Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Nowatorskie operacje kolan w częstochowskim szpitalu
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-11-26, 04:32   Nowatorskie operacje kolan w częstochowskim szpitalu

Jeden z pacjentów - były piłkarz z uszkodzonym kolanem - miał zabieg we wtorek, a w piątek już chodził. Dzięki eksperymentalnej metodzie uniknął wszczepienia endoprotezy. Szpital szuka kolejnych pacjentów. Innowacyjny program badawczy prowadzi do końca 2017 r.

Niewątpliwym sukcesem Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie jest już to, że znalazł się w gronie zaledwie kilku placówek medycznych z całej Europy zakwalifikowanych do udziału w innowacyjnym programie pewnej niemieckiej firmy (jej nazwa nie jest ujawniana). Program polega na przeszczepie do uszkodzonego stawu kolanowego tkanki chrzęstnej - wyhodowanej sztucznie, ale z komórek pobranych od "właściciela" kolana. Metoda ta pozwala pacjentom na uniknięcie endoprotezy i powrót do sprawności ruchowej.

Firma płaci za operację i rehabilitację

- Metodę stosujemy w naszym oddziale chirurgii urazowo-ortopedycznej na Zawodziu - mówi dyrektor szpitala Wojciech Konieczny. - Stało się to możliwe dzięki dwóm lekarzom, Jackowi Ociepce i Przemysławowi Pali. Od mniej więcej dwóch lat współpracują z niemiecką placówką, która prowadzi taki właśnie program badawczy. Nasz szpital skontaktował się z nią i został zakwalifikowany do grona realizatorów programu (a to tylko kilka szpitali w Europie).

Musieliśmy oczywiście okazać się rozmaitymi certyfikatami, sprostać wymogom procedur transplantacyjnych, zdobyć ministerialne pozwolenia na dokonywanie przeszczepów i wywóz tkanek za granicę. Ale udało się i teraz korzystają pacjenci. Którzy - co bardzo w tym wypadku ważne - nie płacą; badania, zabiegi i późniejsza rehabilitacja finansowane są przez placówkę prowadzącą program.

Jest on rozpisany na dziesięć lat, a teraz wszedł w fazę finalną. Pobiera się od pacjentów z uszkodzonym stawem kolanowym, mających w perspektywie operację wszczepienia endoprotezy, komórki tkanki chrzęstnej. Te wysyłane są do laboratorium w Brukseli, gdzie zostają namnożone. Wyhodowana w ten sposób tkanka wraca do Częstochowy i na sali operacyjnej zostaje "oddana" pacjentowi. Wszczepia mu się ją w staw kolanowy, nie tylko chroniąc go przed postępowaniem zwyrodnienia, ale doprowadzając do stanu sprzed choroby.

- Zabieg trwa około pół godziny - mówi chirurg ortopeda Jacek Ociepka. - Endoproteza to znacznie poważniejsza rzecz, musimy przecież wyciąć staw kolanowy, zastąpić go jego metalowym odpowiednikiem, który się potem musi przyjąć...

Pacjent zadowolony: już chodzi

15 listopada przeszczep tkanek chrzęstnych przeszedł Grzegorz Nowak. Trzy dni później był gotów do opuszczenia szpitala.

- Trzy tygodnie temu pobrali mi z kolana małą chrząstkę. Została powiększona i wtedy mi ją wszyli. Staw jeszcze jest trochę spuchnięty, ale już wstaję i - prawda, że o kulach - ale chodzę. Nie muszę leżeć - opowiada pacjent. Śladem po operacji są dwa plastry oraz usztywniający kolano stabilizator.

Pan Grzegorz niedawno przekroczył czterdziestkę. Kiedyś był zawodnikiem częstochowskiego Rakowa.

- I wychowankiem trenera Dobosza - wspomina. - To było w latach 90. Wtedy był mocny nacisk na treningi (mieliśmy je codziennie), więc obciążenie dla stawów duże, ale odnowa biologiczna jeszcze nie taka jak teraz. Potem grałem w wielu innych klubach, dopóki kolano mi nie wysiadło do tego stopnia, że nawet z meczów ligi zakładowej musiałem zrezygnować.

Teraz pacjent ma nadzieję, że wróci do amatorskiego grania: - Jeszcze tylko rehabilitacja dwa razy w tygodniu. Ona też należy do programu. A przez pięć lat będą sprawdzać, jak ta chrząstka w kolanie się sprawuje.

Szpital miejski w Częstochowie szuka kolan

- Metoda regeneracji stawu kolanowego dzięki terapii komórkowej może się stać alternatywą dla endoprotez - podkreśla doktor Ociepka. - Żeby miała szansę na upowszechnienie, placówki prowadzące program muszą dokonać w sumie 300 zabiegów, a potem monitorować każdego z pacjentów. Wyniki badań pooperacyjnych zdecydują o wprowadzeniu metody do powszechnego użycia.

- Tyle że nie każdy pacjent kwalifikuje się do takiego autoprzeszczepu - uprzedza chirurg ortopeda Przemysław Pala. - Uszkodzenie stawu nie może być np. za duże, trzeba je wychwycić w odpowiednim momencie. Wszystko wskazuje, że terapia doprowadza pacjentów do stanu sprzed choroby. A my jesteśmy na etapie udowadniania tego, bo na razie to program badawczy - jak testowanie samochodu przed podjęciem decyzji o masowej produkcji. Wcześniej trzeba wykonać odpowiednio dużo zabiegów i przedstawić wyniki.

Do tej pory zoperowano tak na Zawodziu kilku pacjentów. Lekarze szukają kolejnych.

- Kandydaci mogą się zgłaszać do naszej poradni urazowo-ortopedycznej - dodaje dyrektor szpitala. - Uczestniczymy w programie do końca 2017 r.

z czestochowa.wyborcza.pl
 
     
Linki sponsorowane
hella 

Dołączyła: 23 Mar 2017
Posty: 295
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2021-07-13, 11:40   

Ja miała zerwane krzyżowe. Rehabilitacja 6 miesięcy. I kulach 2 miesiące i 5 miesięcy w ortezie. U mnie do to okazało podczas operacji usuwania nadmiaru błony maziowej. Idź jeszcze do kogo innego bo jak mi specjalista oglądał kolano to mówił że wszystko dobrze a potem w yladowalam N porównaniu troczkow bo rzepka złym torem szła.

Ponoć dobre efekty daje leczenie osoczem, aczkolwiek sama nie miałam możliwości z takiej terapii skorzystać.
https://medycynaestetycznakrakow.pl/nowoczesne-sposoby-leczenia-bolu-kolan-leczenie-kolan-osoczem/
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB