massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-03-13, 10:19 Kolano kinomana - czy to poważne?
Choć nazwa nie wywołuje w nas strachu a raczej lekki uśmiech, należy wiedzieć,że nieleczone kolano kinomana może stać się problemem, prowadzącym do znacznych zmian w stawie kolanowym, których konsekwencją jest duży ból.
Co to w ogóle jest?
Termin kolano kinomana określa jedno ze schorzeń związanych ze stawem rzepkowo– udowym, (czyli przednią częścią stawu kolanowego). Charakterystyczne dla tej jednostki chorobowej jest to, że pacjent skarży się na ból stawu kolanowego pojawiający się podczas dłuższego siedzenia ze zgiętymi kolanami.
Skąd się to bierze i co się wtedy dzieje?
Kolano kinomana powstaje w momencie zaburzonej równowagi mięśniowej kończyny dolnej i jej wpływu na ustawienie rzepki. Długie siedzenie ze zgiętymi nogami ( np. w kinie czy za kierownicą), w połączeniu z nieprawidłowym ustawieniem rzepki powoduje stały ucisk na chrząstkę.
Dochodzi wtedy do wzrostu ciśnienia śródkostnego w rzepce, spowodowanego m. in. zablokowaniem odpływu zylnego na skutek długiego zgięcia kolan. Wywołuje to początkowo dyskomfort, a następnie ból. W sytuacji, gdy na chrząstce rzepki są już ubytki dolegliwości będą znacznie nasilone, ponieważ brak tu warstwy izolacyjnej, jaką jest zdrowa chrząstka a obciążenie jest przenoszone bezpośrednio na dobrze unerwioną warstwę podchrzęstną kości.
Dodatkowe objawy, które mogą, ( ale nie muszą) się pojawić to problemy przy zmianie pozycji ( kucanie, klękanie) czy przy chodzeniu po schodach. Może także wystąpić częste „chrzęszczenie” czy „strzelanie” kolan.
Objawy związanie z kolanem kinomana są dość częste u kobiet chodzących w butach na wysokim obcasie. Jest to związane z tym, że chodzą one cały czas na lekko przygiętym stawie kolanowym, co powoduje permanentne obciążanie stawu rzepkowo-udowego.
Do czego może doprowadzić nieleczone kolano kinomana?
Kolano kinomana może doprowadzić do przewlekłego bólu stawu kolanowego związanego z zaburzoną biomechaniką stawu rzepkowo-udowego. Konsekwencją tego może być uszkodzenie chrząstki stawowej i choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, co będzie wymagało długotrwałego leczenia a nawet ( w niektórych przypadkach) interwencji chirurgicznej.
Co zatem robić?
Przede wszystkim niezbędna jest odpowiednio dobrana rehabilitacja. Fizjoterapeuta pokaże, które mięśnie należy rozciągać, a które wzmocnić. Pokaże jak prawidłowo chodzić po schodach i jakiej aktywności unikać. Nauczy mobilizować rzepkę, ( co sam również będzie robił). Jeżeli będzie taka potrzeba zastosuje zabiegi fizykoterapii i zaproponuje odpowiednio dobraną aplikację kinesiotapingu.
Pamiętaj nie ignoruj objawów związanych z kolanem kinomana, ponieważ mogą one być związane nie tylko z tą jednostką chorobową, ale także z bocznym przyparciem rzepki, zapaleniem ciała Hoffy czy zapaleniem błony maziowej zaś zaburzona równowaga mięśniowa, może doprowadzić nie tylko do dolegliwości bólowych w stawie kolanowym, ale także w stawach stopy, stawie biodrowym i w kręgosłupie.
Nie możesz pisać nowych tematów Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,02 sekundy. Zapytań do SQL: 14