To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum.e-Masaz.pl
Internetowe forum o masażach, fizjoterapii, odnowie biologicznej i spa. Forum masażu. Forum masaże. Forum masaż. Forum spa. Forum masaze. Forum rehabilitacja. Forum fizjoterapia. Forum masażystów. Forum masażysty. Fizjoterapia forum, Rehabilitacja forum

Forum informacje ogólne - Lecznicza kąpiel w czasie ciąży

administrator - 2013-03-11, 14:15
Temat postu: Lecznicza kąpiel w czasie ciąży
Ciąża to szczególny okres dla kobiety. W czasie jej trwania przyszła mama dba o siebie ze wzmożoną starannością, a wszystko w trosce o dziecko. To, co było wcześniej dostępne, w czasie ciąży często jest zakazane. Pozostają jednak przyjemności, z których przyszłe mamy nie muszą rezygnować…

Wody termalne – mogę?
Częstym pytaniem zadawanym przez kobiety ciężarne jest możliwość korzystania z basenów z wodą termalną lub zabiegów kosmetycznych opartych na leczniczych właściwościach tych wód. Jak potwierdzają lekarze: kobiety będące w ciąży, jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, mogą z powodzeniem korzystać z tego typu przyjemności.

– Zawsze w takich kwestiach najlepiej poradzić się lekarza ginekologa prowadzącego ciążę, który udzieli nam wszystkich potrzebnych informacji i określi zdolność ciężarnej do korzystania z wód termalnych – dr Anna Galica - lekarz pediatra, specjalista neonatolog. – Pamiętajmy, że ciąża to nie choroba.

Korzyści dla organizmu
Europejscy lekarze docenili właściwości wód termalnych już kilkaset lat temu. W Polsce lecznicze źródła przechodzą swój renesans. Są znane głównie z pozytywnego wpływu na ludzki organizm: polepszają samopoczucie, poprawiają wygląd skóry, a także są doskonałym środkiem leczniczym i rehabilitacyjnym. Wszystko dzięki ich specyficznemu składowi, który odznacza się unikatowym zestawienie mikroelementów i pierwiastków oraz niskiemu charakterowi zasadowemu. Wody termalne mają więc wartościowy wpływ zarówno na przyszłą mamę, jak i dziecko.

– Korzystałam z basenów termalnych będąc w ciąży. Wcześniej zapytałam mojego lekarza ginekologa, powiedział, że nie widzi żadnych przeciwwskazań – mówi Katarzyna z Białegostoku. – Dzięki temu miałam okazję się zrelaksować, zregenerować siły. Wszystko wyszło na dobre mnie i mojemu synkowi.

Wody w basenach termalnych, w zależności od źródła ich wydobycia, mają różnorodną zawartość mineralną. Nie bez znaczenia jest więc miejsce, które wybierzemy na leczniczą kąpiel.

– Woda termalna pozyskiwana z odwiertu w Bukowinie Tatrzańskiej jest typu siarczanowo-chlorkowo-wapniwo-sodowego o mineralizacji 1,5g/dm3. – komentuje Piotr Kuchta Prezes kompleksu BUKOVINA Terma Hotel Spa posiadającego największy zespół basenów termalnych w Polsce. – Ważne dla zdrowia zawarte w niej składniki to: sód, wapń, chlor, potas, siarka, magnez oraz chrom, które dobrze wpływają na kondycję kobiety ciężarnej.

Unikać stresu
W czasie ciąży szczególnie ważne jest nasze poczucie psychiczne. Kobiety ciężarne powinny unikać sytuacji stresowych, gdyż dziecko w łonie matki wyczuwa każde napięcie. Kąpiele zażywane w wodach termalnych poprawiają ogólną kondycję psychofizyczną i pomogą kobiecie w obniżeniu stresu.

– Kąpiele zażywane w wodach leczniczych szczególnie poprawiają komfort psychiczny, stabilizują system nerwowy, przywracając wewnętrzny spokój – wylicza dr Anna Galica. – Ale to nie wszystko, zmniejszają także otyłość a nawet eliminują bezsenność. Dodatkowo regenerują gospodarkę hormonalną organizmu, znacznie poprawiają przemianę materii, pomagają na bóle głowy i stawów oraz zdecydowanie przyspieszają rekonwalescencję po zabiegach i przebytych schorzeniach.

Co z tym chlorem?
Wiele kobiet chcąc korzystać z kąpieli w basenie czuje obawę przed niekorzystnym wpływem chloru na zdrowie swoje i dziecka. Obecnie lekarze starają się obalić ten mit. Najnowsze badania nie wykazały związku między chlorowaną wodą a niewłaściwym przebiegiem ciąży. Warto jednak, przed wizytą na basenie, zapytać ginekologa o to, czy w naszym osobistym przypadku nie ma takich przeciwwskazań. Z pewnością wtedy będziemy spokojniejsze i w pełni skorzystamy z pozytywnych właściwości kąpieli.
– Woda w bukowińskich termach zawiera jedynie niewielką ilość chloru konieczną do utrzymania czystości w basenie – komentuje Piotr Kuchta. – Jeżeli lekarz ginekolog nie zaleci inaczej, przyszła mama może jak najbardziej z naszych basenów korzystać.

Zbiegi Spa
Dla mam pragnących o siebie zadbać w okresie ciąży doskonałą formą relaksu, prócz kąpieli w basenach termalnych, są także zabiegi w Spa. Specjaliści zalecają zabiegi, w których skład wchodzą tylko naturalne składniki. W trakcie ciąży należy unikać kosmetyków mających efekt rozgrzewający, zrezygnować z zabiegów laserowych oraz różnego rodzaju peelingów.
– Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie tradycyjnych metod leczniczych, zabiegów z użyciem wód termalnych, odprężających i przeciwbólowych masaży (szczególnie tych w okolicach pleców i karku), a także rytuałów kosmetycznych mające na celu ujędrnienie oraz zregenerowanie skóry – komentuje Marcelina Bazydło, manager Spa Bukovina.

Mamy do dzieła!
Ciąża niekoniecznie musi oznaczać rezygnację z przyjemności. Teraz przyszłe mamy planując wyjazd w miejsca, gdzie będą mieć dostęp do wód termalnych, mogą w pełni cieszyć się relaksem i ich dobroczynnym wpływem.

Paulina Świder



Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group