massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2014-04-11, 16:01 Kolano skoczka - zmiany degeneracyjne więzadła rzepki
Więzadło właściwe rzepki stanowi końcowy fragment mięśnia czworogłowego, czyli największego i najważniejszego prostownika stawu kolanowego. Biegnie od wierzchołka rzepki w dół, przyczepiając się do kości piszczelowej na guzowatości piszczeli. Wyprost stawu kolanowego związany jest z napięciem mięśnia czworogłowego, rzeniesieniem siły na podudzie i stabilizacją kolana podczas ekscentrycznego hamowania w chodzie.
Objawy typowe dla „kolana skoczka” to ból poniżej rzepki pojawiający się podczas czynnego wyprostu kolana, schodzenia ze schodów, przysiadu czy podskoku, uczucie pełności kolana. Widoczna jest asymetria obrysu rzepek, może pojawić się obrzęk, dochodzi do osłabienia siły mięśnia czworogłowego.
Na podstawie rozległości i czasu występowania dolegliwości wyróżnia się 4 stopnie uszkodzenia:
ból występuje po wysiłku
ból pojawia się przed i po wysiłku, ustępuje po rozgrzewce
ból występuje podczas całej aktywności fizycznej, treningu
ból utrzymuje się cały czas, może prowadzić do zerwania więzadła rzepki
Dysfunkcja ta dotyczy sportowców, których aktywność wiąże się z wykonywaniem dużej ilości wyskoków oraz lądowań czyli siatkarzy, koszykarzy, piłkarzy ręcznych, skoczków narciarskich, jak również biegaczy. Długotrwałe obciążenia więzadła rzepki podczas lądowań powodują mikrourazy w dystalnej części rzepki, co w konsekwencji prowadzi do przeciążenia i neowaskularyzacji (tworzenia nowych naczyń krwionośnych) tego obszaru.
Do czynników ryzyka zaliczamy:
zły dobór obciążeń treningowych
nierównowagę siły mięśni kończyny dolnej (mięśnie kulszowo-goleniowe, przywodziciele, mięśnie podudzia, mięśnie pośladkowe)
zaburzenia biomechaniki kończyny dolnej (asymetria długości kończyn, asymetria ustawienia rzepek, przodopochylenie miednicy)
słabą stabilizację centralną.
Badanie kliniczne obejmuje badanie palpacyjne proksymalnej części więzadła z jednoczesnym przodopochyleniem rzepki, można posłużyć się również badaniem USG oraz MRI ukazującym zmiany degeneracyjne w więzadle, oraz jego pogrubienie w proksymalnej części.
Najskuteczniejszą metodą leczenia jest leczenie zachowawcze. W pierwszym etapie kontuzji zastosowanie ma protokół PRICE.
P – ochrona – przed dalszym obciążaniem więzadła, zaniechanie czynności, które wywołują ból (skoków, przysiadów, lądowań)
R – odpoczynek – ograniczenie aktywności do takich, które nie obciążają SRU
I – lód – 5 x dziennie po 15 minut
C – kompresja – bandażem lub opaską, aby zapobiec obrzękowi
E – elewacja – uniesienie kończyny
Następne etapy leczenia obejmują:
wprowadzenie gimnastyki i strechingu m. czworogłowego, mięśni pośladkowych, kulszowo-goleniowych i mięśni podudzia
wprowadzenie ćwiczeń w bezbolesnym zakresie ruchu
ćwiczenia proprirecepcji
ćwiczenia stabilizacji centralnej w połączeniu z treningiem funkcjonalnym.
Najważniejszym etapem leczenia jest wprowadzenie treningu ekscentrycznego dla mięśnia czworogłowego. Pacjent wykonuje przysiad na chorej nodze z wykorzystaniem podwyższenia w postaci skośnego schodka, następnie wprowadza się utrudnienie w postaci dodatkowego obciążenia. Trening rozpoczyna się od płynnych ruchów i pracy w łańcuchach zamkniętych (np. z wykorzystaniem suwnicy) kolejno wprowadzając ćwiczenia przygotowujące do pracy typowo funkcjonalnej jak skipy, skoki oraz ćwiczenia plyometryczne.
Trening prowadzony w sposób intensywny, trwa do 12 tygodni i prowadzi do całkowitego cofnięcia objawów oraz powrotu do swojej aktywności. Jeśli w ciągu 5 miesięcy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów, stosuje się leczenie operacyjne obejmujące artroskopowe nawiercanie więzadła, przecinanie troczków rzepki i usuwanie martwiczych elementów.
Działaniami prewencyjnymi w przypadku tej dysfunkcji są:
prawidłowo dobrane obuwie treningowe
rozgrzewka ze szczególnym uwzględnieniem poprawy elastyczności i ukrwienia mięśnia czworogłowego
właściwy dobór obciążeń treningowych
trening koordynacyjno – stabilizacyjny
trening sensomotoryczny z wykorzystaniem niestabilnego podłoża
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13