Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Zespół Cieśni Nadgarstka
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2015-06-10, 21:49   Zespół Cieśni Nadgarstka

Większość z Was chociaż raz w życiu spotkała się z drętwieniem palców rąk. Chociaż czasami jest to całkiem normalne np. z ręką ułożoną nad głową podczas snu, to drętwienie w spoczynku lub codziennym funkcjonowaniu jest dla nas lampką ostrzegawczą i staje się uporczywym problemem. Udając się do lekarskiego gabinetu często bez szczegółowej diagnostyki słyszymy - „cieśń nadgarstka”.

Ale czy na pewno cieśń nadgarstka jest najczęstszą przyczyną drętwienia palców? Jak powinni diagnozować ją fachowcy, jak można ją leczyć, czy priorytetem jest zabieg? W pewnych wypadkach nie jest to wskazanie do podłożenia się pod nóż! Przeczytajcie!

Zespół Cieśni Nadgarstka (Carpal Tunnel Syndrome - CTS) dotyka 1% całej populacji więc jest to dosyć niewielki procent ludzi skarżących się na drętwienie rąk. Dwa razy częściej występuje u kobiet. W badaniu blisko 1300 osób 83% z nich miało ponad 40 lat. Wszystkie objawy biorą swój początek w kanale nadgarstka (widoczny na filmie), kostno-włóknistym tunelu, w którym to nerw POŚRODKOWY zostaje nadmiernie uciskany przez otaczające go tkanki.

Predyspozycjami do rozwoju zespołu cieśni nadgarstka mogą być zaburzenia równowagi płynów ustrojowych np. ciąża, stosowanie antykoncepcji, hemodializa (usuwanie toksyn z krwi pacjenta)

Skupię się jednak na objawach oraz przyczynach, których jest naprawdę wiele.

Objawy: ból, mrowienie, drętwienie obszaru zaopatrywanego przez nerw pośrodkowy (okolica nadgarstka, palce I, II, III i część IV po stronie dłoniowej oraz opuszki palców I, II i III po stronie grzbietowej - obszar widoczny jest na filmie poniżej). Ból często pojawia się w nocy – często przez przyjmowanie przez nas niekontrolowanej pozycji ręki np. pod poduszką, pod głową.

Oprócz tego podczas prowadzenia samochodu, pisania na klawiaturze, unoszenia różnych przedmiotów. Z zawodów ryzyka wykluczyć nie można: fryzjera, informatyka, księgowej i jak wyżej wspomniałem – kierowcy. Czasami objawy mogą ustępować przy potrząsaniu ręką lub po automasażu.

Ale jaka jest tego przyczyna? Najczęstszą przyczyną, z którą mylona jest „cieśń nadgarstka” to radikulopatia szyjna czyli mówiąc prościej – nasz kręgosłup w odcinku szyjnym jest w opłakanym stanie i trzeba mu pomóc! Często dochodzi również do tak zwanego Podwójnego Zespołu Zgnieceniowego (Double Crush Syndrome) czyli nerw pośrodkowy oprócz ucisku w kanale nadgarstka jest uciskany również gdzieś indziej w swoim przebiegu co skutkuje wyżej wymienionymi objawami lub inaczej – kiedy nerw uciskany jest blisko odcinka szyjnego to wystarczy niewielki ucisk w kanale nadgarstka dając podobne objawy.

CTS różnicować należy również z zespołem pronatorów (mięśni okolicy przedramienia), zespołem górnego otworu klatki piersiowej, zapaleniem pochewki ścięgna. Innych przyczyn drętwienia dłoni możemy doszukiwać się również w jednostkach chorobowych takich jak: cukrzyca, alkoholizm, niedoczynność tarczycy, dna moczanowa, akromegalia, guzy, hemochromatoza, skrobawica, niedobór witaminy B1, odruchowa dystrofia współczulna, zapalenie pochewki ścięgna – dosyć! Sami widzicie ile tego jest więc przed pójściem na krojenie warto podjąć dobrą diagnostykę tym bardziej, że po zabiegu operacyjnym bez pracy nad ruchomością blizny, bez terapii manualnej – głównie na tkankach miękkich (mięśnie, ścięgna, powięź) możemy utracić na ruchomości ręki, objawy mogą nie ustąpić lub nie ustąpić całkowicie (kiedy przyczyna jest inna), lub mogą powrócić.

Ale nie jestem tutaj żeby Was straszyć – tylko (a może aż?) 2-15% zabiegów operacyjnych nie udaje się

Do potwierdzenia naszych hipotez stosujemy szereg testów klinicznych, usg oraz badanie elektroneurograficzne (ENG), które ma decydujące (ale nie w pierwszej kolejności!) znaczenie w określaniu przyczyn zaburzeń w obrębie palców.

I na koniec w końcu coś o fizjoterapii – jak możemy pomóc?

Po pierwsze szczegółowa diagnostyka – różnicowanie z przede wszystkim z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. W celu podjęcia ostatecznej decyzji wysyłamy na badanie ENG ale zawsze na początku proponujemy leczenie zachowawcze! Medycyna idzie do przodu, ciągle pojawia się coś nowego i wiele jeszcze nie wiemy – znam przypadki, w których badanie ENG wykazało spory ucisk nerwu a jednak objawy pacjenta po terapii były minimalne lub nie było ich wcale.

Po drugie - jeśli już zdecydują się Państwo na operację, nie pomożemy tutaj co do opinii o technice zabiegu (otwartej czy endoskopowej) ponieważ zdania są podzielone ale będziemy robili wszystko, żeby blizna była elastyczna, mięśnie i powięź odzyskały swą sprawność, ruchomość w nadgarstku była pełna i żeby objawy nie wróciły!

Darek Bogacz / FizjoStrefa
 
     
Linki sponsorowane
Zbirru

Dołączył: 23 Paź 2012
Posty: 5
Wysłany: 2015-06-13, 10:13   

Co mam zrobić, żeby obejrzeć wspomniany filmik a którego w tekście nie widać? Nie wiem, czy ze mną jest coś nie tak czy z moim profilem, ale ja widzę czysty tekst bez żadnych zdjęć, filmów, schematów. Proszę o pomoc.
 
     
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7181
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2015-06-13, 10:17   

wystukaj tytul i autora lub firme. Simples.

kod forum nie pozwala na automatyczne wklejanie zdjec.filmow, trzeba to robic recznie i zabiera czas, wiec dlatego tego nie robie
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB