massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2014-08-15, 17:39 Skurcze nóg
Przyczyna skurczów nóg nie jest znana w większości przypadków. Niemniej jednak, niektóre leki i choroby mogą czasami powodować skurcze nóg. Regularne ćwiczenia rozciągające mięśni łydki (mięsień trójgłowy łydki: brzuchaty, płaszczkowaty) mogą zapobiec skurczom nóg. W ostateczności zalecana może być chinina jeśli odczuwasz skurcze regularnie.
Co to jest skurcz nóg?
Skurcze nóg to bolesny incydent pochodzący z tkanki mięśniowej nóg. Spowodowany jest skurczem mięśni, co ma miejsce w momencie, gdy mięsień kurczący się i jest napięty. Zwykle występuje w mięśniu łydki (pod i poza kolanem).
Ból zazwyczaj trwa kilka minut. W niektórych przypadkach trwa to tylko kilka sekund, ale zdarza się nawet do 10 minut. Nasilenie bólu jest różne. Niemiłe doznania w nodze mogą pozostać nawet przez 24 godziny od incydentu (po skurczu). Kurcze nóg występują zazwyczaj podczas odpoczynku, najczęściej w nocy, kiedy leżymy w łóżku (stąd często stosowana nazwa „nocne skurcze”). Mogą nawet wybudzić człowieka ze snu. Niepokoić powinniśmy się wówczas, gdy ten stan pojawia się często i zakłóca sen.
Kto jest podatny na skurcze nóg?
Wiele ludzi od czasu do czasu doświadcza skurczu nóg. Jednak często występują to tylko u niektórych osób. Zjawisko to bardziej powszechne jest u osób starszych. Występuje u około 1-3 osoby powyżej 60 roku życia i u około połowy ludzi w wieku powyżej 80 roku życia (skurcze regularne). U około 4 na 10 osób, które mają skurcze nóg występują one co najmniej 3 razy w tygodniu. W niektórych przypadkach mogą występować codziennie.
Przyczyny skurczów nóg?
W większości przypadków przyczyna nie jest znana. Skurcze występują, gdy mięsień będąc napiętym (skrócony) dostaje sygnał do skurczu. Często zdarza się to w nocy, gdy leżymy w łóżku, czyli przyjmując naturalną pozycję (kolana lekko zgięte, stopy skierowane w dół (zgięte)). W tym położeniu mięśnie łydki są stosunkowo krótsze i mogą być podatne na skurcz. Wyjaśnia to fakt, że ćwiczenia rozciągające mogą pomóc w tym problemie.
Przyczyny wtórne
W niektórych przypadkach skurcz może sugerować (być objawem) innego problemu. Należą do nich:
- przyjmowanie niektórych leków może powodować skurcze (efekt uboczny) lub sprawić, że incydent będzie częstszy;
- nadmierny wysiłek mięśni, przetrenowanie (zwłaszcza, gdy nie towarzyszy temu rozgrzewka);
- zasiedzenie (długotrwałe siedzenie), przysiadanie na jednej z nóg lub na obu (jak np. do skłonu japońskiego siad na piętach).
Venovit - na bóle nóg
W związku z powyższym skurcze są tylko jednym z objawów i mogą być związane nawet z innymi schorzeniami. Jeśli nie są związane z innymi problemami to mamy do czynienia z idiomatycznymi kurczami nóg.
Uwaga! kurcze nóg nie są jednoznaczne z zespołem niespokojnych nóg.
Leczenie skurczów nóg
Rozciąganie i masowanie mięśni kończyn dolnych (podczas incydentu) może zazwyczaj zakończyć atak skurczu. Większość skurczy wkrótce ustępuje.
Środki przeciwbólowe są zazwyczaj pomocne, ale nie działają wystarczająco szybko. Może to być np. Paracetamol, który pomoże złagodzić dolegliwości ze strony mięśni i tkliwość, która z czasem utrzymuje się do 24 godzin po skurczu.
Zapobieganie skurczom nóg
W przypadku kiedy skurcze nie występują często nie potrzeba wdrażać leczenia. Jednak jeśli Twoje skurcze są częste, można rozważyć sposoby zapobiegania im:
- przyjmowanie leków. Należy poinformować lekarza, o tym jakie leki przyjmujesz aktualnie (wówczas lekarz stwierdzi czy nie mogą one powodować skutków ubocznych np. skurczy – zastąpienie tego leku innym może pomóc). Ważne by poinformować lekarza również o dolegliwościach, czy schorzeniach, które nam towarzyszą. Lekarz musi wykluczyć wtórne przyczyny skurczy;
- ćwiczenia rozciągające. Ćwiczenia rozciągające są powszechnie zalecane. Niestety brak jest wiarygodnych wyników badań naukowych, by udowodnić ich dobroczynne działanie (w każdym bądź razie, nie zaszkodzi). Wielu lekarzy uważa, że regularne ćwiczenia rozciągające uwalniają od problemu. Jeśli jesteś w stanie wykonywać te ćwiczenia, warto spróbować, a nie od razu faszerować się lekami.
Wykonuj ćwiczenia rozciągające dotkniętych problemem mięśni przez 5 minut 3 razy dziennie. Ostatnią turę pozostaw na czas przed zaśnięciem. Jeśli skurcze już nie będą Ci doskwierać zmniejsz powtórzenia do 1-2 dziennie, ale nie eliminuj ich całkowicie.
Skurcze nóg ćwiczenia
Aby rozciągnąć mięśnie łydek stań około 60-90 cm od ściany. Utrzymuj podeszwy stóp płasko na podłodze (nie odrywaj pięt), pochyl się ku przodowi opierając dłonie na ścianie. Z pewnością poczujesz jak mięśnie łydek się rozciągają. Wykonuj to ćwiczenia za każdym razem w czasie tak długim jak jesteś w stanie wytrzymać (na początku). Zanim poczujesz poprawę może minąć nawet tydzień. Najlepiej dać sobie czas (2-4 tygodnie) regularnie ćwicząc, aby sprawdzić czy skurcze faktycznie już więcej nie będą nam doskwierać. Jeśli skurcze całkowicie nie przejdą, a jedynie zmniejszy się ich częstotliwość czy nasilenie to już połowa sukcesu.
Ułożenie nóg podczas odpoczynku w łóżku
Pozycje, które zwalniają od skrócenia mięśni łydki podczas snu są wskazane by zapobiegać skurczom.
Wykorzystaj poduszkę do podparcia nóg w łóżku podczas snu na plecach. Jeśli śpisz na brzuchu zsuń się do końca łóżka by stopy wisiały swobodnie poza łóżkiem. Ważne by nie dopuszczać do zbliżania pięty do łydki.
- w ostateczności chinina jest stosowana w leczeniu skurczów. Jednak trzeba skonsultować się z lekarzem przed wdrożeniem leczenia i zdawać sobie sprawę z konsekwencji (skutków ubocznych).
Zażywając chininę masz szansę na zmniejszenie liczby lub/i nasilenia skurczów nóg, ale niekoniecznie pozwoli to całkowicie na ich wykluczenie. Chininy nie powinny zażywać kobiety w ciąży lub te, które ciąże planują. Jest bardzo niebezpieczna w przypadku przedawkowania zwłaszcza u dzieci. Stąd dzieci nie powinny przyjmować jej wcale.
- inne: unikanie palącego słońca, unikaj uciskających skarpet, butów na wysokim obcasie, często zmieniaj położenie nóg. Pozbądź się nawyku kładzenia nogi na nodze, ogranicz spożycie kawy, wprowadź pełnowartościową dietę, przyjmuj suplementy diety (magnez, potas), podczas siedzącego trybu życia np. pracy siedzącej wstawaj i chodź.
Inne metody leczenia
Skurcze można zminimalizować przyjmując np. magnez, kompleks witaminy B, witaminę E. Ponadto po pracy czy innych czynnościach odpoczywaj z nogami uniesionymi do góry. Regularnie stosuj maści czy żele chłodzące (poprawisz krążenie poprzez masaż kończyn).
Ostatnio znajoma poleciła mi świetny patent - a mianowicie pomidory. Jedząc ich dużą ilość codziennie również można zapobiec kurczom. Mimo wszystko masaż również polecam
Nie możesz pisać nowych tematów Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 13