Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Szkolne przyczyny wad postawy
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2014-05-03, 07:02   Szkolne przyczyny wad postawy

Istnieje duża grupa przyczyn, które powodują, że dziecko nabywa wadliwą postawę podczas pobytu w domu, przedszkolu czy szkole. Należą do nich:

1) niedbała postawa przy siedzeniu (czytanie, pisanie, jedzenie, zabawa), zła pozycja w czasie snu (zwijanie się w kłębek) itp.

2) Noszenie ciężarów po jednej stronie tułowia

3) Jednostronne, długotrwałe zajęcia asymetryczne (gra na skrzypcach)

4) Ciężka i jednostronna praca fizyczna, zwłaszcza w okresie dojrzewania

5) Stałe pochylenie lub rotacja głowy, spowodowana np. wadami wzroku czy słuchu.

Do zewnętrznych przyczyn powstawania wad postawy a jednocześnie do największych niebezpieczeństw, na które organizm dziecka nie jest dostatecznie uodporniony, zalicza się siedzący tryb życia i jednostajność pozycji. Na 12-15 godzinny dzień dziecka przeciętnie 4-7 godzin siedzi ono w szkole, 2-4 godziny odrabia lekcje, około 3 godzin odpoczywa również w pozycji siedzącej a około 1 godzinę przeznacza na spożywanie posiłków.

Postawę ciała kształtuje również środowisko, w którym najistotniejszą rolę odgrywa dom, przedszkole czy szkoła. Oddziaływanie domu na organizm dziecka przypada szczególnie na okres niemowlęcy i wczesne dzieciństwo, czyli wtedy gdy ciało dziecka jest jeszcze bardzo plastyczne i podatne na wpływy zewnętrzne.

Jedną z głównych przyczyn powstawania wad postawy u dzieci w tym okresie jest nieuświadomienie rodziców, co do stosowania odpowiednich metod i środków wychowawczych. Często widzimy matkę noszącą dziecko tylko na jednej ręce. Jego kręgosłup ulega wtedy lekkiemu skrzywieniu bocznemu. Również prowadzenie dziecka zawsze za jedną i tę samą rękę kształtuje wadliwą postawę.

Także nieprzemyślany dobór zabawek i przyborów może przeciwdziałać prawidłowemu kształtowaniu się postawy. Przyjrzyjmy się chociaż zabawie hulajnogą, gdzie ciało dziecka jest wygięte w nienaturalny sposób.

Problemem okazuje się nieodpowiednie odżywianie, czy wręcz niedożywienie dzieci, co powoduje osłabienie siły oraz wydolności mięśniowej, upośledzenie oddychania a często krzywice i anemie. Objawem nie zawsze dobrego odżywiania jest otyłość. Może ona być następstwem mało ruchliwego trybu życia przy prawidłowym dostarczaniu surowców energetycznych, lub też jednostronnego odżywiania się, a także zaburzeń hormonalnych. Otyłość zarówno u dziecka jak i dorosłego powoduje przeciążenie układów ruchu i krążenia.

Złe nawyki, tzn. nieprzestrzeganie zasad higieny, odpoczynku i snu, nieodpowiednio dobrane obuwie i ubranie – to kolejne przyczyny sprzyjające powstaniu wad postawy.

Kolejny problem to warunki szkolne. Dziecko wtłoczone w ławkę, często nie odpowiadającą wymiarami do wzrostu, przez co nie zawsze dysponuje potrzebną mu ilością miejsca. W tej siedzącej pozycji pozostaje przez kilka godzin, zajęty pracą umysłową, a w najgorszym przypadku wielogodzinną grą na komputerze, czy też oglądaniem telewizji.

Jednostronność owego siedzącego trybu życia w połączeniu z objawami znużenia, wywołanego wysiłkiem umysłowym, powoduje nawykową wadliwą postawę. Dziecko ma opuszczoną głowę, barki wysunięte ku przodowi, zapadnięta klatka piersiowa, plecy przygarbione o szeroko rozstawionych łopatkach.

Przykurczone mięśnie piersiowe, słabe i rozciągnięte mięśnie grzbietu nie są w stanie zabezpieczyć prawidłowego ustawienia kręgosłupa, właściwego kształtu i należytej ruchomości klatki piersiowej.

Również przerwy w wielu przypadkach dziecko spędza w sposób nieprawidłowy: nieśmiałe zazwyczaj stoi, ruchliwe – biega. Podobnie w przedszkolu, gdzie dziecko dużo czasu spędza na zabawie, w niekontrolowanej pozycji, z nogami szeroko rozciągniętymi przy pupie, w wyniku czego zniekształceniu ulegają biodra oraz kończyny dolne.

Niekorzystny wpływ na prawidłową postawę wywierają również przyczyny natury psychicznej: przygnębienie, zahukanie, co często zauważa się u dzieci wychowujących się w nieodpowiedniej atmosferze domowej, a także przejściowe osłabienie po przebytych chorobach.
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB