massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-09-19, 07:56 Masaż leczniczy: praktyczne wskazówki dla diabetyka
Sama cukrzyca nie jest przeciwwskazaniem do stosowania masażu leczniczego. Za to towarzyszące jej powikłania lub współistniejące choroby mogą ograniczać wykonywanie takich zabiegów. Na co powinien zwrócić uwagę diabetyk przed masażem, w jego trakcie i po zakończeniu?
Masaż najczęściej kojarzy się z relaksem. Ale jest też cała gama zabiegów, które właściwie wykonane leczą zaburzenia organizmu, w tym zmniejszają ryzyko powikłań cukrzycowych.
Jeśli jesteś świadomy, że leczenie cukrzycy oznacza prowadzenie zdrowego stylu życia na rozmaitych jego płaszczyznach, to na pewno docenisz znaczenie masażu. Swoją przygodę z tą formą terapii zacznij od zapoznania się z zaleceniami, które zagwarantują bezpieczny przebieg zabiegu i widoczne rezultaty.
Przed rozpoczęciem masażu
W trakcie pierwszej rozmowy z masażystą, warto zapytać się jak wygląda przygotowanie do zabiegu dla osób z cukrzycą. Istnieją uniwersalne zasady, ale jako diabetyk powinieneś wziąć pod uwagę specyfikę cukrzycy – pamiętać o samokontroli czy zabraniu niezbędnych akcesoriów.
5 najważniejszych elementów przygotowania się do masażu:
1. Nie wstrzykuj insuliny w miejsca, które będą masowane (masaż przyspiesza jej wchłanianie).
2. Oczyść części ciała objęte zabiegiem (najlepiej użyj mydła i wody, nie stosuj żadnych preparatów na skórę).
3. Sprawdź poziom cukru we krwi.
4. Weź ze sobą gleukometr, leki i słodką przekąskę na wypadek niedocukrzenia (masaż obniża poziom cukru we krwi).
5. Zabierz też duży ręcznik, na wypadek, gdyby gabinet nie dysponował jednorazowymi podkładami.
Sprawdź, jak zareagować na wczesne objawy niedocukrzenia.
Skierowanie na masaż leczniczy otrzymuje się od lekarza. Mimo wszystko warto z samym masażystą porozmawiać o tym, czy z jego punktu widzenia istnieją jakiekolwiek ograniczenia co do wykonania zabiegu. Od momentu wystawienia skierowania do wizyty w gabinecie, pewnie minęło trochę czasu, a twój stan zdrowia mógł ulec zmianie. Poza tym masażysta zna także szczegółowe ogólne przeciwwskazania, które nie są związane z cukrzycą.
Przeciwwskazania do masażu klasycznego to:
• rozregulowana cukrzyca (poziom cukru we krwi powyżej 200 mg/dl)
• hipoglikemia
• zespół stopy cukrzycowej
• aceton w moczu
• nieuregulowane nadciśnienie tętnicze
• obniżona krzepliwość krwi
• tendencja do wylewów
• nefropatia cukrzycowa
• zmiany skórne (m.in. rumień cukrzycowy, drożdżyca, czyraki, zmiany martwicze, zgorzel)
• inne przeciwwskazania do masażu ręcznego (m.in. menstruacja, stan gorączkowy, epilepsja, zmiany nowotworowe, zaawansowana osteoporoza, choroby naczyń obwodowych)
Jeszcze przez zabiegiem masażysta powinien przeprowadzić dokładny wywiad z diabetykiem, czyli zapytać o kwestie doraźnych dolegliwości, z którymi przychodzisz (np. ból kręgosłupa), jak też chorób i dolegliwości współistniejących (m.in. schorzenia angiologiczne, kardiologiczne, metaboliczne).
Twoim zadaniem jest krótko opisać historię choroby, w tym zażywane leki oraz aktualny poziom stężenia glukozy we krwi.
Jeśli zmagasz się z nadciśnieniem, należy zmierzyć ciśnienie tętnicze przed zabiegiem, a także po jego zakończeniu.
Pamiętaj o tym, że masaż klasyczny nie może odbywać się zaraz po posiłku, bo zaburza wtedy proces trawienia, a masaż brzucha wykonuje się najwcześniej po dwóch godzinach od ostatniego posiłku.
W trakcie zabiegu
Podczas zabiegu informuj masażystę o swoim samopoczuciu – śmiało sygnalizuj wszelkie dolegliwości bólowe związane z masowanym obszarem ciała oraz niepokojące zmiany mogące świadczyć o spadku poziomu cukru we krwi. Dlatego osoba wykonująca masaż powinna znać objawy hipoglikemii, do których należą:
Jeśli masowany był duży obszar ciała, odpocznij przez ok. 15-30 minut, najlepiej w ciepłym miejscu, w pozycji leżącej lub siedzącej. Nie należy wychładzać rozgrzanych przed chwilą mięśni, dlatego przed wyjściem na zewnątrz ubierz się cieplej.
Między trzecim a ósmym zabiegiem możesz odczuć pogorszenie samopoczucia, np. senność, dreszcze lub ogólne osłabienie. To naturalna reakcja fizjologiczna, która powinna ustąpić po kolejnych masażach.
Zawsze sprawdzaj poziom cukru we krwi zanim opuścisz gabinet terapeutyczny – masaż obniża stężenie glukozy i wprowadza w stan odprężenia czy lekkiego zdezorientowania, dlatego trudno jest rozpoznać pierwsze objawy hipoglikemii. Efekt obniżenia poziomu cukru we krwi może trwać do kilku godzin, dlatego monitoruj glikemię cały dzień po zabiegu.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13