massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2016-01-25, 04:50 Fizykoterapia. Czy jest sens ja stosować?
Fizykoterapia (często błędnie mylona z pojęciem fizjoterapii) to temat, który współcześni terapeuci manualni zazwyczaj unikają jak ognia. Osobiście również nie przepadam za wypowiadaniem się o jej skuteczności, ale postanowiłem w końcu podjąć temat. Czasem myślę, że z fizykoterapią jest jak ze stretchingiem w sporcie. Od niepamiętnych czasów wszyscy fizjoterapeuci ją stosują ślepo wierząc, iż prawdopodobnie pomoże, a jeśli nie to na pewno nie zaszkodzi. Czy faktycznie tak jest? Czy w gąszczu współczesnych, bardzo skutecznych metod fizjoterapeutycznych jest miejsce dla „babci” fizykoterapii?
Co to jest fizykoterapia?
Na samym początku trzeba wyjaśnić bardzo ważną kwestię. Jak już wcześniej wspomniałem FIZYKOterapia to nie to samo co FIZJOterapia. Bardzo często pojęcia te traktowane są jako synonimy, a różnica między nimi jest zasadnicza. Fizykoterapia to niewielki dział fizjoterapii, zajmujący się zastosowaniem tak zwanych czynników fizykalnych.
W skrócie jest to część rehabilitacji, w której bodźcem leczniczym nie są ręce terapeuty, a prądy, lasery, ultradźwięki, pole magnetyczne czy wpływ temperatury, a nawet klimatu. Mylenie tych dwóch podobnych do siebie pojęć bierze się prawdopodobnie z faktu, iż przedrostek fizyko- kojarzy się raczej z wykonywaniem ćwiczeń fizycznych, niż zabiegami fizykalnymi.
Jedno jest pewne. Jeśli mówicie komuś, że wybieracie się na fizykoterapię to prawie zawsze macie na myśli fizjoterapię, więc warto o tym pamiętać i nie mylić tych dwóch pojęć.
Miejsce fizykoterapii we współczesnej rehabilitacji
Określenie „babcia” w odniesieniu do fizykoterapii jest nieprzypadkowe. Tak na prawdę ludzie wykorzystywali działania fizykalne jeszcze długo przed momentem, kiedy w medycynie powstał dział zajmujący się przywracaniem ludziom (aktualnie również zwierzętom) sprawności po urazie. Można powiedzieć, iż to właśnie fizykoterapia zapoczątkowała powstanie aktualnej rehabilitacji i w przeszłości była jej główną, najbardziej rozwiniętą częścią. Jak jest aktualnie?
Współczesna fizjoterapia ukierunkowana jest na pracę indywidualną pacjent – terapeuta. Nowoczesna rehabilitacja z roku na rok coraz bardziej skupia się na pracy funkcjonanej, opierającej się głównie na zastosowaniu odpowiednich ćwiczeń oraz bardzo skutecznemu oddziaływaniu rękami terapeuty w celu przywrócenia sprawności pacjentowi po urazie.
Zabiegi z zakresu fizykoterapii już dawno straciły pozycję lidera w rehabilitacji, a wręcz można powiedzieć, iż z roku na rok zyskują one coraz więcej przeciwników niż zwolenników wśród fizjoterapeutów
Taki stan bierze się również z faktu, iż polski NFZ bezsensownie opiera wszystkie działania z zakresu rehabilitacji na najtańszych i najłatwiej dostępnych zabiegach, czyli właśnie fizykoterapii. Przecież dużo taniej jest wysłać 6 pacjentów na zabiegi fizykoterapeutyczne, które może obsłużyć jeden fizjoterapeuta, niż zapisać mu terapię indywidualną, która będzie dużo bardziej skuteczna, ale zaangażuje 6 terapeutów w tym samym czasie.
To, czy pacjenci Ci wyzdrowieją i szybko wrócą do sprawności (i szybciej wrócą do pracy z zyskiem dla Państwa) nie ma większego znaczenia. Pacjent został odprawiony, rehabilitacja odbyta i najwidoczniej była kiepska, bo niewiele pomogła. Niestety przepisy skonstruowane są tak, że sami fizjoterapeuci pracujący w placówkach sponsorowanych przez NFZ nie mają zbyt dużego pola do manewru i skazani są na wykonywanie totalnie bzdurnych skierowań wypisywanych przez lekarzy. Trzeba to powiedzieć głośno i wyraźnie. Takie działanie to strata czasu i pieniędzy.
Fizykoterapia jako czynnik wspomagający proces rehabilitacji
Jest również pozytywna strona zabiegów fizykalnych. W bardzo wielu przypadkach fizykoterapia to znakomity dodatek do innych działań w procesie rehabilitacji. Pamiętajmy, iż najskuteczniejsze leczenie to takie, w którym usuwamy przyczynę dolegliwości, a nie jej skutek w postaci bólu, stanu zapalnego czy obrzęku.
Prościej mówiąc jeśli spojrzymy na osobę, która odczuwa ból kręgosłupa lędźwiowego podczas poruszania się spowodowany postępującą dyskopatią, to czy działanie polegające na znieczulaniu go prądem lub naświetlaniu laserem faktycznie pomoże mu w jego przypadku?
Jeśli ma on problem z biomechaniką całej kolumny kręgosłupa to czy takie zabiegi mu ją przywrócą? Zdecydowanie dadzą mu ulgę poprzez zmniejszenie odczuwania bólu przez receptory (czyli usuną skutek), ale jeśli nie zostaną one wspomożone na przykład terapią manualną, to przyczyna dolegliwości nadal pozostanie i prędzej czy później doprowadzi do kolejnych uszkodzeń i powrotu problemu. To jak pudrowanie pryszcza, który już się pojawił. Z zewnątrz problemu nie widać, ale w środku wszystko pozostaje bez zmian. Czy faktycznie o to chodzi w skutecznym leczeniu?
Podsumowanie
Zabiegi z zakresu fizykoterapii są skutecznym środkiem zwalczania dolegliwości bólowych i bardzo często wprowadzenie ich przyspiesza procesy gojenia powstałych urazów. Trzeba jednak pamiętać, iż nie są one złotym środkiem w rehabilitacji i w większości przypadków powinny one być tylko dodatkiem do innych działań fizjoterapeutycznych, a nie główną formą leczenia.
Pamiętajmy, iż usunięcie skutków uszkodzenia nie wiąże się z poprawą naszego stanu zdrowia, a wręcz zwiększa ryzyko dalszych, negatywnych skutków w przypadku pozostawienia przyczyny powstałego urazu.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14