Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Jest nowy projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2014-07-28, 06:47   Jest nowy projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty

Klub PSL złożył w Sejmie projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. Projekt został przygotowany wspólnie z Polskim Towarzystwem Fizjoterapii.

Rehabilitanci przez wiele lat apelowali do rządzących o jak najszybsze rozpoczęcie prac nad ustawą o zawodzie fizjoterapeuty. Polska jest jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, który nie ma przepisów regulujących zawód fizjoterapeuty. Teraz tak naprawdę fizjoterapeutą może zostać każdy.

- Tym projektem zapewniamy bezpieczeństwo pacjentom – mówią posłowie Stronnictwa.

Zgodnie z projektem fizjoterapeutą byłaby osoba, która ukończyła studia. Dla osób z tytułem technika przewidziano studia pomostowe. Projekt zakłada również różne stopnie specjalizacji w zawodzie fizjoterapeuty oraz określa kompetencje osób wykonujących ten zawód.

Dariusz Dziadzio (PSL) dodał, że zawód fizjoterapeuty jest usankcjonowany w 27 krajach UE, lecz nie w Polsce – Zawód ten jest zawodem medycznym i musi spełniać wymogi odpowiedniego zaufania i zapewniać bezpieczeństwo polskich pacjentów.

Wcześniej o projekcie ustawy informowało MZ:

Wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński przesłał do Naczelnej Izby Lekarskiej stanowiska w sprawie regulacji zawodów medycznych. Pojawiły się również propozycje dla fizjoterapeutów.

„Z uwagi na fakt, iż osoby wykonujące zawód fizjoterapeuty odgrywają bardzo ważną rolę w systemie ochrony zdrowia, w Ministerstwie Zdrowia odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami środowiska fizjoterapeutów i podjęto prace w celu wypracowania merytorycznych rozwiązań w zakresie propozycji uregulowań prawnych dotyczących zawodu fizjoterapeuty.

Informuję, iż do Ministerstwa Zdrowia wpłynął projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, zaakceptowany, zarówno przez Stowarzyszenie Fizjoterapia Polska, jak i Polskie Towarzystwo Fizjoterapii, a także konsultanta krajowego w dziedzinie fizjoterapii. Celem przedmiotowego projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty jest uregulowanie zasad wykonywania zawodu fizjoterapeuty, w tym kształcenia zarówno przeddyplomowego, jak i podyplomowego, uzyskiwania prawa do wykonywania zawodu, zasad odpowiedzialności zawodowej oraz organizacji samorządu zawodowego, a także kompetencji zawodowych” – informuje Sopliński.
  
 
     
Linki sponsorowane
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2014-07-28, 06:48   

artykul powiazany "Przepychanki dotyczące ustawy o zawodzie fizjoterapeuty" http://forum.e-masaz.pl/viewtopic.php?t=3278
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2014-07-29, 10:16   

Ponoć od przybytku głowa nie boli… – Nie wiem co teraz, czy będą dwa projekty czy próba konsensusu – mówi o dwóch projektach ustawy o zawodzie fizjoterapeuty dr Zbigniew Wroński, krajowy konsultant w dziedzinie fizjoterapii.

Iwona Schymalla: W Ministerstwie Zdrowia jest projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty. PSL także ma swój projekt. Pan brał udział w przygotowaniu projektu, który w 2012 roku został złożony do Ministerstwa Zdrowia. Jaka jest obecnie sytuacja, jeśli chodzi o prace nad tą ustawą?

Ustawa w Ministerstwie jest opracowywana. Biorę udział w konsultacjach z nią związanych. We wtorek 22 lipca 2014 Polskie Towarzystwo Fizjoterapii (PTF) złożyło swój projekt wraz z posłami PSL. PTF złożyło swój projekt, mimo że w marcu 2013 złożono wspólny projekt Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska ( SFP) i PTF wraz z protokołem rozbieżności pozytywnie zaopiniowany przez ówczesnego konsultanta krajowego. Nie wiem co teraz, czy będą dwa projekty czy próba konsensusu. Jeszcze nie konsultowałem się z Ministerstwem, aby to ustalić. Wiem, że w Ministerstwie trwają prace nad ustawą, ale nie wiem do końca, jaki będzie miała kształt.

Iwona Schymalla: Z Pana punktu widzenia kluczowe kwestie, które muszą być ustawą uregulowane, to jakie?

Najważniejsze jest określenie standardów i kompetencji zawodu fizjoterapeuty. Nie wiem, czy Pani portal zna sprawę, ale wygląda to obecnie tak, że gdyby chciała Pani jutro otworzyć działalność fizjoterapeutyczną i założyć taką przychodnię, to nikt nie mógłby Pani tego teoretycznie zabronić. Jeśli myślimy o dobru i bezpieczeństwie pacjenta, to zawody, które służą ludziom i przywracaniu ich do zdrowia, powinny być regulowane. Tak dzieje się to w większości krajów zachodniej Europy. Jest ważny cel tej ustawy.

Iwona Schymalla: Jaka jest skala. Jak Pan ocenia, ile osób wykonuje bez kwalifikacji ten zawód?

Nie jestem tego w stanie ocenić. Tak naprawdę nikt tego nie wie. Na pewno nie można pracować w tym zawodzie bez kwalifikacji, jeśli się współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia. Właściwie jest to jedyna instytucja, która to w tym momencie weryfikuje kwalifikacje zawodowe fizjoterapeutów. Więc jeżeli przychodnia ma podpisany kontrakt z NFZ, to ludzie w niej pracujący musza mieć ukończone studia. Jeżeli natomiast pójdzie Pani do prywatnego fizjoterapeuty, to musi się Pani sama zainteresować i sprawdzić czy i jaką szkołę skończył.
 
     
azraell76 

Dołączył: 16 Wrz 2012
Posty: 7
Wysłany: 2014-07-29, 10:33   

Witam, zastanawiające jest gdzie w tej ustawie, tak waznej dla fizjoterapeutów, będzie o technikach masażu. Lobby fizjoterapii jest stosunkowo niewielkie do innych lekarskich specjalizacji. Jednakże w porównaniu do techników masażu jest przytlaczające.
 
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2014-07-29, 10:43   

rzuc okiem na zapodany link o przepychankach. Chodzi o wzmocnienie pozycji fizjo kosztem m.in masazystow.

jest ogolnoswiatowy kryzys gospodarczy, grupy zawodowe walcza z innymi grupami z powodu konfliktu interesow. Konflikt pomiedzy fizjo jest taktyczny, ale cel jest taki sam - ograniczenie nizszego personelu medycznego

fizjo dali w ostatnim roku probke swoich sil, atakujac masazystow w serii artykulow, wywiadow radiowych i programow tv.
 
     
azraell76 

Dołączył: 16 Wrz 2012
Posty: 7
Wysłany: 2014-07-29, 13:56   

Szkoda tylko, że "przepychanki" wyjdą osobom zaangażowanym w masaż mocną czkawką. Brak jest jakiejkolwiek płaszczyzny, na której masażysci mogli by się skonsolidowac. Skoncentrowani na pracy obudza się w sytuacji, w której ich slaba pozycja będzie, dzięki podobnym ustawom nikła. Pozostanie szara strefa lub konieczność ukończenia minimum licencjata z fizjoterapii. Brak jest mocnego wspólnego głosu masazystow. Jeśli nie odezwiesz się we własnej sprawie nie licz, że ktoś wstawi się za toba.
 
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2014-07-30, 13:47   

Jak informowaliśmy, fizjoterapeuci związani z Polskim Towarzystwem Fizjoterapii protestowali przeciwko powołaniu dr. Zbigniewa Wrońskiego na krajowego konsultanta w dziedzinie fizjoterapii. O to, jak widzi dalszą współpracę z PTF, pytamy dr. Wrońskiego.

Iwona Schymalla: Część środowiska fizjoterapeutów protestowała przeciwko Pana kandydaturze na stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie fizjoterapii. Czy mógłby Pan się odnieść do tego protestu i zarzutów?

Przykro mi, że tak się stało. Protest został zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Fizjoterapii, myślę że w wyniku pewnych nieporozumień. Pamiętajmy, że w Polsce jest około 50-60 tysięcy fizjoterapeutów z czego około tysiąc to członkowie tego towarzystwa. Spośród nich do tej pory byli wybierani wszyscy konsultanci krajowi. Sprawa jest w tym momencie nieistotna i mam nadzieję, że nie przeszkodzi nam w scalaniu środowiska fizjoterapeutów w Polsce.

Iwona Schymalla: A jak Pan sobie wyobraża współpracę w atmosferze niechęci?

Atmosfera niechęci nie dotyczy osób, z którymi bezpośrednio współpracuję. Rozmawiałem z kilkoma osobiście i wydaje mi się, że jest szansa na porozumienie i współpracę. Ja na pewno chciałbym współpracować. Dzisiaj w Warszawie mieliśmy spotkanie zarządów PTF, SFP i Związku zawodowego „Fizjoterapia”. Mimo dyskusji rozstaliśmy się w zgodzie.

Iwona Schymalla: Mówi Pan, że jest chętny do współpracy również z tymi, którzy krytykowali Pana i Pana nominację. Czy planuje Pan z nimi jakieś spotkanie w najbliższym czasie?

Oczywiście, nie będę ukrywał, że wybór mnie na konsultanta krajowego, był dla mnie zaskoczeniem. Wśród naszego stowarzyszenia są znaczące osoby jak doktor Agnieszka Stępień oraz doktor Maciej Krawczyk i myślałem, że ktoś z nich zostanie wybrany. Minister wybrał mnie, to była jego decyzja. Pełniąc już funkcję konsultanta, pod koniec czerwca, wystosowałem pismo do wszystkich konsultantów wojewódzkich, w którym wyrażam nadzieję, że współpraca będzie się układała.

Spotkanie jest zaplanowane w połowie września w Ministerstwie Zdrowia. Takie spotkania są potrzebne i na pewno uda się wypracować zasady współpracy. To co się stało, wynikło – myślę – z niedoinformowania niektórych osób. Jednym z zarzutów w moim kierunku była rzekoma zależność z panią profesor Krystyną Księżpolską-Orłowską. Tej zależności służbowej nie ma. Nie pracuję w Instytucie Reumatologii od marca 2012 roku.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB