massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-09-22, 01:13 Objawowe bóle głowy w chorobach neurologicznych
Bóle głowy to jedna z najczęściej występujących dolegliwości. Stanowiąc jeden z objawów określonej choroby nazwane zostały bólami objawowymi. W populacji występują rzadziej niż bóle samoistne, pojawiające się bez przyczyny i będące chorobą samą w sobie.
Bóle głowy charakterystyczne są dla chorób zapalnych, naczyniowych, urazów głowy, procesów rozrostowych lub zatruć.
Bóle głowy w guzach śródczaszkowych
Ból głowy często jest objawem guza śródczaszkowego. Charakter bólu zwykle jest rozpierający, a jego intensywność w czasie wzrasta.
W początkowym okresie choroby ból pojawia się z przerwami, które wraz z rozwojem procesu patologicznego są coraz krótsze. Nasilają się przy wzroście ciśnienia śródczaszkowego, czyli podczas kaszlu, kichania, dźwigania ciężarów lub parcia. Dodatkowo pojawić się mogą zawroty głowy i wymioty.
Bóle głowy w przebiegu infekcji ośrodkowego układu nerwowego
Jednym z osiowych objawów stanu zapalnego w obrębie ośrodkowego układu nerwowego jest ból głowy. W zależności od charakteru infekcji różni się nasileniem.
W zapaleniach wirusowych pojawia się wraz z osłabieniem, zaburzeniem snu i bólami mięśniowymi, a jego siła jest niewielka. Ból głowy w szczególności nasilony jest w ropnych zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Zlokalizowany jest wtedy w okolicy czołowej lub potylicznej, a niekiedy ma rozlany charakter. Nasila się podczas kaszlu, kichania i poruszania głową.
Pourazowe bóle głowy
Ból pojawia się zwykle zaraz po urazie czaszki lub w ciągu niewielu dni po incydencie. Zdarza się, że daje o sobie znać nawet po kilkunastu dniach lub nawet tygodniach i jest wówczas objawem powikłań pourazowych, takich jak krwiaki lub pourazowe podciśnienie śródczaszkowe.
Ból pojawiający się zaraz po urazie obejmuje całą głowę z nasileniem w miejscu urazu i trwa do ośmiu tygodni. Ból przedłużający się występuje u 20% chorych. Przeważają w nim bóle miejscowe nasilające się przy ruchach mimicznych twarzy, przy wstrząsaniu głową lub pod wpływem zimna. Mogą towarzyszyć mu zawroty głowy, obniżony nastrój i łatwa męczliwość.
Nerwobóle w obrębie głowy i twarzy
Nerwoból to ból o napadowym i ostrym charakterze, pojawiający się w obrębie pola unerwianego przed dany nerw lub jego odgałęzienia. Często może być wyzwalany przez łagodne bodźce mechaniczne lub termiczne.
Najczęściej występującym nerwobólem w obrębie głowy i twarzy jest nerwoból nerwu trójdzielnego. Ból pojawia się po jednej stronie twarzy, trwa kilka lub kilkanaście sekund i powoduje wystąpienie u chorego bolesnego grymasu połowy twarzy. W miarę rozwoju choroby napady występują w sposób zgrupowany, a okresy przerwy w bólu są coraz krótsze.
Silne i ostre napady bólu w okolicy migdałków podniebiennych, tylnej części języka i podniebienia miękkiego charakterystyczne są dla nerwobólu nerwu językowo-gardłowego. Zazwyczaj choroba ta dotyka ludzi w wieku podeszłym a napady utrzymują się od kilku tygodniu do kilku miesięcy.
Ból głowy w udarze mózgu
Ból głowy w udarze niedokrwiennym nie stanowi powszechnego i znamiennego objawu. Pojawia się u 20% chorych, głównie w młodym wieku. Może wyprzedzać inne objawy neurologiczne, a jego intensywność maleje wraz z upływem czasu. Gwałtowne nasilenie może być objawem ukrwotocznienia ogniska.
Nie możesz pisać nowych tematów Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 9