massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2009-10-01, 11:58 Nocne bóle nóg - przyczyny i sposoby radzenia sobie
Szarpiący ból pojawia się niespodziewanie, zwykle w nocy lub nad ranem. Jest przejmujący, obudzi nawet największego twardziela.
Zaczyna się od napięcia podudzia, które szybko przenosi się na mięśnie łydek. Zwykle nie jesteśmy wówczas w stanie ruszyć nogą. Po kilku minutach skurcz, bo o nim mowa, powoli cofa się, pozostaje jedynie nieprzyjemne uczucie bólu mięśni. Niestety, bywa, że nie opuszcza nas nawet przez kilka godzin.
Poważne choroby
- Każdy ból powinien być zdiagnozowany. Skurcze łydek to sygnał, że z całym naszym organizmem dzieje coś złego. Powód może być błahy i przejściowy, ale bywa, że jest to zwiastun naprawdę poważnych problemów, których bez pomocy specjalisty nie uda się rozwiązać. Dlatego nie wolno go bagatelizować – uważa lekarz rodzinny Edward Szendryk.
Choć skurcze łydek w większości przypadków przemijają same, warto mieć świadomość, że w ten sposób organizm sygnalizuje też niektóre choroby. Mogą świadczyć o cukrzycy, zwłaszcza, jeśli towarzyszą im: zmęczenie, utrata wagi, nadmierne pragnienie i podatność na infekcje. Bywają też pierwszym sygnałem różnych chorób naczyń krwionośnych na przykład miażdżycy, która obok chorób nowotworowych jest główną przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych, bo prowadzi m.in. do zawałów serca i udarów mózgu.
Zmiany miażdżycowe objawiają się nie tylko kurczami łydek, ale także uczuciem ciągłego zmęczenia, zaburzeniami oddychania, drętwieniem rąk, nadwrażliwością na zimno oraz dokuczliwymi bólami głowy.
- Niestety, moje doświadczenie zawodowe pokazuje, że ludzie zwracają uwagę na kurcze łydek i obrzęki nóg dopiero wówczas, gdy niewydolność żylna jest naprawdę zaawansowana, a jej objawem są szpecące żylaki – przyznaje E. Szendryk.
Częściej bez niepokoju
Na szczęście skurcze łydek najczęściej nie świadczą wcale o poważnej chorobie, ale o przemęczeniu po wysiłku fizycznym. Okazuje się, że to częsta przypadłość sportowców, którzy przeforsują się podczas treningu.
- Skurcze powysiłkowe nie są chorobą – uspokaja doktor Szendryk. - Chyba każdy zdrowy człowiek doświadczył w swoim życiu takiego bólu. Pojawia się po zdobyciu górskiego szczytu lub zbyt forsownym marszu, do którego nasz organizm nie jest przyzwyczajony.
W grę wchodzą także zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Prościej rzecz ujmując chodzi o braki płynów oraz witamin i minerałów, przede wszystkim magnezu, potasu i wapnia. Skurcze łydek bywają również skutkiem odwodnienia organizmu w czasie upałów lub przemarznięcia zimą. Dokuczają także osobom, które zbyt intensywnie się odchudzają, zwłaszcza, jeśli ubogiej diecie towarzyszą środki przeczyszczające.
Dotyka też ciężarne
O krótkim, ale silnym bólu związanym ze skurczem łydek przekonało się wiele kobiet w ciąży. Niestety, to dość powszechna dolegliwość w stanie błogosławionym. Pojawiają się zwłaszcza w ostatnich dwóch miesiącach, ale niektóre przyszłe mamy zmagają się z nimi niemal przez cały okres oczekiwania na dziecko.
- Powodem może być utrudniony odpływ krwi z nóg, ucisk ciężarnej macicy na nerwy ścian miednicy lub też zbyt niski poziom wapnia i potasu albo nadmiar fosforu w organizmie – tłumaczy ginekolog położnik Małgorzata Warelis. - Zawsze podczas wizyty warto o tym poinformować swojego lekarza, na pewno przepisze odpowiedni preparat, który przyniesie ulgę.
Warto też zadbać o to, aby w codziennej diecie przyszłej mamy znalazły się produkty bogate w składniki, których organizmowi brakuje na przykład banany, pomidory, orzechy, migdały, fasola, ziemniaki w mundurkach, ciemna czekolada, a także jogurty i mleko.
Rady na skurcze
Oprócz preparatów uzupełniających brakujące minerały i dobrej diety, jest też kilka domowych sposobów, pozwalających zapobiegać skurczom łydek.
Pomocny jest na pewno masaż łydek przed snem, a także używanie maści rozgrzewających i ciepłe okłady, kąpiel lub prysznic. Dobrym orężem w walce z tą dolegliwością jest też odpoczynek z nogami uniesionymi nieco wyżej.
- Radzę nie zapominać o płynach. Nasz organizm naprawdę potrzebuje od 1,5 do 2 litów płynów dziennie – przypomina E. Szendryk.
Z kolei, aby złagodzić ból w momencie pojawienia się skurczu w łydce należy wyprostować nogę w stawie kolanowym, unieść ją nieco wyżej oraz przygiąć mocno - nie rozprostowywać - stopę w stawie skokowym.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 13