Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Staw skroniowo-żuchwowy i mięśnie żucia, a postawa ciała
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-07-03, 09:49   Staw skroniowo-żuchwowy i mięśnie żucia, a postawa ciała

Czy w ogóle możliwe jest, żeby mięśnie służące rozdrabnianiu pokarmów wpływały w jakiś sposób na postawę ciała? Otóż tak.

Mięśnie żujące (służące rozdrabnianiu pokarmu – np. żwacze) oraz mięśnie umieszczone pod potylicą (te, które tak często są napięte i tak bardzo bolą podczas pracy fizjoterapeutycznej) zawierają bardzo wiele wrzecion nerwowo-mięśniowych – specjalistycznych narządów czucia, które informują mózg o położeniu ciała w przestrzeni oraz które są bardzo czułe na nieprawidłowe napięcie – zwłaszcza występujące tylko po jednej stronie ciała.

Dla przykładu mięsień pośladkowy wielki posiada jedynie 0,6 wrzeciona/na gram tkanki mięśniowej, a mięśnie podpotyliczne aż 36 wrzecion/na gram tkanki mięśniowej. To pokazuje, że te drobne, niepozorne mięśnie pełnią olbrzymią rolę w zachowaniu odpowiedniej postawy ciała (są 70 razy ważniejsze od mięśnia pośladkowego).

Wpływ zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni żucia na postawę ciała

Jedną z kluczowych ról w procesie rozwoju człowieka było ustawienie głowy i narządów zmysłów (oczu i uszu) w najlepszej – zapewniającej przetrwanie pozycji. Jest to prawda doskonale znana terapeutom dziecięcym: „Za ustawieniem głowy podąża całe ciało”. Jeżeli mięśnie podpotyliczne są skrócone po jednej ze stron, to głowa ustawiona zostaje nieprawidłowo, a wraz z nią narządy zmysłów. Aby przywrócić głowie prawidłowe ustawienie, całe ciało zmienia swoją konfigurację – zostaje obniżony jeden z barków, dochodzi do skoliozy kręgosłupa.

Znajomość tego faktu oraz umiejętność jego stwierdzenia będzie kluczowe z punktu widzenia terapeuty oraz pacjenta – w tym przypadku istnienie asymetrii w obrębie ciała może być traktowane jako skutek, a nie choroba czy zaburzenie samo w sobie – zatem leczenie należy rozpocząć od mięśni podpotylicznych i mięśni żucia, nie zaś koncentrować się na barku czy kręgosłupie.

Po czym można rozpoznać, że pacjent ma kłopoty w obrębie mięśni żucia i mięśni podpotylicznych?

Otóż np. w obrębie twarzy: kąciki ust, kąciki oka, płatki uszu nie będą występowały na tej samej wysokości, a głowa będzie pochylona w bok w charakterystyczny sposób, w samym stawie skroniowo-żuchwowym mogą występować trzaski i chrupania. Co ciekawe ten charakterystyczny sposób ułożenia głowy był wykorzystywany przez wieki w malarstwie i od czasów renesansu uchodził za ideał przedstawienia np. sylwetki i twarzy kobiecej. Asymetryczna twarz i sylwetka przyciąga wzrok, co czyni ją atrakcyjniejszą – niestety nie służy to zdrowiu.

Małgorzata Chochowska
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB