Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Kręgosłup - najczęstsze przewlekłe choroby kręgosłupa
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2014-11-29, 08:30   Kręgosłup - najczęstsze przewlekłe choroby kręgosłupa

Kręgosłup utrzymuje całe ciało w pozycji wyprostowanej. Prowadząc siedzący tryb życia tyjemy, a wtedy coraz trudniej jest utrzymać prawidłową postawę. To pociąga za sobą nierówne napięcie i tak już osłabionych mięśni oraz więzadeł, a także postępujące zwyrodnienie kręgów i stawów kręgosłupa. Pojawiają się bóle pleców i konieczna staje się wizyta u ortopedy.

Żadnego bólu pleców nie można lekceważyć, bo zawsze jest objawem kontuzji kręgosłupa. U młodych osób bywa najczęściej skutkiem nadwerężenia mięśni po zbyt forsownym wysiłku. Wówczas ustępuje po kilku dniach. Zdarza się jednak, że nawraca, trwa miesiącami, a nawet latami.

Zmiany zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa są spowodowane brakiem ruchu oraz nadwagą. Nie bez znaczenia są też skłonności genetyczne. Kości tworzące stawy kręgosłupa oddzielone są chrząstkami, działającymi podobnie do łożysk kulkowych. Podczas ruchu „smarowane” są przez płyn maziowy zapewniający im poślizg. Jeśli jednak spędzamy większość czasu w jednej pozycji, płyn zanika.

Wtedy zwiększa się tarcie i dochodzi do mikrourazów chrząstki. Jej poszarpane krawędzie uszkadzają z kolei kości. Z czasem goją się, ale zostają blizny ograniczające elastyczność stawów. Cały wysiłek podczas ruchu przenosi się na kolejne stawy, które również mogą ulec uszkodzeniu. Zmiany zwyrodnieniowe są nieuniknione, lecz obecnie skarżą się na nie ludzie coraz młodsi.

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - jest to dziedziczna choroba reumatyczna, która najczęściej rozwija się u młodych mężczyzn (między 20. i 40. rokiem życia). Jej pierwsze objawy to poranna sztywność i bóle odczuwane w dolnej partii pleców. Z czasem obejmują one wyższe części kręgosłupa.

Gdy docierają do szyi, stawy kręgosłupa zespalają się, więzadła i jądra miażdżyste twardnieją, a sam kręgosłup wygina się w łuk i sztywnieje. Nie można zapobiec tej chorobie, zaś celem leczenia jest jak najdłuższe utrzymanie elastyczności kręgosłupa.

Stenoza lędźwiowa - choroba może mieć charakter wrodzony, ale pojawia się też na skutek urazu, stanów zapalnych tkanek miękkich stawów lub zwyrodnienia kręgosłupa. Przyczyną dolegliwości jest zwężenie kanału, którym biegnie rdzeń kręgowy. W rezultacie dochodzi do ucisku odchodzących od niego nerwów, i do stałego bólu krzyża lub ataków podobnych do rwy kulszowej. Dolegliwości nasilają się w czasie stania i schodzenia ze schodów, maleją zaś po kilkugodzinnym leżeniu w łóżku. Zwykle towarzyszą im skurcze łydek.

Lumbago - to nagły i ostry ból w dolnej części pleców. Nazwa lumbago pochodzi z języka łacińskiego - lumbalis, czyli lędźwiowy. O tej przypadłości potocznie mówi się też: wypadnięcie dysku albo postrzał. Powód urazu jest zazwyczaj ten sam - zwykle przeszywający ból pojawia się podczas wykonywania czynności, w której nadmiernie przeciążamy kręgosłup, np. przy wyjmowaniu ciężkiej torby z bagażnika samochodu.

Wówczas zdarza się, że krążek międzykręgowy pęka i część miąższu „wysuwa się” do tyłu lub na bok. Wybrzuszenie to, czyli przepuklina jądra miażdżystego, uciska na leżące w pobliżu nerwy, powodując silny ból w krzyżu, a nawet w nogach. Uraz zwykle dotyczy części lędźwiowej kręgosłupa, lecz może też objąć fragmenty położone wyżej. Jego objawy to:

ostry, uporczywy ból w plecach lub krzyżu;
ból promieniujący do bioder i mięśnia czworogłowego uda (położonego ponad kolanem);
sztywność całego tułowia;
uczucie mrowienia w stopach;
drętwienie nóg.

Ból atakuje przy każdej próbie schylenia się, skręcenia ciała, a nawet przy zmianie pozycji.

Rwa kulszowa

Nerw kulszowy jest jednym z najdłuższych w naszym ciele. Odchodzi od rdzenia kręgowego na wysokości bioder i biegnie w dół przez tylne partie uda i łydki aż do śródstopia. Najczęściej ucisk na niego spowodowany jest przepukliną jądra miażdżystego powstałą w dolnym odcinku kręgosłupa, obrzękiem lub zwyrodnieniem stawu w kręgosłupie. Na tę dolegliwość czasem skarżą się również kobiety w zaawansowanej ciąży - ciężar dziecka zmusza je do zmiany postawy ciała, co może wpłynąć na inne ustawienie kręgów i ucisk na nerw.

Ból typowy dla rwy kulszowej jest bardzo ostry, przenika ciało od dolnej części pleców i promieniuje na całą nogę, docierając nawet do pięty. Towarzyszy mu często uczucie mrowienia i drętwienia kończyny, czasem jej bezwładność. Niekiedy dolegliwości odczuwa się tylko w dolnych partiach nóg. Nieleczona rwa kulszowa może spowodować zanik mięśni unerwianych przez nerw kulszowy. Grozi to utratą sprawności i nawracającymi, bolesnymi atakami.

Z wizytą u specjalisty nie należy zwlekać, gdy:

- ból jest wyjątkowo dokuczliwy i uniemożliwia swobodne oddychanie;
- ostre i silne dolegliwości utrzymują się kilka godzin;
- ból promieniuje do klatki piersiowej i kończyn;
- tracimy czucie w rękach oraz nogach;
- występują problemy z trzymaniem moczu lub kału;
- ból nie mija pomimo przyjmowania środków przeciwbólowych.

Konieczna konsultacja lekarska

Lekarze potrafią skutecznie rozprawić się z bólem nagłym, ale wiedzą też, jak pomóc w przypadkach schorzeń przewlekłych. Im wcześniej zgłosimy się do ortopedy, tym szybciej zaczniemy normalnie funkcjonować.

Ortopeda najpierw przeprowadza staranny wywiad, pytając o okoliczności ataku (w przypadku lumbago lub rwy kulszowej) albo o charakter bólu przewlekłego i czas jego trwania. Następnie bada zakres ruchów kręgosłupa w pozycji stojącej, siedzącej i leżącej.

Podnosząc wyprostowaną nogę pacjenta, określa stopień nasilenia bólu, a za pomocą młoteczka neurologicznego bada podstawowe odruchy. Odruch kolanowy sprawdza się, gdy pacjent siedzi na krześle. Lekarz uderza młoteczkiem w więzadła rzepki obu nóg i porównuje siłę wyrzutu i wysokość na jaką się podnoszą. Podczas testowania odruchu ze ścięgna Achillesa pacjent klęka na stołku, a ortopeda uderza w badane ścięgno (biegnące od pięty w górę). W obu przypadkach chora noga reaguje znacznie słabiej. Specjalista sprawdza też czucie w nogach.
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB