Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Fizjoterapeuci postawili na swoim. To ich wersja ustawy wejd
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-06-02, 09:03   Fizjoterapeuci postawili na swoim. To ich wersja ustawy wejd

Fizjoterapeuci postawili na swoim. To ich wersja ustawy wejdzie w życie

Projekt nowelizacji ustawy o zawodzie fizjoterapeuty, przyjęty przez Komisję Zdrowia, nie trafi pod obrady Sejmu w czasie umożliwiającym zablokowanie wejścia w życie uchwalonych już regulacji dla tej profesji. Tym samym od 31 maja będzie obowiązywała ustawa w wersji popieranej przez fizjoterapeutów.

Pozostaje pytanie czy wnioskodawcy noweli ugięli się pod naciskiem krytycznego głosu fizjoterapeutów, a może wcale nie złożyli broni?

Projekt nowelizacji nie trafił do porządku majowych obrad Sejmu, nie ma go także w pierwszym posiedzeniu zaplanowanym na czerwiec. Do mediów trafiła zaś informacja, że władze Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość podjęły decyzje o całkowitym wycofaniu się z dalszego procedowania projektów nowelizacji (druk 285 i 478) ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.

Rynek Zdrowia prosił o komentarz w tej sprawie Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość, do dnia publikacji materiału takiej odpowiedzi jednak nie otrzymał.

Co się stało z projektem?

Zdaniem posłanki Lidi Gądek (PO) z sejmowej Komisji Zdrowia wnioskodawcy nie spodziewali się chyba, że w obronie ustawy zewrą szeregi nie tylko sami fizjoterapeuci, ale i przedstawiciele innych zawodów medycznych w tym i sami lekarze. Przeciwnicy ustawy stanęli w mniejszości i chyba zrozumieli, że nie wygrają.

Posłanka przyznaje, iż spodziewa się, że to nie koniec prób wprowadzenia zmian do ustawy. - Spodziewam się, że teraz resort zdrowia będzie chciał pewne rozwiązania z projektu nowelizacji jednak wdrożyć poprzez rozporządzenia do ustawy. Z pewnością jednak to będzie zdecydowanie mnie dotkliwe dla fizjoterapeutów, niż gdyby rządowi udało się wprowadzić samą nowelę - podkreśla.

Przypomnijmy, że jeszcze poprzedni parlament przyjął ustawę dotyczącą zawodu fizjoterapeuty. Ustawa - podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę - reguluje m.in. kwestie wykonywania tego zawodu, kształcenia, działania samorządu zawodowego oraz odpowiedzialności zawodowej. W ustawie zapisano półroczne vacatio legis - ma wejść w życie 6 miesięcy od ogłoszenia, a więc 31 maja 2016.

Długa historia procedowania

Klub Parlamentarny PiS kilka miesięcy temu zaproponował wydłużenie vacatio legis do 24 miesięcy i w tym czasie przygotowanie nowelizacji ustawy zakładające m.in. pozbawienie fizjoterapeutów wcześniej zapisanego prawa do tworzenia samorządu i prowadzenia samodzielnej działalności.

Batalia o ustawowe regulująca zawód fizjoterapeuty liczy sobie ponad dwie dekady. Od początku fizjoterapeuci walcząc o wpisanie swojej profesji w poczet zawodów medycznych napotykali na wiele trudności. Ich argumentacja o tym, że brak uregulowań prawnych powoduje tworzenie się na rynku usług pseudomedycznych nie przekonywała kolejnych decydentów.

Dotąd działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

Pierwsze czytanie projektu ustawy o zawodzie fizjoterapeuty miało miejsce w 1999 roku. Po tym jednak projekt na lata przepadł. Światełko w tunelu pojawiło się w 2015 r. Wtedy parlamentarzyści rozpoczęli na nowo procedowanie przepisów określające ramy funkcjonowania tej grupy zawodowej.

25 września 2015 r. ustawa o zawodzie fizjoterapeuty została uchwalona. Swój podpis pod nią złożył też prezydent Andrzej Duda.

Krytycznie o ustawie

Uchwalenie ustawy wywołało jednak tyle samo zadowolenia, co i krytyki. Od początku procesu legislacyjnego przeciwko ustawie wypowiadała się m.in. Naczelna Rada Lekarska. Najwięcej obaw - jak mówił nam wcześniej prezes NRL Maciej Hamankiewicz - wywołuje w samorządzie lekarskim brak przepisów przewidujących nadzór lekarzy nad kierowaniem do zabiegów i prowadzeniem fizjoterapii.

Dr Maciej Hamankiewicz podkreślał, że tak szerokie uprawnienia fizjoterapeutów zagrażają bezpieczeństwu pacjentów. - Jedynie lekarz posiada wykształcenie umożliwiające prawidłowe przeprowadzenie procesu diagnostycznego - komentował.

NRL krytycznie odnosi się też do uznania zawodu fizjoterapeuty za zawód zaufania publicznego oraz do utworzenia samorządu zawodowego fizjoterapeutów.

Podobnej argumentacji używała posłanka Józefa Hrynkiewicz (PiS) uzasadniając projekt nowelizacji (już w 2016 r.) podkreślała, że ustawa o zawodzie fizjoterapeuty, wymaga zmian. Nowela zaś usuwa wątpliwości, na które wskazywano w przyjętej ustawie.

- Nowe przepisy akcentują zróżnicowanie kwalifikacji i wykształcenia tej grupy zawodowej, co musi uwzględniać uprawnienia fizjoterapeutów, a tego brakuje w obecnej ustawie. Reguluje współpracę z lekarzem, wgląd do dokumentacji medycznej, czy odpowiedzialność zawodową - wyjaśniała w czasie pierwszego czytania projektu na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia (17 maja).

Projekt nowelizacji nie przewidywał m.in. powołania samorządu fizjoterapeutów, usunięto także zapis o braku konieczności posiadania skierowań do fizjoterapeuty od lekarza.

Posłowie opozycyjni jak przedstawiciele fizjoterapeutów stanowczo występowali przeciwko próbom wprowadzenia zmian do ustawy. Wskazywali brak merytorycznego uzasadnienia proponowanych zmian w ustawie.

Po co ta zmiana?

Poseł Jarosław Sachajko ( KUKIZ15) w czasie pierwszego czytania projektu noweli pytał, jakim prawem odmawia się prawa posiadania samorządu jednej z najliczniejszych grup zawodu medycznego, jakim jest fizjoterapeuta.

Posłanka Elżbieta Radziszewska ( PO) pytała czy rząd zamierza pozbawić samorządu także inne zawody medyczne, np. pielęgniarki. Pytała też, dlaczego nad projektem nowelizacji nie pochylali się specjaliści w dziedzinie fizjoterapii.

Podobne zarzuty do proponowanych zmian miała dr Grażyna Brzuszkiewicz-Kuźmicka, mazowiecki konsult w dz. fizjoterapii. Ekspertka przyznała, że "jest jej wstyd, że posłowie promujący nowelizację ustawy posługują się definicjami rehabilitacji z lat 60" i uzurpują sobie prawo do określania funkcjonowania profesji, o której nie mają dostatecznej wiedzy.

- Nad ustawą pracowali profesorowie, wszyscy konsultanci i lekarze, proszę mi powiedzieć czy nad nowelizacją pracowali jacykolwiek eksperci - pytała.

Posłowie PiS chcieli wzbogacić uchwalona ustawę o punkt nowelizacji, w którym przewidzieli prawo fizjoterapeuty do sprzeciwu sumienia. Ten zaś stał się kolejnym zarzewiem konfliktu.

Poseł Bartosz Arłukowicz ( PO) pytał wnioskodawców i ministra zdrowia, jakie zabiegi fizjoterapeutyczne mogłyby być niezgodne z klauzulą sumieniem. Posłowie dopytywali czy fizjoterapeuta może odmawiać pomocy pacjentowi ze względu np. na jego orientację seksualną.

Wiceministr zdrowia Marek Tombarkiewicz tłumaczył, że chodzi m.in. o wyroby medyczne takie jak np. bioprotezy odzwierzęce. Posłanka PiS Bernadeta Krynicka dała też inny przykład: wkładka wewnątrzmaciczna.

Wyjaśnienia te zdumiały posłów, którzy wskazywali, że brak merytorycznego uzasadnienia kolejnych punktów nowelizacji sugeruje, że jest ona przygotowana pod dyktando "wąskiego lobby lekarskiego". - Niezrozumiałe jest uzasadnienie konieczności wprowadzenia nowelizacji do ustawy, która jeszcze nie weszła w życie, zatem nie ma argumentów, że działa źle - komentował poseł Rajmund Miller.

Ministerstwo pracuje nad rozporządzeniami

Ostatecznie po fali krytyki rząd wycofał ten punkt z projektu nowelizacji. Cały dokument jednak został przyjęty przez komisję. Wszyscy spodziewali, że projekt trafi do czytania jeszcze w czasie majowego posiedzenia Sejmu i prawie pewne było, że zostanie on przyjęty - bo przemawiał za tym układ sił w parlamencie. A jednak tak się nie stało.

Zdaniem posłanki Lidi Gądek (PO) z sejmowej Komisji Zdrowia to efekt braku merytorycznych argumentów, które uzasadniałyby potrzebę wprowadzania jakichkolwiek zmian do przyjętej ustawie.

- Jak było widać w trakcie procesu legislacyjnego wnioskodawcy noweli nie byli w stanie przekonać nikogo do sensu proponowanych zmian. Co więcej, niektóre ich wyjaśnienia, jak chociażby te odnośnie stosowania klauzuli sumienia przez fizjoterapeutów była wręcz kompromitujące i obnażyły całkowity brak powodów do przyjęcia noweli ustawy - komentuje posłanka.

Rynek Zdrowia zapytał resort zdrowia, czy planuje w przyszłości prace nowelizujące ustawę.

Jak przekazała nam Milena Kruszewska, rzecznik ministra zdrowia celem rządu są dobrze przygotowane zmiany w systemie ochrony zdrowia, które będą sprzyjały poprawie sytuacji.

- Zmiany w ustawie o fizjoterapeutach, jeśli będą potrzebne, zostaną przygotowane i skonsultowane z zainteresowanymi środowiskami. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozporządzeniami do ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę - wyjaśniła.

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty zacznie obowiązywać od 31 maja.

z rynekzdrowia.pl
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,03 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB