Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Akupunktura prawdy i mity
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2017-09-02, 17:24   Akupunktura prawdy i mity

Artykuł opracowany przez dr n. med. Magdalena Grzonkowska

W obecnych czasach akupunktura nie wzbudza już tak skrajnych emocji jak kiedyś, jednakże ciągle można spotkać się z różnymi przesądami na jej temat. Które z nich są prawdziwe, a które wyssane z palca?

W wyniku zabiegu akupunktury można uszkodzić kręgosłup, lub inne struktury ciała takie jak np. nerwy.

FAŁSZ. Zabieg akupunktury wykonywany jest naprawdę cienkimi igłami o średnicy ok. 0,25 mm co czyni je niezwykle elastycznymi. Co to znaczy? Taką igłą po prostu nie da się uszkodzić tak dużej struktury (w porównaniu do średnicy igły akupunkturowej) jak kręg, czy krążek międzykręgowy ponieważ napotykając na taką przeszkodę igła zawsze się od niej odbije, lub ześlizgnie po jej brzegu z powodu swojej elastyczności i niewielkiej średnicy. Podobną sytuację mamy w przypadku nerwu, który wbrew wyobrażeniom wcale nie jest strukturą tak delikatną, aby można ją było uszkodzić przy użyciu igły do akupunktury.

Nerw w swojej budowie przypomina mniej więcej kabel w osłonce izolacyjnej, która jest wytrzymała i śliska, dlatego też podobnie jak w przypadku kości igła zsunie się z jego powierzchni. Jedyną niepożądaną dla pacjenta zmianą po nakłuciu może być (ale nie musi) powstanie tzw. siniaka i to w sytuacji jeżeli punkt akupunktury znajdował się w miejscu bardzo bogato unaczynionym i akupunkturzysta nie był w stanie ominąć naczynia by wkłuć się w ten konkretny punkt, lub też celowo w ramach działań terapeutycznych dokonał jego skrwawienia.

Przeciwwskazaniem do akupunktury jest rozrusznik serca, choroba nowotworowa lub ciąża.

FAŁSZ. W przypadku tych przeciwwskazań wszystko zależy od akupunkturzysty i tego, czy podejmie się leczenia. Stosowanie akupunktury u osoby, która posiada rozrusznik serca nie różni się niczym od typowego zabiegu, o ile akupunkturzysta nie ma zamiaru zastosować tzw. elektroakupunktury, czyli zabiegu gdzie oprócz igieł wykorzystuje się lecznicze działanie prądu o niskiej, bądź średniej częstotliwości.

W przypadku pacjentów z chorobą nowotworową nie wszyscy akupunkturzyści podejmą się leczenia, ale jest to głównie spowodowane rozpowszechnioną teorią, że akupunktura może pobudzić angiogenezę, czyli nowotworzenie się naczyń krwionośnych, a przez to odżywić i pobudzić do wzrostu komórki nowotworowe. Jednakże jest to tylko teoria, przez którą w większości przypadków akupunkturzysta w Polsce odmówi wykonania zabiegu. W krajach gdzie akupunktura cieszy się dużo większym poważaniem nikt bez wyraźnego powodu nie odmówi wykonania takiego zabiegu, dla potwierdzenia tych słów wystarczy wpisać w wyszukiwarce takie zwroty jak chociażby "acupuncture" i "cancer".

Gdy mamy do czynienia z pacjentem z nieuleczalnym nowotworem, zabiegi akupunktury mogą w znacznym stopniu poprawić komfort życia poprzez zmniejszenie dolegliwości bólowych, stanów depresyjnych i problemów natury fizjologicznej. U kobiet w ciąży można wykonywać zabiegi akupunktury, unika się po prostu pewnych punktów, które w tym czasie są zakazane do nakłuwania po to, by nie doprowadzić do przedwczesnej indukcji porodu. Należy pamiętać, że ta metoda w odróżnieniu do leczenia farmakologicznego nie posiada żadnych skutków ubocznych.

Akupunktura pomaga w rzucaniu palenia.

PRAWDA/FAŁSZ. Rzucanie palenia jest skomplikowanym procesem i wymaga pełnej motywacji ze strony pacjenta. Akupunktura wspomaga rzucanie palenia, ale jeżeli osoba nie jest wystarczająco zmotywowana by ten nałóg porzucić, nie ma takiej siły by jakiekolwiek zabieg pomógł wbrew naszej woli. Zabieg akupunktury sprawia, że dana osoba nie czuje tak intensywnego głodu nikotynowego, umożliwia oczyszczenie organizmu z zalegających toksyn oraz zmienia odczuwane doznania przy zapaleniu papierosa, który nie "smakuje" już tak jak wcześniej.

Jednakże dla chcącego nic trudnego, więc przy braku motywacji ze strony pacjenta i "przepaleniu" odpowiedniej ilości papierosów głód nikotynowy powraca, a my nie doprowadzimy do rzucenia nałogu. Gdy ktoś zdecyduje się na rzucanie palenia przy pomocy akupunktury musi pamiętać, że serię około 10 zabiegów należy odbierać z przerwą maksymalnie dwudniową, by efekty jej działania mogły się utrzymać na tyle długo, aby dana osoba mogła poradzić sobie całkowicie z głodem nikotynowym.

Wystarczy jeden zabieg by wyzdrowieć.

FAŁSZ. Akupunktura nie jest magicznym środkiem, to także metoda leczenia. Skoro walczymy z daną chorobą kilka miesięcy lub też lat, nie możemy oczekiwać rezultatów już po pierwszym zabiegu. Oczywiście nie jest to wykluczone, jednakże należy liczyć się z serią zabiegów. Efekty leczenia są często uzależnione od tego jak często stosujemy akupunkturę. Należy pamiętać, że na początku zabieg powinien być wykonywany przynajmniej 2x w tygodniu.

Jeżeli nie mamy na to wystarczająco czasu nie możemy spodziewać się spektakularnych efektów, gdyż nasz organizm potrzebuje systematycznych bodźców, by samodzielnie rozpocząć regenerację i odbudowę. Czasem także stosowane leki mogą opóźniać działanie akupunktury, gdyż organizm nie reaguje na nakłucia tak jak powinien, często jest tak wyciszony stosowanymi lekami, że bardzo słabo reaguje na stymulację punktów (dotyczy to głównie depresji, czy schizofrenii).

Akupunktura jest dobra na wszystko.

FAŁSZ. Nie ma środków na wszystko. Każdy człowiek jest inny, każda chory może inaczej reagować na leczenie. Jest to całkowicie normalne i zauważalne w przypadku każdej innej metody leczenia. Przy bólu kolan niektórym pomoże leczenie ciepłem, dla innych stosuje się zimne okłady, a jeszcze inna grupa pacjentów stwierdzi, że najlepszym rozwiązaniem jest dla nich ruch.

Jednakże żadna inna metoda nie jest stosowana w przypadku tak wielu różnorodnych schorzeń tj. dolegliwości bólowych, nerwic, bezsenności, problemów z poczęciem dziecka, depresji, zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego itd. Ponadto jest to metoda bez skutków ubocznych, co w czasach nadużywania leków farmaceutycznych jest niesamowicie istotne.

z tcmblog.pl/akupunktura/
 
     
Linki sponsorowane
MayThai 

Dołączył: 05 Paź 2015
Posty: 9
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-12-20, 09:58   

Dokładnie, nie ma jednego lekarstwa na wszystko. Każdy jest inny i inaczej reaguje na różne metody leczenia. Zarówno akupunktura jak i masaże tajskie mają pobudzić organizm do samoregeneracji. Warto korzystać z możliwości jakie oferują te alternatywne metody. W obecnych czasach z dorobku akupunktury korzystają m.in. refleksologia i aurikuloterapia.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB