Możliwość wykonania swobodnego, niczym nieograniczonego ruchu, w pełnym jego zakresie jest bardzo istotna dla funkcjonowania każdego organizmu. Z powodu kontuzji, nadmiaru aktywności fizycznej, bądź jej niedostatku określone stawy i grupy mięśniowe mogą ulec stopniowemu zesztywnieniu. W celu zapobiegania tym procesom, każde fizyczne przygotowanie do wysiłku powinno zostać poprzedzone przez rozgrzewkę i ćwiczenia rozciągające. Liczne środowiska naukowe uważają, że stretching ma znaczący wpływ na zwiększenie elastyczności, zmniejszenie częstości występowania urazów na tle mięśniowo – powięziowym, minimalizowanie i łagodzenie bólu mięśniowego, a nawet na poprawę osiągów sportowych. Francuz Beaulieu na podstawie przeprowadzonych przez siebie badań na grupie lekkoatletów stwierdza, że stretching włączony w standardowy program ćwiczeń znacząco wpłynął na zwiększenie szybkości zawodników, w porównaniu z grupą, która ćwiczyła w tradycyjny sposób pomijając elementy rozciągania.
Jednakże przeprowadzone przez Magnusona i grupę współpracujących z Nim badaczy badania, nie w pełni potwierdzają, lub wręcz nieraz obalają powszechnie akceptowane kanony. Uważają Oni, że dowiedzenie ponad wszelką wątpliwość skuteczności ogólnie stosowanego stretchingu na uprzednio wybranej grupie badanych, jest rzeczą niemalże niemożliwą. Przyznają jednak, iż wykonywanie ćwiczeń rozciągających ma sens i odnosi pozytywne efekty, jeśli skupić się na wybranej grupie mięśniowej i jej ewentualnych urazach wpływających na występowanie ograniczeń ruchomości czy kontuzji. Jako skuteczne Magnuson, uważa rozciąganie np. grupy mięśni kulszowo – goleniowych w celu zmniejszenia ich przykurczów i sztywności. Inni badacze, McNail i Sands zajmujący się tematyką stretchingu uważają, że same ćwiczenia muszą być jasno sprecyzowane i spełniać ściśle określone warunki, aby można było mówić o ich skuteczności. Koniecznym warunkiem, jaki musi być według Nich spełniony jest poprzedzenie stretchingu przez rozgrzewkę. Same ćwiczenia rozciągające nie mogą również być wykonywane bezpośrednio przed głównymi ćwiczeniami. U grupy kobiet trenujących skok w dal bezpośrednie poprzedzenie skoków stretchingiem biernym spowodowało znaczące pogorszenie wyników. Fowels i Sales prowadzący badania również na grupie skoczków w dal dowodzą istotnego znaczenia rozgrzewki wykonywanej przed samym stretchingiem. Grupa badanych osiągała lepsze efekty, gdy stretching prowadzony techniką Facilitated następował po ówcześnie przeprowadzonej rozgrzewce.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14