Adrian D.
Wiek: 33 Dołączył: 28 Paź 2014 Posty: 13
Wysłany: 2014-11-14, 15:11 Chondromalacja rzepki z autopsji i nie tylko
Chondromalacja jest to degeneracja chrzęstnej powierzchni rzepki czy też jej rozmiękanie. Charakteryzuje się zwłóknieniem rzepki, szczelinami, ubytkami chrząstki z odsłonięciem warstwy podchrzęstnej. Najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest bezpośredni uraz stawu kolanowego, może nim być także nadwaga, koślawość kolan czy płaskostopie. W okolicy rzepki a zwłaszcza pod nią często pojawia się stan zapalny i ból który może występować w miejscu zapalenia bądź może się kierować na tylną stronę kolana lub promieniować na dalsze odcinki kończyny dolnej.
Wyróżnia się 4 rozwoju chondromalacji:
0 – chrząstka prawidłowa
I stopień – spluszowacenie i zmiękczenie (obrzęk)
II stopień – pęknięcia i fragmentacja niepełnej grubości (szczeliny <1.25 mm)
III stopień – pęknięcia pełnej grubości (szczeliny >1.25 mm) sięgające do kości podchrzęstnej bez odsłonięcia kości
IV stopień – ubytki odsłaniające kość podchrzęstną.
Aby mieć pewność , że nasz uraz to początek chonodromalacji należy wykonać badanie artroskopowe, USG lub rezonans magnetyczny. Początkowe objawy to bóle w przedniej części kolana (podczas dłuższego chodzenia, wchodzenia po schodach, w nocy, podczas dłuższego siedzenia ze zgiętymi stawami kolanowymi) , trzeszczenie w stawie, blokowanie kolana, obrzęk. Zaawansowanym stadium tego schorzenia są wyrośla kostne po obu stronach rzepki.
Mamy do zastosowania trzy sposoby leczenia:
Leczenie operacyjne - chondroplastyka (usuwanie uszkodzonej powierzchni chrzęstnej do granicy zdrowej chrząstki) , wypełnianie ubytków w powierzchni stawowej biomateriałami (włókninami węglowymi , hyalografty) , endoprotezy stawów rzepkowo – udowych
Leczenie nieoperacyjne – fizykoterapia (elektroterapia , ultradźwięki , laseroterapia , diatermia krótkofalowa , leczenie zimnem , leczenie ciepłem) , wzmacnianie mięśnia czworogłowego uda oraz ograniczenie intensywności aktywności fizycznej. Odradzam opaski uciskowe, które dociskają rzepkę do powierzchni kości udowej, a przecież pod nią mamy stan zapalny – ból może się nasilić.
W moim przypadku, kiedy to dobrych kilka lat temu okazało się, że mam chondromalację rzepki… lekarz ortopeda, który ją zdiagnozował przypisał mi zabiegi takie jak laser punktowy, pole magnetyczne niskiej częstotliwości, jonoforezę i ultradźwięki. Nie dostałem od niego żadnych informacji na temat tego jak dbać o kolano, jakich nawyków się pozbyć a jakie trzeba wyrobić… .
Same zabiegi fizykoterapeutyczne przeciwbólowo zadziałały oczywiście ale po miesiącu ból wrócił. Czasem nie mogłem usiąść na krześle nie podpierając się wcześniej rękoma.
Sytuacja odwróciła się kiedy zacząłem ćwiczyć regularnie, a dokładnie pewien rodzaj ćwiczeń znanych pod pojęciem kalisteniki a dokładnie „street workout” – głównie są to różnego rodzaju pompki, podciągania na drążku i różne rodzaje przysiadów… z początku występował niewielki ból przy ćwiczeniach nóg więc takie ćwiczenia odpuszczałem. Dużo ćwiczyłem mięśnie brzucha, a jak wiadomo można je ćwiczyć sterowaniem odgórnym lub oddolnym, gdzie przy tym drugim idzie w parze napięcie mięśnia czworogłowego i innych.
Z czasem ból przy przysiadach oczywiście po uprzedniej rozgrzewce był coraz mniejszy. Ćwiczyłem regularnie, przysiady, wykroki w przód, w bok i inne nieobciążające za bardzo kolan. Teraz jestem w stanie zrobić bez ograniczeń przysiad na jednej nodze co jak wiadomo daje ogromny nacisk na staw kolanowy. Pozbyłem się bólu kolan i jestem z tego niesamowicie zadowolony.
Wiem ile taki ból może w ciągu dnia humoru zepsuć i ograniczyć aktywność fizyczną dlatego zachęcam do regularnych ćwiczeń mięśni kończyn dolnych i brzucha, które to pośrednio oddziałują na napięcie mięśni nóg a z czasem powinno być coraz lepiej, mi zajęło to ok 4 miesięcy.
Źródło:
- własne
- trening-indywidualny.pl
- abczdrowie.pl
Nie możesz pisać nowych tematów Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13