Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Terapia manualna nadzieja przyszłości
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-07-28, 15:57   Terapia manualna nadzieja przyszłości

Terapią manualną możemy nazwać działanie mechaniczne z określoną siłą na określoną tkankę za pomocą kończyn terapeuty w założonym celu . Terapię manualną możemy podzielić na dwie grupy stawową oraz mięśniowo-powięziową.

Techniki stawowe działają bezpośrednio na staw i charakteryzują się pchnięciami z dużą prędkością za to z małą amplitudą. Potocznie zabieg ten nazwany jest "nastawianiem". Drugą grupą są techniki mięśniowo-powięziowe, które działają na tkankę łączącą stawy, a nie bezpośrednio na staw. Istnieje wiele metod pracy mięśniowo-powięziowych np. Rolfing, Fascial Distortion Model czy metody energizacji mięśni.

Obie grupy mają jeden cel zniwelowanie bólu i powrót funkcji . Osiągają to poprzez bezpośrednie działanie mechaniczne w miejscu patologii oraz m. in. mechanizm neurologiczy działając nawet w miejscach odległych od schorzenia. Poprawę funkcji i zmniejszenie bólu można nazwać krótkoterminowym oddziaływaniem terapii manualnej poprzez zmianę struktury, elastyczności tkanki czy poprawę biomechaniki danego stawu.

Działanie na układ nerwowy można nazwać długoterminowym działaniem terapii manualnej. Po zabiegu terapeutycznym nadpobudliwość układu nerwowego możemy obserwować nawet do kilku dni.

Zabiegi manualne wpływają na organizm człowieka na drodze jeszcze kilku innych mechanizmów. Należy wspomnieć także o poprawie przepływu płynów, co poprawia procesy regeneracyjne w powięzi i innych tkankach. Wspomaga to także odpowiedni transport tlenu do komórek.

Mimo podziału, oceniając pacjenta wychodzącego z gabinetu , rzadko możemy stwierdzić jakimi technikami był leczony ponieważ efekt i sposób oddziaływania jest ten sam. Plusem technik mięśniowo–powięziowych jest to, że są zdecydowanie bezpieczniejsze dla pacjenta. Jedynym skutkiem ubocznym ich stosowania mogą być bóle mięśniowe spowodowane terapią potocznie nazywane "zakwasami" .

Rola terapii manualnej w praktyce jest oczywista kiedy sportowiec doznaje urazu. Ma ona za zadanie stymulować procesy regeneracyjne organizmu, aby zawodnik wrócił najszybciej do pełnej sprawności . Cel ten można osiągnąć poprzez działanie w dwóch procesach:

Regeneracji tkanek
Adaptacji

Terapia manualna poprzez swój wpływ na tkanki organizmu ma dostarczać bodźców pobudzających procesy odbudowy uszkodzonej struktury. W wielu sportach częstą kontuzją jest skręcenie stawu skokowego, przy którym w większości wypadków dochodzi do uszkodzenia więzadła skokowo –strzałkowego przedniego (ATFL)

. Podczas leczenia zachowawczego (unieruchomienia) dochodzi do zaniku mięśni, osłabieniu wszystkich więzadeł stawu oraz do powstania wielu tzw. zrostów. Leczenie zachowawcze jest niewystarczające dla sportowców z kilku powodów:

Zbyt długi okres unieruchomienia

Ponad 50 % zawodników mających z tym urazem miało go już wcześniej
Istnieje bardzo duże ryzyko ponownego wystąpienia tego urazu

Dzięki terapii manualnej i jej wpływie na odbudowę tkanki w niektórych wypadkach zawodnik może już na drugi dzień po urazie wrócić do treningów (terapia FDM), nie trwoniąc cennego czasu na leczenie. Terapia manualna odgrywa także duża rolę w procesach adaptacji, czyli np. przy leczeniu zachowawczym stwarza takie warunki dla tkanek aby zapobiegać niekorzystnym zmianom.

W obecnych czasach w sporcie najważniejsza jest profilaktyka przeciwurazowa i coraz bardziej doceniana w tym kierunku jest terapia manualna. Dzięki dokładnej diagnostyce sportowca możemy przewidzieć ewentualne problemy, które mogą powstać z pewnych nieprawidłowości i stosując zabiegi manualne wyeliminować je. Przykładem może być sprinter z problemami obrębie odcinka lędźwiowego i stawu krzyżowo-biodrowego.

Nieprawidłowa biomechanika stawu SI prowadzi do powstania nadmiernych przeciążeń w obrębie mięśni tylnej grupy uda i predysponuje do uszkodzenia włókien mięśniowych tej grupy. Przywrócenie prawidłowego funkcjonowania stawu, wyeliminuje sumowanie się mikrourazów tylnej grupy mięśni uda sprintera przez co uniknie on kontuzji.

Zapraszamy :)
mmedsiwetokrzyskie@gmail.com
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB