„Przestrzeń Umysłu” — pod takim hasłem odbywać się będzie od 18 do 28 listopada 2010 r. pierwsza łódzka edycja ogólnopolskiego Festiwalu Kultury Buddyjskiej, przygotowanego przez wolontariuszy Fundacji Stupa House oraz działający w Łodzi od ponad 25 lat, Buddyjski Ośrodek Medytacyjny.
Celem festiwalu jest zaprezentowanie ginącej kultury buddyzmu tybetańskiego oraz dostarczenie rzetelnej informacji i praktycznej wiedzy na temat Diamentowej Drogi — najpopularniejszej obecnie formy buddyzmu, zarówno na Zachodzie jak i w Polsce.
Spotkanie Zachodu ze Wschodem było jednym z ważniejszych wydarzeń w historii kultury współczesnej. Buddyzm w sposób znaczący wpłynął na zachodnią myśl humanistyczną, stanowiąc wielką inspirację dla filozofii i psychologii zachodniej. Na przestrzeni lat okazało się również, że buddyjski pogląd zbieżny jest z najnowszymi odkryciami fizyki. Chcemy przybliżyć łodzianom istotę tego spotkania, wychodząc jednocześnie poza powszechnie obowiązujący stereotyp buddysty — mnicha i wegetarianina.
Oś tego dziesięciodniowego wydarzenia stanowić będą wykłady nauczycieli i naukowców z kraju i zagranicy. Przedstawią one publiczności buddyjski pogląd między innymi na: emocje i pracę z nimi, miłość, zdrowie czy współczesną fizykę. W ramach festiwalu odbędą się również pokazy filmów, wystawy fotografii oraz tradycyjnych przedmiotów artystycznych i rytualnych związanych z kulturą buddyjską, a także koncerty, warsztaty medytacji i medycyny tybetańskiej.
Festiwal jest zwieńczeniem organizowanych w poprzednich latach różnego rodzaju imprez, takich jak: „Buddyzm we współczesnym świecie”, Dni Kultury Buddyjskiej czy wystawy wielkoformatowe. Fundacja Stupa House oraz Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Łodzi planują cykliczne, rokroczne edycje festiwalu.
W programie Festiwalu między innymi:
Wykłady Nauczycieli:
Karol Ślęczek, (ur. 1956 r.), polski nauczyciel buddyjski Diamentowej Drogi, wieloletni przewodniczący Związku Buddyjskiego Karma Kagyu (od 2005 Buddyjskiego Związku Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu), obecnie członek Rady Nadzorczej Związku. Absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
dr Artur Przybysławski, (ur. 1970 r.), pracuje w Katedrze Historii Filozofii na Uniwersytecie Łódzkim. W 2001 roku doktorat na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, tłumacz (otrzymał wyróżnienie Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich). Nagradzany przez Rektora Uniwersytetu Łódzkiego za wybitne osiągnięcia naukowe i dydaktyczne. Publikuje w Polsce i za granicą, jest redaktorem prac naukowych, autorem przekładów książek i artykułów. Jest autorem książek Coincidentia oppositorum, Buddyjska filozofia pustki, Pustka jest radością, czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka. Jego książki tłumaczone są na niemiecki, angielski, rosyjski i czeski. Współpracuje z kilkoma placówkami naukowymi, m.in. Vikramashila Buddhist Institute w Nepalu oraz International Institute of Asian and Tibetan Studies w Hiszpanii.
Juliusz Humienny, (ur. 1970 r.), praktykuje Dharmę od 1983 r., absolwent KIBI (Karmapa International Buddhist Institute) w New Delhi, Institute of Linguists London, tłumacz, przedsiębiorca, rekruter.
Anastazja Holecko, lekarz medycyny: absolwentka Akademii Medycznej w Łodzi. Od 2003 studiuje tradycyjną medycynę tebetańską. Jest autorką kilku artykułów na temat medycyny tybetańskiej oraz różnych obszarów medycyny zachodniej. Szczególnie zajmuje ją studium porównawcze medycyny tybetańskiej i zachodniej, jak też badania kliniczne na temat zastosowań tradycyjnej medycyny tybetańskiej w medycynie zachodniej. Od 2007 roku jest redaktorem pisma "Traditional Tibetan Medicine".
Leo Grzyb, (ur. 1976 r.), jest Słowakiem, od 2007 do 2010 uczył się i podróżował z Denzongiem Norbu z Sikkimu w Indiach - mistrzem tradycyjnej sztuki tybetańskiej stylu malarskiego Karma Gadri. Pracuje z nim przy różnych projektach we Francji, Danii, Niemczech, Czechach, na Ukrainie, w Rosji i Indiach. Od 2010 r. Leo Grzyb rozpoczął rozpowszechnianie tradycyjnej sztuki tybetańskiej w zachodnich ośrodkach buddyjskich szkoły Karma Kagyu. Dzieli się swoim doświadczeniem na kursach malowania, wykładach, przy wielu innych projektach. Bierze udział w zakładaniu Szkoły Tradycyjnej Sztuki Tybetańskiej na zachodzie, gdzie będą również wykorzystywane nowe media.
Wystawy:
"Tam Gdzie Powietrze Wibruje Mantrą" wystawa fotografii Hani Łubek.
otwarcie 18.listopada o godzinie 13.00
miejsce: Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego | ul. Jana Matejki 32/38 |
Dzięki niezwykłej fotograficznej relacji z podróży po Indiach i Nepalu możemy przenieść się w magiczne miejsca, w których każdy detal, wzór i forma mają znaczenie. Fotografie zachwycają nie tylko ogromnym wyczuciem chwili, z jakim uchwycone zostały momenty z życia Nepalczyków, ale także sposobem, w jaki oddają atmosferę panującą w miejscach przesiąkniętych kulturą i filozofią buddyzmu tybetańskiego. Hanna Łubek, która współpracuje na stałe z magazynem "Diamentowa Droga" oraz organizuje i fotoedytuje miedzynarodowe buddyjskie archiwum fotograficzne przyznaje, że filozofia buddyjska stała się integralną częścią jej życia, a w Katmandu czuje się jak w domu. Prawdopodobnie właśnie dlatego tak doskonale uchwyciła klimat tego niezwykłego miejsca.
Wystawa posążków buddyjskich.
otwarcie 18.listopada, o godzinie 13.00
miejsce: Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego | ul. Jana Matejki 32/38 |
To prezentacja oryginalnych posążków znajdujących się w kolekcji Buddyjskiego Ośrodka Medytacyjnego w Łodzi, jak i pochodzących z prywatnych zbiorów.
Spotkania, warsztaty...
Spotkanie z Arturem Przybysławskim, autorem książki "Pustka jest radością, czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka", w Księgarni małaLitera
25 listopada, godzina 17.00
miejsce: Księgarnia małaLitera |ul. Nawrot 7 |
Linki sponsorowane
massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2010-10-26, 13:06 kurs masaz tajski
18 listopada (czwartek)
Otwarcie Festiwalu Przestrzeń Umysłu.
Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Matejki 32/38
13.30 „Tam gdzie powietrze wibruje mantrą” – otwarcie wystawy fotografii Hanny Łubek
BUŁ, nowy gmach, II piętro
14.00 Konferencja prasowa
BUŁ, nowy gmach, II piętro
14.30 „Buddyzm – z Tybetu do Europy” – wykład dra hab. Artura Przybysławskiego z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Łódzkiego
BUŁ, nowy gmach, I piętro, sala 102
Wystawę „Tam gdzie powietrze wibruje mantrą”, można zwiedzać w godzinach: 8.00–20.00, codziennie do 27 listopada 2010. Grupy prosimy umawiać wcześniej w Oddziale Informacji Naukowej BUŁ, tel. 042 635 64 77.
19 listopada (piątek)
18.00 „Tybet: powrót do korzeni buddyzmu” – projekcja filmu.
Spotkanie z twórcą, Thomasem Schmidtem
Kino Charlie, ul. Piotrkowska 203/205
20 listopada (sobota)
Dni Otwarte Buddyjskiego Ośrodka Medytacyjnego w Łodzi
PROWADZENIE JULIUSZ HUMIENNY – nauczyciel buddyjski
BOM ul. Zgodna 9
12.00 Warsztaty medytacyjne
15.00 Warsztaty medytacyjne
18.00 „Przekaz tekstów dharmy” – wykład
21 listopada (niedziela)
Dni Otwarte Buddyjskiego Ośrodka Medytacyjnego w Łodzi
PROWADZENIE JULIUSZ HUMIENNY – nauczyciel buddyjski
BOM ul. Zgodna 9
16.30 „Tradycyjna medycyna tybetańska, a współczesna medycyna zachodnia” – wykład Anastazji Holecko
Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Rektorat, ul. Kościuszki 4
19.00 „Szczęście i medytacja w ujęciu psychologicznym” – wykład Magdaleny Rydzewskiej
Faktoria, ul. Dowborczyków 25
24 listopada (środa)
14.00 Spotkanie z Arturem Przybysławskim, autorem książki „Pustka jest radością, czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka”
BUŁ, nowy gmach, I piętro, sala 102
19.00 „Buddyzm a nauka” – wykład Karola Ślęczka, nauczyciela buddyjskiego
Synergia – sala kolumnowa ul. Wólczańska 128/134
25 listopada (czwartek)
17.00 Spotkanie z Arturem Przybysławskim, autorem książki „Pustka jest radością, czyli filozofia buddyjska z przymrużeniem (trzeciego) oka”
Księgarnia mała Litera – ul. Nawrot 7
20.00 „Śmierć i odrodzenie” – wykład Karola Ślęczka, nauczyciela buddyjskiego
Faktoria, ul. Dowborczyków 25
26 listopada (piątek)
14.00 „Sztuka w buddyzmie” – wykład Leo Grzyba
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi, ul. Wojska Polskiego 121, sala 112
16.00 „Buddyzm i biznes” – wykład Marka Witka
Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ
21.00 PARTY! zagrają: Rambo Jet i DJ SyfonPub
Improwizacja, wejście od ul. Wólczańskiej 38
27 listopada (sobota)
Buddyjski Ośrodek Medytacyjny w Łodzi
BOM ul. Zgodna 9
10.00–18.00 Warsztaty malowania thanek – prowadzenie Leo Grzyb
ilość miejsc ograniczona – zapisy po wykładzie na ASP, lub e-mailowo: warsztaty@przestrzenumyslu.pl
19.00 Medytacja XVI Karmapy
20.00 Wspólna kolacja
21.00 Projekcja filmów o tematyce buddyjskiej
28 listopada (niedziela)
Dni Otwarte Buddyjskiego Ośrodka Medytacyjnego w Łodzi
Prowadzenie ARTUR PRZYBYSŁAWSKI – nauczyciel buddyjski
BOM ul. Zgodna 9
10.00–18.00 Warsztaty medytacyjne
początek sesji o każdej pełnej godzinie
18.00 „Kobieta w buddyzmie” – wykład
massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2010-11-21, 11:52 kurs masaz tajski
Jutro od godz. 17 do 19 w TVP Łódź w ramach programu "Twoje popołudnie w TVP Łódź" o medycynie tybetańskiej będzie opowiadała Anastazja Holecko.
Jutro od godz. 19:00 wykład Anastazji Holecko pt. "Medycyna tybetańska". Wykład odbędzie się w Buddyjskim Ośrodku Medytacyjnym na ul. Zgodnej 9
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13