Jest to blog popularno-naukowy poruszający tematykę z pogranicza rehabilitacji i psychologii - zagadnienia fizjoterapii, neuropsychologii, psychologii. Sądzę, że umieszczane na nim artykuły mogą zainteresować zarówno pacjentów jak i terapeutów. Zapewniamy, iż umieszczane materiały będą cechować się najwyższa rzetelnością.
Blog będzie systematycznie aktualizowany zatem zachęcam do regularnego odwiedzania.
Pozdrawiam
Linki sponsorowane
massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2012-11-30, 07:30 kurs masaz tajski
moze wstawiaj tu w watku fragmenty lub streszczenia wpisow z blogu. Dla wiekszych wpisow, jesli zechcesz, mozesz zrobic oddzielne watki w podforum z artykulami.
Na blogu pojawił się nowy wpis, dotyczący choroby Alzheimera.
"W 1906 roku w czasie regionalnej konferencji psychiatrów i neurologów w Tybindze, Alois Alzheimer postanawia wygłosić odczyt na temat jednej z pacjentek cierpiących na nieznaną dotąd chorobę. W czasie odczytu Alzheimer opisał pacjentkę jako zdezorientowaną co do miejsca i czasu, rozchwianą. „Z całej jej postawy w zakładzie przebija kompletna bezradność”- pisał. Niekiedy zachowywała się ona jak w delirium, krążąc po szpitalu owinięta kołdrą, wzywając męża i córkę, zupełnie tak, jakby cierpiała na halucynacje. Innym razem krzyczała w okrutny sposób. Co więcej, lekarz opisał także wykazane przez siebie anomalie w tkance nerwowej- były to kłębkowate skręty oraz skupiska białek. Obserwacje wskazywały na nieznaną dotychczas chorobę..."
Wysłany: 2012-12-12, 20:50 Wsparcie osoby cierpiącej na chorobę przewlekłą
Na czym polega proces opieki nad osobą cierpiącą na chorobę przewlekłą,
jaką w tym procesie rolę przyjmuje pacjent?
Czy zaangażowanie i aktywizowanie pacjenta może mieć wpływ na proces leczenia? Zapraszamy do lektury nowego wpisu na blogu.
Czym jest optymizm i kogo możemy nazwać optymistą? Czy optymistyczny pacjent może zmienić proces rehabilitacji, uczynić go bardziej efektywnym? Zapraszamy do lektury wpisu na blogu: Czym jest optymizm i czy może pomóc w rehabilitacji? :
Oprócz rozważań na temat optymizmu, na blogu poruszono temat efektywności gimnastyki, ale tym razem nie ciała, lecz umysłu. W czym "ćwiczenie" mózgu może być przydatne dla naszego zdrowego funkcjonowania? O czym mówi teoria rezerw poznawczych i dlaczego warto się z nią zapoznać? Zapraszamy do lektury:
Starzenie się, to proces, który dotyczy każdego z nas. Jest więc uniwersalny, nieuchronny i można nazwać go szkodliwym- prowadzi przecież bezpośrednio do zakończenia naszego życia, czyli śmierci. W dzisiejszych czasach możemy jednak zaobserwować znaczne wydłużenie się długości życia człowieka, a tym samym przedłużenie okresu starości. Jak stwierdza prof. Vetulani: „Nowoczesna medycyna znacznie poprawiła nam większość okresu życia, ale skomplikowała jego zakończenie”. Przedłużenie okresu starości spowodowało wiele minusów, które uderzają w jakość życia osób starszych- nasiliła możliwość wystąpienia wielu chorób, w tym chorób neurodegeneracyjnych.
Zapraszamy do lektury nowego wpisu na blogu, który jest refleksją nad procesem starości, krótkim opisem tego procesu oraz niejako rozróżnieniem starzenia się mózgu od procesu neurodegeneracji mózgu. A oto link:
Czy optymizmu można się nauczyć?
Jeżeli dzieci poddane dwutygodniowemu treningowi zmieniły swój styl wyjaśniania na bardziej optymistyczny, czy oznacza to, iż można także zmodyfikować styl myślenia pacjenta na temat procesu fizjoterapii?
Na blogu pojawił się nowy wpis dotyczący choroby Parkinsona. Jest to wstęp do kolejnych notek, które dotyczyć będą problemów poznawczych i jakości życia chorych.
Zapraszamy do lektury:
Serdecznie zachęcamy także do odwiedzania naszego fanpage na Facebooku, gdzie znajdą Państwo wiele inspirujących (mamy nadzieję!) filmów i wiadomości. Poniżej fragment niedawno zamieszczonego wykładu Alanny Shaikh:
"Kiedy stajemy w obliczu rodzica chorego na Alzheimera, większość z nas reaguje zaprzeczeniem ("Mnie to nie spotka”) lub podejmuje nadzwyczajne próby zapobieżenia chorobie. Jednak TED Fellow Alanna Shaikh, specjalistka w dziedzinie globalnego zdrowia, widzi to inaczej. Alanna podejmuje trzy konkretne kroki, by przygotować się na własną chorobę, jeśli do niej dojdzie."
Przestrzeganie zaleceń medycznych stało się problemem wśród bardzo wielu pacjentów, został on nawet dostrzeżony i uznany za ważny przez organizację WHO.
Dlaczego pacjentom tak trudno przestrzegać zaleceń medycznych i czy istnieje sposób na przezwyciężenie tego problemu?
Łagodne zaburzenia poznawcze (Mild Cognitive Impairments) to termin oznaczający pewne osłabienie funkcji poznawczych zauważalne dla pacjenta oraz osób z jego otoczenia. Jednak termin "łagodne" może być mylący, gdyż niekiedy zaburzenia te mogą zwiastować początek choroby Alzheimera, czy też innych chorób otępiennych.
Jeśli kogoś zainteresował wpis na temat łagodnych zaburzeń poznawczych (Mild Cognitive Impairment- MCI), zapraszamy do lektury dzisiejszego wpisu na blogu, gdzie pojawiło się nieco więcej informacji na temat objawów i terapii MCI.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 12