massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-06-29, 01:05 Rehabilitacja kończyny górnej - lustro
Rehabilitacja kończyny górnej – skuteczność terapii z wykorzystaniem lustra
Chciałem przedstawić niezwykle prostą, ale przede wszystkim skuteczną metodę, która może wspomagać proces terapii kończyny górnej po udarze mózgu. Mianowicie chodzi o terapię z wykorzystaniem lustra.
Zaczniemy od przesłanek naukowych czy taki rodzaj treningu ma w ogóle prawo bytu. Otóż ma. Shmuelof L. i Zohary E. (2006) zaobserwowali w badaniu funkcjonalnego rezonansu magnetycznego, iż pewna część naszego mózgu uaktywnia się w trakcie obserwowania czynności ruchowych wykonywanych przez innych ludzi, szczególnie w trakcie zadań z użyciem ręki. Tak właśnie dochodzimy do pojęcia „systemu neuronów lustrzanych”. System ten może być także pobudzany m.in. w sytuacji gdy mamy za zadanie chwycić jakiś obiekt, przenieść go, bądź nim manipulować. Może on odgrywać istotną rolę w rozumieniu zadań motorycznych oraz ich wewnętrznym obrazowaniu, co z kolei pozytywnie wpływa na naukę nowych czynności ruchowych (Buccino G. i wsp. (2006)).
Tak więc dochodzimy do prostego wniosku – obserwując rękę w akcji, możemy pobudzać określone obszary mózgu. Super! Szczególnie wtedy, gdy mówimy o uszkodzonych obszarach mózgu. Garry M.I. i wsp. (2005) odkryli bardzo ciekawe zjawisko, mianowicie w trakcie obserwowania lustrzanego odbicia ręki, także dochodzi do pobudzenia określonych części mózgu związanych m.in. z funkcją tej ręki. Tak więc nie trzeba patrzeć ludziom na ręce, a skonstruować lustrzane pudełeczko i pracować z nim samemu. I tu z pomocą przychodzą nam wyniki badań przeprowadzonych przez Yavuzer G. i wsp. (2008).
Udowodniono, iż terapia lustrzana w połączeniu z terapią konwencjonalną zaowocowała większą poprawą motoryczną w porównaniu z grupą kontrolną! Podobne doniesienia napłynęły od Dohle Ch. I wsp. (2008), gdzie zaobserwowano poprawę w zakresie motoryki, czucia dotyku oraz zmniejszenia zespołu zaniedbywania (o czym będziemy mówić w przyszłości). Cacchio A. i wsp. (2009) dowiedli z kolei, że wykorzystanie terapii lustrzanej przyczyniło się do zredukowania bólu w obrębie kończyny górnej.
Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że to niepozorne, lustrzane pudełko jest świetnym „dodatkiem” do terapii podstawowej i raczej nie próbowałbym uznawać go za nadrzędną terapię. W procesie rehabilitacji jednej z moich pacjentek wykorzystaliśmy terapię lustrzaną przez okres 4 tygodni, 6 dni w tygodniu po 30 minut pracy, właśnie jako dodatek do terapii podstawowej.
Będąc nieskromnym powiem, że uzyskaliśmy bardzo dużą poprawę w zakresie funkcji ręki oraz nawet udało nam się zmniejszyć spastyczność, co zostało potwierdzone przez poprawę wyników w odpowiednich testach. Tak więc zachęcam osoby z dysfunkcją ręki do zaopatrzenia się w takie pudełko – można je kupić ale podejrzewam też, że można je zrobić samemu (będzie to bardzo dobry trening dla ręki:-)).
Bibliografia:
1. Buccino G., Solodkin A., Small S.L. Functions of the mirror neuron system: implications for neurorehabilitation. Cognitive and Behavioral Neurology. 2006;19:55-63.
2. Cacchio A., De Blasis E., De Blasis V., Santilli V., Spacca G. Mirror therapy in complex regional pain syndrome type 1 of the upper limb in stroke patients. Neurorehabilitation and Neural Repair. 2009;23:792-799.
3. Dohle Ch., Püllen J., Nakaten A., Küst J., Rietz Ch., Karbe H. Mirror therapy promotes recovery from severe hemiparesis: A randomized controlled trial. Neurorehabilitation and Neural Repair. 2008;23:209-217.
4. Garry M.I., Loftus A., Summers J.J. Mirror, mirror on the wall: viewing a mirror reflection of unilateral hand movements facilitates ipsilateral M1 excitability. Experimental Brain Research. 2005;163:118-122.
5. Schmuelof Z., Zohary E. A mirror representation of others’ actions in the human anterior parietal cortex. The Journal of Neuroscience. 2006;26:9736-9742.
6. Yavuzer G., Selles R., Sezer N., Sütbeyaz S., Bussman J.B., Köseoğlu F., Atay M.B., Stam H.J. Mirror therapy improves hand function in subacute stroke: A randomized controlled trial. Archives of physical medicine and rehabilitation. 2008;89:393-398.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13