Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Przykurcz zgięciowy stawu łokciowego.
Autor Wiadomość
piotrek1235245

Dołączył: 06 Cze 2011
Posty: 15
Wysłany: 2011-11-28, 16:17   Przykurcz zgięciowy stawu łokciowego.

Witam. Mam pacjentkę z przykurczem zgięciowym stawu łokciowego. Powstał on po unieruchomieniu. Przeczytałem że w czasie leczenia zdecydowanie zabrania się stosowania redresji, forsownych ćwiczeń biernych, a zwłaszcza noszeniu ciężarków czy zwisom na drabinkach celem zwiększenia zakresu ruchów. w Takim razie jak zwiększyć ruchomość i zakres ruchu w tym stawie?
 
     
Linki sponsorowane
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2011-11-28, 16:45   kurs masaz tajski

masaz poprzeczny, mozesz stosowac poizometryczna relaksacje, zalecic cwiczenia samowspomagane, czynne wolne.
 
     
piotrek1235245

Dołączył: 06 Cze 2011
Posty: 15
Wysłany: 2011-12-08, 18:57   

a czy dobrym leczeniem w tym przypadku było by stosowanie: delikatnych ćwiczeń biernych 20 razy każdy ruch w stawie łokciowym i po 20 razy każdy ruch w stawie nadgarstkowym ( gdyż z tym stawem po urazie pacjentka również ma problem ) następnie ćwiczenia czynne z małym obciążeniem 2,5 kg. ok 5minut. Następnie rozgrzanie stawu łokciowego poprzez wymoczenie w bardzo ciepłej wodzie ok 5 minut. Po wymoczeniu poizometryczna relaksacja 3 serie po 3 powtórzenia. i zakończenie delikatnymi ćwiczeniami biernymi jak na początku. Proszę o podpowiedz czy takie działanie jest prawidłowe
 
     
Piotrek Medic 
FIZJOTERAPEUTA, TERAPEUTA MANUALNY

Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 151
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-12-08, 20:02   

Drogi Piotrze,
Czytając to co piszesz odnośnie pacjentki jest parę kwestii do rozważenia:

piotrek1235245 napisał/a:
Mam pacjentkę z przykurczem zgięciowym stawu łokciowego. Powstał on po unieruchomieniu.

Jak długo trwało unieruchomienie, z jakiego powodu było unieruchomienie- domniemam że uraz- więc jakiego typu to był uraz?
Samo unieruchomienie gipsowe może wywołać zmiany troficzne w tkankach, zaniki mięśniowe a także obkurczenie torebki stawowej. Pytanie czego wynikiem jest ów przykurcz- to trzeba by było zbadać, gdyż w każdym z tych wymienionych jest nieco inne postępowanie.

piotrek1235245 napisał/a:
. Przeczytałem że w czasie leczenia zdecydowanie zabrania się stosowania redresji, forsownych ćwiczeń biernych, a zwłaszcza noszeniu ciężarków czy zwisom na drabinkach celem zwiększenia zakresu ruchów.

Od redresji już dawno się odeszło, gdyż więcej skutków ubocznych wywołują niż pozytywnych. Oczywiście stosuje się je ale tylko ( przynajmniej powinno) w warunkach klinicznych gdy inne metody nie są skuteczne. Co do ćwiczeń biernych to już zależy- generalnie jeśli chodzi o fizjoterapię to istnieje cała masa środków zastępczych, gdzie zastępuje się ćwiczenia bierne- szczególnie w neurologii. Co nie oznacza, że ćwiczenia bierne są złe. Tylko ja zawsze powtarzam swoim kursantom- każde postępowanie musi mieć swój określony cel- przypomnij sobie zatem jaki jest cel stosowania ćwiczeń biernych i co chcesz uzyskać. Jeśli już idziemy w systematykę kinezyterapii to może warto pomyśleć o ćwiczeniach czynno biernych, ale wykonanych naprawdę sumiennie z najwyższą dozą dokładności. Zawsze trzeba stawiać sobie cel danego postępowania.

Poza tym, czy pacjentka odczuwa ból, jak duży jest ten przykurcz, czy zaburza znacząco funkcję triady łokciowej- czytaj trzech odrębnych stawów tworzących łokieć? Jeśli mechanika jest zaburzona- to który staw tutaj w szczególności jest dysfunkcyjny- czy ruchy supinacji i pronacji są naturalne, bezbolesne, czy sam ruch zgięcia bądź wyprostu wywołuje ból- w końcu, czy w ogóle jest jakiś ból?

piotrek1235245 napisał/a:
a czy dobrym leczeniem w tym przypadku było by stosowanie: delikatnych ćwiczeń biernych 20 razy każdy ruch w stawie łokciowym i po 20 razy każdy ruch w stawie nadgarstkowym ( gdyż z tym stawem po urazie pacjentka również ma problem ) następnie ćwiczenia czynne z małym obciążeniem 2,5 kg. ok 5minut. Następnie rozgrzanie stawu łokciowego poprzez wymoczenie w bardzo ciepłej wodzie ok 5 minut. Po wymoczeniu poizometryczna relaksacja 3 serie po 3 powtórzenia. i zakończenie delikatnymi ćwiczeniami biernymi jak na początku.


Powtórzę pytanie- jaki cel umieszczenia ćw. biernych w proces leczenia? Pytanie drugie, dlaczego chcesz zacząć od ćw biernych i takimi samymi ćw. zakończyć? Piszesz, że chcesz włączyć ćwiczenia z obciążeniem- dlaczego chcesz wzmacniać nierozciągnięty, domniemam przykurczony mięsień a później dać PIR? Pamiętaj też, że w różnych ustawieniach łokcia, te 2,5 kg daje różny moment siły o zmieniającym się wektorze- czasami wytwarza siłę kompresyjną a przy pogłębianiu ruchu zgięcia wytwarza siłę trakcyjną- pytanie czy łokieć jest na to gotowy i tkanki? Piszesz jeszcze o o ciepłej kąpieli- super z pewnościa wpłynie to na rozluźnienie mięśnia. Zastanów się teraz nad kolejnością, którą podałeś. I pytanie najważniejsze- czy umiesz wykonać PIR- poizometryczną relaksację mięśnia.

Wybacz, że nie odpisałem wprost, ale uważam, że taki natłok pytań, które ja zadaję i nie tylko ja, może nieco skomplikowanych może dadzą komuś do myślenia, powód do ponownego przenalizowania swojej teorii i mądrego, przemyślanego działania. Uważam, że forum powinno uczyć, z tego co widziałem jesteś uczniem technikum- więc powinno Ci to jakoś pomóc- może nie rozwiąże problemu i nie odpowie wprost na pytanie, któe zadałeś ale myślę, że przysłuży CI to w praktyce klinicznej.

P.S
Świetnie, że zadajesz pytania

Z poważaniem,
Piotrek
 
     
Anakonda 


Dołączyła: 07 Sty 2012
Posty: 39
Wysłany: 2012-01-29, 01:44   

Dodam jeszcze dwa pytania: czy znalazłeś palpacyjnie miejsce przykurczu? czy znalazłeś linie nacieczenia wewnątrz mięśnia? Opisz.
Szacunek
 
     
anna_o 

Dołączyła: 12 Mar 2012
Posty: 1
Skąd: RZE
Wysłany: 2012-03-12, 23:08   

Witam,
spotkałam się z podobnym problem:
sportowiec 19 lat po 5 tygodniach opatrunku gipsowego na klatkę piersiową, prawy bark aż do nadgarstka (opatrunek gipsowy Dessaulta). Obecnie pacjent narzeka na przykurcz zgięciowy w st łokciowym czynne ograniczenie do 125st czynnie, 130 st biernie, duży ból w stawie łokciowym przy pronacji nadgarstka oraz na ból w stawie barkowym przy końcowych zakresach ruchu w wzp, wzb, w horyzontalny, a szczególnie przy jednoczesnym odwiedzeniu zgięciu i rotacji zewn.
Ortopeda zalecił ćwiczenia, laser biostymulujący i pole magnetyczne.

Chce zacząć ćwiczeniami czynno - biernymi, PIRem na staw łokciowy (tak, wiem jak wykonać), ćwiczeniami czynnymi barków, izometrycznymi na mięśnie piersiowe, PNF wzorzec D2 i rozciąganiem mięśni obręczy.
Czy poprawnie myślę?
Zastanawiam się również nad tapingiem: sztywna technikę na obojczyk w celu unieruchomienia i odciążenia oraz wspomagająca prace mięśni na st.łokciowy.

Niestety nic nie mówi mi pojęcie:
linie nacieczenia wewnątrz mięśnia.

Pozdrawiam
 
 
     
BartekB 


Dołączył: 20 Lut 2012
Posty: 11
Wysłany: 2012-03-19, 01:42   

bardziej bym się zastanowił nad dynamicznym tapingiem celem rozwinięcia zakresów ruchu
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB