Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Kręcz szyi - przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2014-11-19, 17:48   Kręcz szyi - przyczyny, objawy, leczenie i rehabilitacja

Kręcz szyi to choroba, w przebiegu której dochodzi do przymusowego odchylenia szyi w jednym kierunku. Mimo że choroba najczęściej jest rozpoznawana u dzieci, może dotknąć także dorosłych. W każdym z tych przypadków przyczyny schorzenia są zupełnie inne. Jakie są pozostałe objawy choroby? Czy jej wyleczenie jest możliwe? Na czym polega rehabilitacja chorych?

Kręcz szyi (skrzywienie szyi) to choroba, której istotą jest wada mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego po jednej stronie ciała, czego skutkiem jest bolesne przechylenie głowy na bok oraz jej skręcenie w stronę przeciwną, ze wzrokiem skierowanym lekko w górę.

W przypadku lewostronnego kręczu szyja jest zgięta w lewo, a głowa skręcona w prawo, a w przypadku prawostronnego szyja jest zgięta w prawo, a głowa skręcona w lewo, przy czym ta druga postać występuje częściej. Konsekwencją kręczu szyi jest rozciągnięcie i wzmożenie napięcia mięśnia po jednej stronie szyi, podczas gdy po drugiej stronie ten sam mięsień jest przykurczony i osłabiony.

Kręcz szyi: rodzaje i przyczyny

Kręcz szyi wrodzony

Przyczyną wrodzonego kręczu szyi pochodzenia mięśniowego jest najczęściej uraz okołoporodowy w obrębie szyi, powstały przy przechodzeniu dziecka przez drogi rodne, lub nieprawidłowe ułożenie główki dziecka w łonie matki. Z kolei wrodzony kręcz szyi pochodzenia kostnego może być wynikiem obecności wad rozwojowych w obrębie kośćca lub zmiany w budowie kręgów w przebiegu choroby Klippela-Feila.

Kręcz szyi nabyty

Nabyta postać kręczu szyi jest najczęściej skutkiem stanów zapalnych, które obejmują ropnie pozagardłowe, zapalenie węzłów chłonnych szyi, zapalenie migdałków oraz zapalenie wyrostka sutkowatego, a także chorób reumatycznych bądź dyskopatii. Przyczyną choroby może być także nietypowa przepuklina dysku międzykręgowego lub podwichnięcie kostne.

Do kręczu szyi mogą doprowadzić również nagłe ruchy czynne i bierne szyi, jak również przyjmowanie nieprawidłowej postawy ciała (np. złe ułożenie głowy podczas snu). Innymi przyczynami skrzywienia szyi mogą być uszkodzenia kręgów szyjnych, porażenia wiotkie, a nawet wady narządu wzroku, słuchu lub zaburzenia na tle układu nerwowego. Zapalenie szpiku kostnego oraz guzy nowotworowe także mogą przyczynić się do rozwoju choroby.

Jednak w większości przypadków przyczyna skrzywienia szyi pozostaje nieznana. Mówi się wtedy o idiopatycznym kręczu szyi.
Kręcz szyi: objawy

Objawem podstawowym jest przechylenie głowy na bok oraz jej skręcenie w stronę przeciwną, ze wzrokiem skierowanym lekko w górę. Towarzyszą temu:

niemożność normalnego poruszania głową
ból lub sztywność szyi
ból głowy
obrzęk mięśni szyi
uchylenie podbródka ku jednej stronie

U dzieci kręczowi szyi może również towarzyszyć uniesienie jednego ramienia w kierunku objętych skurczem mięśni szyi. W miarę rozwoju choroby zniekształcenie pogłębia się.

Twarz po stronie przykurczonej staje się mniejsza, nos odchyla się w stronę chorą, kąty oczu i uszu obniżają się, a samo oko wydaje się mniejsze i innego kształtu. Dochodzi także do deformacji układu kostnego: powstaje odkształcenie czaszki i nieprawidłowy zgryz. W odcinku szyjnym kręgosłupa dochodzi do powstania skoliozy łukiem skierowanej w stronę zdrową.

Kręcz szyi: diagnostyka

Podstawowymi badaniami, przeprowadzanymi w celu rozpoznania kręczu szyi, jest m.in. elektromiogram (EMG), którego celem jest zmierzenie aktywności elektrycznej w mięśniach. Dzięki temu można ustalić, które partie mięśniowe zostały dotknięte schorzeniem. Pomocne mogą okazać się również RTG i rezonans magnetyczny.

Kręcz szyi: leczenie

W leczeniu wrodzonego kręczu szyi ważną rolę odgrywają ćwiczenia rozciągające mięśnie szyi. Jeśli rehabilitacja zawiedzie, w ostateczności można skorygować wadę z pomocą zabiegów chirurgicznych, które polegają m.in. na przedłużaniu mięśni szyi, cięciu nerwów lub mięśni czy fuzji chirurgicznej patologicznych kręgów.

Podstawą terapii nabytego kręczu szyi jest leczenie przyczyny podstawowej. Elementami terapii są także:

ciepłe okłady
masaże
fizykoterapia (naświetlania lampą Sollux, Bioptron, czy laseroterapię)
szyna
ćwiczenia rozciągające mięśnie
aparat usztywniający szyję

Od niedawna elementem fizjoterapii jest tzw. kinesiotaping, który polega na przyklejaniu specjalnych plastrów w celu rozluźnienia lub wzmocnienia danych mięśni.

Stosuje się także leczenie farmakologiczne, m.in. leki zwiotczające mięśnie, leki stosowane do leczenia drżeń w chorobie Parkinsona, toksynę botulinową (choć niektórzy lekarze nie polecają tej metody ze względu na wysokie koszty i niewielkie efekty) i leki przeciwbólowe
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB