massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2013-12-21, 01:49 O zawodzie fizjoterapeuty mówi prof. dr hab. Jerzy Grossman
Wymarzony zawód dla tych, którzy lepiej czują się w sali gimnastycznej niż za biurkiem i lubią ludzi, także niepełnosprawnych, zniedołężniałych i chorych, bo z nimi najczęściej pracują. Jest jeszcze jeden atut - to zawód z przyszłością. Ludzie chcą być zdrowi i sprawni, no i coraz dłużej żyją. A to znaczy, że zawsze będą potrzebni ci, którzy pomagają im w osiągnięciu sprawności.
O zawodzie fizjoterapeuty mówi prof. dr hab. Jerzy Grossman z warszawskiej AWF.
Rehabilitacja, rekreacja, fizjoterapia, fizykoterapia, odnowa biologiczna, korektywa, balneoterapia, aktywizacja fizyczna - wszystkie te pojęcia mają swoje ścisłe definicje, w praktyce jednak używane są zamiennie i to nawet przez fachowców. Trudno przecież jednoznacznie oddzielić rehabilitację osób starszych od odnowy biologicznej, a odnowę od rekreacji czy fizjoterapii.
Balneoterapia uzdrowiskowa - to też odnowa biologiczna, a jeśli zaleca się pływanie w solance - może być traktowana jako fizjoterapia. Nie ma tu więc ostrych granic, zwłaszcza że w każdym przypadku chodzi o usprawnienie człowieka, zaktywizowanie go pod względem fizycznym, co zresztą aktywizuje również psychicznie.
Technik i magister
Kiedyś osobno kształciło się rehabilitantów i fizykoterapeutów. Pierwsi przygotowywani byli do pracy z ludźmi niepełnosprawnymi, drudzy umieli obsługiwać specjalistyczne urządzenia wytwarzające np. zmienne pole magnetyczne, zmienne prądy czy odpowiednie promieniowanie. Rehabilitanci byli magistrami, fizykoterapeuci - technikami. W ten sposób wyżej wykształceni rehabilitanci nie mieli prawa posługiwać się specjalistycznymi urządzeniami, nawet tak prostymi, jak lampa kwarcowa czy lampa emitująca promieniowanie podczerwone.
To leżało w gestii techników fizykoterapii. Był to podział sztuczny i całkowicie zbędny. Teraz podczas studiów na fizjoterapii studenci uzyskują wszechstronne uprawnienia, również do prowadzenia fizykoterapii.
Następna sprawa - nadal używa się terminu rehabilitant w odniesieniu do fizjoterapeuty, bo wszyscy przyzwyczaili się tak mówić i zresztą nie jest to jaskrawo sprzeczne z naukowym rozróżnieniem. Rehabilitacja jest jednak pojęciem znacznie szerszym. Zajmują się nią m. in. lekarze, psycholodzy, pedagodzy, socjolodzy. Natomiast fizjoterapia jest pojęciem nieco węższym. Chodzi tutaj o usprawnianie ruchem. Jednak dawne kierunki czy specjalizacje rehabilitacyjne nazywane są teraz w uczelniach fizjoterapią, choć w gruncie rzeczy kształci się takich samych specjalistów jak przedtem.
Do niedawna rehabilitanci nie mogli zajmować żadnych stanowisk kierowniczych. Większość z nich pracowało w placówkach służby zdrowia, ponieważ ich praca - usprawnianie - jest zarazem leczeniem. Ale obowiązywała zasada, że tylko lekarz ma prawo leczyć i to on właśnie obejmował stanowisko kierownicze. Przez ponad 30 lat pracowałem w Stołecznym Centrum Rehabilitacji i nieraz obserwowałem tego rodzaju konflikty.
Teraz to się zmieniło. Na oddziałach rehabilitacyjnych w szpitalach czy ośrodkach coraz częściej kierownikami są absolwenci akademii wychowania fizycznego i specjaliści w zakresie rehabilitacji mający na swym koncie istotne osiągnięcia. Przybywa doktorów habilitowanych i profesorów, którzy rozpoczynali swoje kariery od ukończenia studiów rehabilitacyjnych w AWF-ach.
Życiowa niepełnosprawność
Myślę, że nadchodzi czas zmian w fizjoterapii, bowiem rozszerza się pojęcie osoby niepełnosprawnej. Podam tu dość zaskakujący przykład. Na kongresie naukowym w Lizbonie gospodarze zawieźli nas na tamtejszy stadion. Chcieli pokazać, jak organizują zajęcia sportowe dla osób niepełnosprawnych. Okazało się, że są tam również ludzie zdrowi fizycznie, ale bezrobotni. Przywożono ich - tak samo jak inwalidów - bezpłatnymi autokarami, dawano całodzienne wyżywienie i organizowano im na stadionie różne zajęcia sportowe. Była to więc rehabilitacja ludzi niepełnosprawnych życiowo, bo bezrobotnych.
Warto zastanowić się, czy fizjoterapia, poprzez aktywizację fizyczną, przywracała bezrobotnym równowagę psychiczną, wiarę? A może to była tylko rekreacja, ot, taka zabawa na świeżym powietrzu? Odpowiedzi może być kilka, choć kierunek wydaje się być przesądzony.
Jako reprezentant uczestniczę Polski w Radzie Europejskich Uniwersytetów, pod auspicjami której pracownicy naukowi z ponad 20 krajów przygotowują program w zakresie przystosowawczej aktywności fizycznej. Wszyscy dążą do stworzenia takiego programu kształcenia, w którym fizjoterapia będzie połączona ze sportem i rekreacją ludzi niepełnosprawnych, a także z rehabilitacją psychologiczno-pedagogiczną.
To nie są proste sprawy. Wiadomo, że na przykład człowiek sparaliżowany po udarze - a takie nieszczęścia zdarzają się również dwudziestokilkulatkom i trzydziestolatkom - potrzebuje wielostronnej pomocy medycznej, psychologicznej, fizjoterapeutycznej oraz edukacyjnej. I jeśli każdy specjalista będzie pilnował tylko swojego podwórka - pacjent może stracić wszelką chęć do życia. Zawód fizjoterapeuty jest więc ważnym elementem w całym procesie doprowadzenia chorego do zdrowia.
Zawód z przyszłością
Studia z fizjoterapii cieszą się zainteresowaniem, choć nie są łatwe. Organizuje się je w różnych formach, których nie chciałbym tu oceniać. Źle by jednak było, gdyby fizjoterapeuta po studiach licencjackich posiadał umiejętności i wiedzę zaledwie na poziomie technika. To byłby stracony czas i pieniądze. Dobrze wykształcony fizjoterapeuta jest przygotowany do pracy w kilku pokrewnych zawodach, co - przy obecnym bezrobociu - ma duże znaczenie.
Może prowadzić - poza fizjoterapią - fizykoterapię, zajęcia rekreacyjne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i osób starszych, korektywę w przedszkolach i szkołach, zajęcia sportowe z niepełnosprawnymi.
Jest to na pewno zawód przyszłościowy. Ludzie chcą być zdrowi i sprawni, ma to istotny wpływ na ich kariery zawodowe.
Perspektywy 4/2001
Linki sponsorowane
massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2013-12-22, 13:02 kursy masazu tajskiego Warszawa
12 lat po artykule, a zapotrzebowania na fizjo nadal ni ma.
ekonomia jest bardziej skomplikowana, niz statystyki demograficzne i szczere zyczenia oswieconych. Jest jeszcze globalny kryzys kapitalizmu i potrzeby chorych i w podeszlym wieku schodza na ostatni plan
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14