Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Zmiany Zwyrodnieniowe Kręgosłupa odc Th
Autor Wiadomość
Maniak 

Wiek: 36
Dołączył: 21 Lip 2009
Posty: 5
Skąd: Gliwice
Wysłany: 2012-06-12, 12:29   Zmiany Zwyrodnieniowe Kręgosłupa odc Th

Witam,co raz częściej są zauważalne zmiany zwyrodnieniowe w różnych odc kręgosłupa i to nie tylko u ludzi starszych ale co raz częściej u osób nawet przed 30 rokiem życia.Zapewne wynika to ze "stylu życia" i zawodu jaki wykonujemy.


Tak jak w temacie,jakie metody uważacie za najskuteczniejsze w tym wypadku?
-Ćwiczenie dla wzmocnienia gorsetu mięśniowego
-Masaż klasyczny z uwzględnieniem stanu tkanek (napięć,przykurczy itp.)
-Laser 3-10 jednostek
-Lampa Bioptron (podobno świetnie działa na zmiany zwyrodnieniowe)
-Ciepłolecznictow (okłady,kąpiele solankowe)
-Pole Magnetyczne

Dodali byście coś jeszcze od siebie do tej listy?ze swojego doświadczenia uważacie któreś zabiegi za bardziej lub mniej skuteczne??
 
 
     
Linki sponsorowane
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-02, 22:43   

Maniak napisał/a:
co raz częściej są zauważalne zmiany zwyrodnieniowe w różnych odc kręgosłupa i to nie tylko u ludzi starszych ale co raz częściej u osób nawet przed 30 rokiem życia.Zapewne wynika to ze "stylu życia" i zawodu jaki wykonujemy.


tutaj sam jakby odpowiedziałeś na pytanie- co jest przyczyną między innymi powstawania zmian zwyrodnieniowych w kręgosłupie. Zgodnie z myślą fizjoterapeutyczna i leczenia holistycznego jedynie leczenie ukierunkowane na przyczynę, działanie ukierunkowane na pierwotny problem niesie za sobą pozytywne zmiany w organizmie. Oczywiście droga do dotarcia do przyczyny niekiedy musi opierać się na likwidacji wtórnych zmian aby ta pierwotna się ukazała. To co wymieniłeś nie da się uszeregować co tak naprawdę najlepiej działa. Generalnie fizykoterapia to działania POMOCNICZE w rehabilitacji a nie narzędzia wiodące i jedyne w rehabilitacji. W Polsce niestety fizykoterapia bywa tą wiodącą formą rehabilitacji osób np z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa- efekty jakie są widać po kolejkach i częstotliwości przychodzenia niekiedy tych samych osób na powtórne zabiegi etc. Do tego wszystkiego dodałbym najważniejsze- METODY MEDYCYNY MANUALNEJ. I tu już nie ważne czy stosujesz metodę Kaltenbirna, osteopatii, Cyriaxa, chiropraktyki, Majtlanda, Ackermana itd. jeżeli rozumiesz problem pacjenta i umiesz diagnozować to z czym pacjent przychodzi do Ciebie będziesz w stanie ocenić czy będziesz w stanie mu pomóc czy też nie. W tych metodach można wspierać sie fizykoterapią ale jak wspomniałem fizykoterapia nie może być terapią wiodącą. Zwyrodnienie może być na kilku poziomach- moze być na na poziomie dysku i jest to wówczas dyskopatia bądź przepuklina, prolax etc. a moze być tez zwyrodnienie na poziomie stawów międzykręgowych. Każde zwyrodnienie ma swoją przyczynę, osobny przebieg a nawet osobny obraz kliniczny. Dlatego tak ważne jest indywidualne podejście. Poza metodami medycyny manualnej dodałbym jeszcze METODY NEUROFIZJOLOGICZNE opierające sie na funkcjonalności ciała, kręgosłupa etc. Choroba zwyrodnieniowa nie tylko zmienia układ np napięcia tkankowego, ukłąd kręgów i ich pracy. Zmienia się aferentacja i eferentacja układu nerwowego. I można odtworzyć prawidłowy ruch, napięcie ale w wyniku długotrwałej choroby zwyrodnieniowej organizm SAM nigdy nie nauczy się na nowo prawidłowego ruchu fizjologicznego, trzeba mu tu pomóc po to są metody neurofizjologiczne. W końcu MASAŻ- i tutaj różny w zależności od przyczyny, stanu napięcia etc.

Nie wiem czy coś pomogłem hehe ale jest to temat rzeka. Jak praktykujacy fizjoterapeuta oraz masażysta ( masażysta już rzadziej) ciężko tak ,,teoretyzować" co działa lepiej co działa mniej. Mogę powiedzieć tyle o sobie, że ja prócz zabiegów CIEPŁO- ZIMNO nie stosuję żadnej innej fizykoterapii jedynie medycyna manualna oraz elementy metod neurofizjologicznych. Nie stosuję fizykoterapii z wielu przyczyn choć nie zaprzeczam ich skuteczności w UŚMIERZANIU bólu- bo na pewno mogę zaprzeczyć w leczeniu przyczyny choroby zwyrodnieniowej, która może być przeróżna. Ale jak ktoś ma do fizykoterapii dostęp może się śmiało wspierać. Takie jest moje osobiste zdanie.
 
     
adamm 
piast protoplasta

Wiek: 35
Dołączył: 23 Mar 2010
Posty: 176
Wysłany: 2012-11-03, 22:31   

Piotrek świetnie napisane, wszytko pojęte, a powiedz mi jakie masz na mysli metody neurofizjologiczne ? Tak zapytam z ciekawości jak mniej doswiadczony
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2012-11-03, 22:37   

Metody neurofizjologiczne to choćby słynny PNF, Kinetic Control etc. Wszystko co bazuje mówiąc bardzo obrazowo na połączeniu ruchu z funkcjonalnym podejściem w oparciu o teorię fizjologii układu mięśniowo- powięziowo- kostno- nerwowego ( wiem że nieskładnie napisałem). Samo pojęcie głębokiej stabilizacji czy też model stabilności Panjabiego to już sama neurofizjologia.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB