Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Egzamin Zawodowy 2016 maj/ czerwiec
Autor Wiadomość
Villemo

Dołączył: 18 Cze 2016
Posty: 16
Wysłany: 2016-06-21, 00:52   

PannaDzastin napisał/a:
Villemo, jak było? Wiesz ile jest zestawów? Bo jedni mówią 6, inni że 8. Co masowałaś, w jakiej pozycji itp? :>

Nie wiadomo jak, czyli jak? Wystarczy nazwa nerwu, a może sam segment?



Było całkiem spoko. Nie było tak źle, więc tym co jeszcze zdają radzę się po prostu nie bać. Egzaminatorzy też nie chcą nikogo udupić (że się już tak brzydko wyrażę).

U nas był podział na grupy i z tego co wiem to każda grupa miała to samo czyli trójgłowy łydki i obszerny przyśrodkowy uda. Mi się trafił ten drugi. Pozycja: leżenie tyłem, wałek pod nogi (w sensie pod kolana). Każda technika powtarzana dwa razy, faza druga, czyli ta, gdzie się napina też musiała być powtórzona tylko dwa razy. Jeśli chodzi o test Lovetta to zrobiłam na obu kończynach, ale później dowiedziałam się, że niepotrzebnie, bo wystarczyła jedna :) A co do nerwu to nie mam pewności, bo ta moja komisja jakaś dziwna była. Kazali w ogóle nie przeprowadzać wywiadu i za dużo z pacjentem nie gadać, nie było też żadnego mierzenia ciśnienia itd. Trochę to wyglądało jakby im się gdzieś spieszyło, ale ogólnie starali się nas uspokoić i ciągle powtarzali, że tam nie ma żadnych skomplikowanych rzeczy i żeby nie kombinować przy ćwiczeniach i w ogóle, żeby nie udziwniać niczego. Co do unerwienia to jak napisałam samą nazwę nerwu w jednym słowie to powiedzieli, że niby dobrze, ale czy to starczy to ja pewności też nie mam, bo z tego co wiem to ich ocena trochę się różnic od oceny komisji (tej głównej), nigdy nie wiadomo co ci z góry będą chcieli punktować najwięcej :)
 
     
Linki sponsorowane
PannaDzastin 

Wiek: 34
Dołączyła: 19 Kwi 2016
Posty: 21
Skąd: Będzin
Wysłany: 2016-06-21, 01:26   

Villemo trochę Ci zazdroszczę że już jesteś po. Z jednej strony mam więcej czasu na przygotowanie ale z drugiej to już znoszę kwadratowe jaja i ciągle tylko myślę jak zrobić opór własnym ciałem podczas masażu dwugłowego ramienia w leżeniu tyłem. Noż k-mać. Podobno w każdym zestawie jest wyraźnie napisane że ma być opór stawiany ciałem masażysty. No to cóż mam, rękę pacjenta włożyć sobie w gacie i kazać mu zginać w łokciu, czy co? A może to ściema?
Powiedz jeszcze, były do wypisania te wszystkie pierdolety jak lata temu? Czyli imię, nazwisko, wiek pacjenta, rodzaj wykonywanego zabiegu, mięśnie objęte masażem, rozpoznanie. Na tym można było zrobić sporo punktów.
 
     
lopezka1

Dołączył: 19 Cze 2016
Posty: 21
Wysłany: 2016-06-21, 12:01   

haha jak zrobić opór na czwórkę uda?
 
     
PannaDzastin 

Wiek: 34
Dołączyła: 19 Kwi 2016
Posty: 21
Skąd: Będzin
Wysłany: 2016-06-21, 12:08   

Ja mam taki pomysł, że pacjent leży na plecach i podudzia mu zwisają, a Ty blokujesz podudzie swoim udem. Albo można coś podłożyć pod kolano i kazać to wciskać w leżankę, ale wtedy nie Ty oporujesz tylko pacjent. Możliwe, że z tym oporowaniem przez masażystę "w każdym masażu" to ściema.
 
     
patrinho

Dołączył: 21 Cze 2016
Posty: 11
Wysłany: 2016-06-21, 13:31   

Witam. Ja jutro mam egzamin :D z tego co mi wiadomo jest 6 zestawów ;) lopezka1 przy teście loveta bym posadził pacjenta, nogi w zwisie i poprosił o wyprostowanie w stawie kolanowym następnie to samo tylko z oporem mojej ręki. Jeśli chodzi o napięcie izometryczne to bym wysunął z nogi masowanej wałek tak by niemasowana opierała sie na walku lub półwałku, położyłbym swoją nogę na podudziu pacjenta i prosił o podniesienie nogi wyprostowanej i tak powstaje napiecie izometryczne. Dlaczego nogą? 1 że mozna :D 2 że jest wygodniej masować dwiema rękoma ;) nie zapomnij przyczepów porozcierać :D
 
     
lopezka1

Dołączył: 19 Cze 2016
Posty: 21
Wysłany: 2016-06-21, 14:59   

haha no na pewno uniosę tak wysoko nogę jak stół na wysokości bioder jest xD jeszcze mi spodnie pękną i wtedy ja będę w napięciu a nie pacjent xD
Do fazy właściwej wypadałoby właśnie żeby pacjent usiadł , kolana wystają poza leżankę i wtedy udem sobie oporuję na jego podudzie i ręce są wolne.
Haha trzeba pamiętać że nie wolno jednak odrywać ręki cały czas od pacjenta w trkacie masażu, więc przy zmianie pozycji trzeba się przykleić do pacjenta xD
Najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście złapanie za kostkę 1 ręką ( klin pod kolanami) i masowanie 2 ręką. Tyle że 1 ręką nie zrobię ugniatań poprzecznych i to jest kolejny problem xD
 
     
daria

Dołączył: 18 Cze 2016
Posty: 15
Wysłany: 2016-06-21, 15:38   

Czy ktoś się orientuje,czy jak mam np. do jednego mieśnia po 4 przyczepy to trzeba wszystkie pisać czy np. tylko 1?
 
     
Ewciak92

Dołączył: 30 Kwi 2016
Posty: 17
Wysłany: 2016-06-21, 15:42   

wszystkie
 
     
Villemo

Dołączył: 18 Cze 2016
Posty: 16
Wysłany: 2016-06-21, 16:28   

@PannaDzastin - Nie wiem czy jest czego zazdrościć, bo nie mam pewności czy zdałam. Byłam tak zestresowana, ze zapomniałam o kilku podstawowych rzeczach jak np. o przykryciu pacjenta :D Tak, w zestawie trzeba było wpisać w jaki sposób został 'stworzony' opór. Podobno wystarczyło napisać, że za pomocą ręki, bądź nogi terapeuty, ale tu nie mam stu procentowej pewności ;( Ja tam w trakcie masażu nic nie oporowałam, bo uznałam to za bzdurę (byłam tak zdenerwowana, że powiedziałam sobie w myślach, ze co ma być to będzie). Tylko przed masażem pokazałam pacjentowi jak ma napiąć mięsień i wtedy przyłożyłam mu dłoń do podudzia i kazałam mu wyobrazić sobie, że chce swoją nogą odepchnąć moją rękę i powiedziałam, że w ten sam sposób ma napiąć mięsień, gdy go o to poproszę. Potem w trakcie masażu pacjent napinał mięsień sam. I tak - były te wszystkie głupoty typ: imię, nazwisko, wiek itd. A test Lovetta zrobiłam w ten sam sposób jak opisał patrinho i podobno było dobrze :)

Powodzenia wszystkim jutro! :)
 
     
Yasu

Dołączył: 24 Maj 2016
Posty: 34
Wysłany: 2016-06-21, 16:34   

Uf, ja już po :) Miałam mięsień czworogłowy uda. A konkretnie mięsień obszerny przyśrodkowy uda. To było zadanie nr 5. Karta pacjenta do przepisania. Trzeba było napisać w jaki sposób uzyska się skurcz, czy jak przyłoży się opór (Dokładnie nie pamiętam, ale wiem że opisywałam pozycje i jak uzyskać skurcz izometryczny), czasu trwania skurczu, czas trwania rozkurczu i ilość planowanych powtórzeń.
W anatomii do opisania były przyczepy początkowe wszystkich głów, przyczep końcowy, unerwienie z segmentem i z jakiego splotu nerw. Dokładnie wszystkie funkcje mięśnia. W przypadku czworogłowego uda było do opisania jedno ćwiczenie na wzmacnianie tego mięśnia. I było trzeba napisać pozycję ułożeniową, w jaki sposób czy gdzie przyłożysz opór i jaki ruch wykonasz, albo jak napniesz mięsień.
Koleżanka miała dwugłowy uda i do niego musiała napisać ćwiczenie rozciągające ten mięsień.
Test Lovetta - kazałam pacjentowi zsunąć się na brzeg kozetki, tak że podudzia luźno zwisały poza kozetką. Najpierw kazałam wyprostować w stawi kolanowym, potem przyłożyłam opór w połowie podudzia (niby że na 4), a potem opór przy stawie skokowym (na 5). Sprawdziłam palpacyjnie, diagnostyka. I wszystko porównałam do drugiej kończyny.
Sam masaż. Pacjent leżał a plecach, półwałek pod stawami kolanowymi w 1 i 3 fazie. W 2 fazie odłożyłam go na bok. 1 faze to robiłam około 5 min. Dużą uwagę podobno zwraca się na warstwowość tkanek. Głaskania, głaskania głębokie, rozcierania, rozcierania głębokie, ugniatania. W tej 2 fazie, wyciągnęłam wałek i kazałam pacjentce na skurcz docisnąć kolano do kozetki, a palce u stóp przyciągnąć do siebie. Zrobiłam trzy skurcze (choć w zadaniu było napisane by zrobić dwa) i po ostatnim rozkurczy przeszłam do 3 fazy. Tutaj tez zgodnie z warstwowością tkanek. Zrobiłam dużo ugniatań podłużnych, rozcieranie głębokie, rozcieranie powierzchowne, jakąś wibracje, roztrząsanie, głaskanie głębokie i powierzchowne. Procedury przygotowania i sprzątania stanowiska chyba każdy zna, to już się nie będę rozpisywać. Z tego co przyuważyłam, patrzą na dezynfekcję okolicy masowanej u pacjenta.
A sama egzaminatorka nam powiedziała, że w kluczu nie ma użycia oliwki xD
 
     
lopezka1

Dołączył: 19 Cze 2016
Posty: 21
Wysłany: 2016-06-21, 17:10   

Dzięki za info :) A powiedz jeszcze w jakim obuwiu trzeba przyjść bo u nas się zrobiło zamieszanie że nie można palców odkrytych, zelówka biała, nie mogą to być pianki.
 
     
Yasu

Dołączył: 24 Maj 2016
Posty: 34
Wysłany: 2016-06-21, 17:14   

Ja miałam zwykłe gumowe klapki za 10 zł. xD Całe białe.
http://image.ceneo.pl/dat...peed.jpg?=52a16 Może nie identyczne, ale coś podobnego.
 
     
Jass95

Dołączył: 19 Cze 2016
Posty: 8
Wysłany: 2016-06-21, 17:14   

A jeśli jest mięsień dwugłowy to też mamy wypisywać półścięgnisty i półbłoniasty? Zadanie odnosi się do dwugłowego, więc mam nadzieję, że nie :P
 
     
Yasu

Dołączył: 24 Maj 2016
Posty: 34
Wysłany: 2016-06-21, 17:16   

Nie. Masz opisać ten konkretny mięsień, tylko dokładnie. Czyli gdzie głowa długa, gdzie głowa krótka.
 
     
lopezka1

Dołączył: 19 Cze 2016
Posty: 21
Wysłany: 2016-06-21, 17:16   

Haha wyobrażam sobie że przyjdę w złych butach na egzamin i mnie nie wpuszczą :D hahahahahaha
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,1 sekundy. Zapytań do SQL: 12
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB