego dźwignięcia. Cały kręgosłup z fizjologicznie zachowanymi krzywiznami, zdrowymi krążkami itp. A tu ten jeden wyskoczył. Czy on był do końca zdrowy, w to się nie zagłębiałem w tym konkretnym przypadku- osobiście powątpiewam ale nie wykluczam takiej możliwości. . W internecie znalazłem nieszczęsną opinię, iż dyskopatia to wysunięcie się kręgu- jest to kompletna bzdura, gdyż ruch kręgu poza swoją fizjologiczną płaszczyznę powodujący ( mogący powodować) np gilotynację opony czy rdzenia to już stan kręgozmyku, któremu może towarzyszyć dyskopatia a nawet i przepuklina z tzw. perforacją pierścienia włóknistego.

Troche to jak widać gra słowami, jednak upraszczając- dyskopatia to zmiana zwyrodnieniowa samego krążka, która może grozić przepukliną. Ale nie da się postawić tutaj ewidentnego znaku równości, że medycznie jest to to samo.

Nie wiem czy taka odpowiedź wyjaśnia Twoje wątpliwości?
 
     
karolina770

Dołączył: 13 Gru 2011
Posty: 36
Wysłany: 2012-02-19, 22:57   

Napsze jak rozumiem Twoje slowa.
A wiec dyskopatia jest to po prostu zmiana w budowie dysku, deformacja dysku , moze to byc np kregozmyk, a przepuklina jest to pekniecie pierscienia i wysuniecie sie jadra na zawnatrz. Czy dobrze rozumiem ?
i czy w obu przypadkach masaz jes wkazany ?
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-02-20, 09:20   

Przeczytaj uwaznie kregozmyk to zupelnie co innego niz dyskopatia. W duzym uproszczeniu mozna powiedziec ze zmiana struktury krazka poprzez jego dehydratacje etc czyli zwyrodnienie jest w sobie dyskopatia. Przepuklina to wysuniecie jak sama nazwa wskazuje. Choc watpie ze w swojej praktyce spotkasz tak zdiagnozowanego pacjenta z dyskopatia. zazwyczaj beda to przepukliny z przebytymi dyskopatiami itp i w dodatku bedzie to wrzucone do jednego wora pod nazwa DYSKOPATIA. Nie da sie uogolnic czy masaz jest wskazany czy tez nie. Zalezy od stanu klinicznego pacjenta, jego objawow itd itd.... Musisz bazowac na klinicznym stanie i problemie pacjenta nie na tzw objawach ksiazkowych.

Nalezy widziec cel masazu,pacjenta itp.


Powodzenia
 
     
Marcin Majewski
[Usunięty]

Wysłany: 2014-05-12, 12:00   

Witam, przepuklinę krążka skutecznie leczą w centrum rehabilitacji w Warszawie. Byłem kierowany na operację przez wszystkich lekarzy neurochirurgów u których konsultowałem swoją dolegliwość kręgosłupa (duża przepuklina)
Jednak tylko tu w Rehmedis rehabilitanci swoimi działaniami i ogromną wiedzą, pomogli odwlec tę ostateczną decyzję na dzień dzisiejszy czuję się b dobrze i powoli wracam do aktywnego trybu życia. Ze szczerego serca polecam Rehmedis. Jeśli macie, poważne problemy z kręgosłupem.
Majewski M.
 
     
Marek Matys
[Usunięty]

Wysłany: 2014-08-25, 13:07   

Również leczę się w Rehmedis Warszawa. Mam wypuklinę w odcinku lędźwiowym jestem b zadowolony z efektów współpracy z nimi. Dzięki różnym zabiegom manualnym pozbyłem się w szybki sposób stanu ostrego. Polecam - Marek
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB