Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Aromaterapia
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2013-11-06, 18:20   Aromaterapia

artykuł Alicji Paciorek-Kolbus

W aromaterapii wykorzystuje się naturalne olejki eteryczne, które są wprowadzane do organizmu przez drogi oddechowe i przez skórę.

Francuski chemik Gatefosse jest uznawany za twórcę terminu "aromaterapia". Podczas I wojny światowej zastosował olejek lawendowy jako środek antyseptyczny przy opatrywaniu rannych. Spowodowało to szybkie gojenie się różnego rodzaju obrażeń. Gatefosse napisał także książkę pod tytułem "Aromaterapia", w której zawarł swoją wiedzę na temat olejków eterycznych.

Zabiegi aromaterapeutyczne są stosowane w leczeniu objawów wielu schorzeń. Mają również wpływ na ogólną kondycję psychiczną i fizyczną człowieka. Można z nich korzystać w niektórych gabinetach kosmetycznych w przypadku różnych problemów skórnych oraz w salonach odnowy biologicznej. Rynek kosmetyczny oferuje też gotowe preparaty aromaterapeutyczne do domowego zastosowania.

Olejki eteryczne

Są to zawarte w roślinach mieszaniny różnych związków chemicznych o skomplikowanym składzie. Mogą występować we wszystkich częściach roślin - kwiatach, liściach, łodygach, korzeniach, owocach, korze. I tak na przykład olejek pieprzowy otrzymuje się z owoców Niper nigrum L.,olejek muszkatołowy z jąder nasiennych drzewa, olejek rozmarynowy z liści i gałązek krzewinki rozmarynu.

Istnieją dwa sposoby pozyskiwania olejków eterycznych: destylacja z parą wodną całych roślin lub ich części (jedynym czynnikiem stosowanym w procesie wydzielania olejku jest woda) i wyciskanie (np. ze skórek owoców cytrusowych). Wcale nie tak rzadkie są przypadki fałszowania olejków, np. rozcieńczania ich rozpuszczalnikiem. Dlatego też należy je kupować wyłącznie w drogeriach i perfumeriach.

Warto przy tym pamiętać, że opakowania olejków eterycznych muszą być wykonane z ciemnego szkła, nazwa produktu powinna zawierać wyraz "olejek" oraz nazwę firmy i adres producenta, a także przeznaczenie terapeutyczne. Trzeba również sprawdzić, czy olejki mają atest PZH wydany przez Zakład Badania Żywności i Przedmiotów Użytku (symbol atestu HŻ).

W aromaterapii olejki eteryczne można wprowadzać przez skórę (masaż, kąpiel, kompres) i drogi oddechowe (inhalacje, wąchanie, wdychanie). Niezależnie od zastosowanej metody ich wprowadzania, olejki w pierwszej kolejności działają na węch, a dopiero później przez skórę na cały organizm.

W celach terapeutycznych stosuje się mieszanki aromaterapeutyczne składające się z kilku olejków dostosowanych do potrzeb danej osoby. Zdaniem specjalistów w takiej mieszance nie może być więcej niż 5 olejków eterycznych. Trzeba też zawsze pamiętać, by zapach olejków używanych w danym zabiegu podobał się osobie poddawanej aromaterapii.

Kąpiele, kompresy i masaże

Aromaterapia jest wykorzystywana w kosmetyce najczęściej w przypadku problemów skórnych. Zabiegi aromaterapeutyczne stosuje się na skórę przesuszoną, łojotokową, skłonną do zmarszczek i rozstępów, przy problemach z łupieżem i celulitem, w terapii łuszczycy. Jest to związane z określonymi właściwościami olejków eterycznych. Działają one bakteriobójczo i grzybobójczo, wpływają na przemianę komórkową, odżywianie tkanek, odbudowę kolagenu i elastyny. Rozjaśniają, wygładzają i nawilżają skórę, uelastyczniają ją, wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych. Nie bez znaczenia dla psychiki jest też oczywiście zapach olejków eterycznych.

Olejków nie rozcieńczonych nie wolno stosować do zabiegów na skórę. Dlatego przy sporządzaniu mieszanek aromaterapeutycznych w gabinetach wykorzystuje się też tzw. oleje-nośniki, którymi są najczęściej oleje roślinne, np. olej słonecznikowy, olej migdałowy. Mieszanki aromaterapeutyczne są używane do masażu, kompresów i kąpieli. Przed ich zastosowaniem należy przeprowadzić test uczuleniowy.

Najczęściej do celów kosmetycznych i dermatologicznych wykorzystuje się kąpiel oraz kompres aromaterapeutyczny. Kąpiel aromaterapeutyczną przeprowadza się w wannie z ciepłą wodą, do której dodaje się odpowiednie mieszanki olejków eterycznych dostosowanych do potrzeb danej osoby.

Trwa ona od 10-30 minut. Kąpiel stosuje się zwykle w stanach zapalnych skóry, wykorzystując mieszanki różnych olejków, np. olejek bergamotowy, cytrynowy, szałwii muszkatołowej, lawendowy, mięty pieprzowej, rumianku lekarskiego; w trądziku - olejek rumianku rzymskiego, cedrowy, olejek z drzewa herbacianego, kamforowy, sandałowy; przy celulicie - olejek kminkowy, kopru włoskiego, lawendowy, paczulowy.

Kąpiel jest też często zalecana przy pękaniu naczyń krwionośnych, nadmiernej potliwości, w przypadku opryszczki, łuszczycy i grzybicy, na skórę przesuszoną.

Kompres aromaterapeutyczny stosuje się miejscowo, czyli na wybraną część ciała, np. na plecy, na ramiona. Do jego przygotowania używa się ręcznika lub gazy, nasączonych odpowiednimi olejkami eterycznymi. Kompres trzyma się ok. 2 godz.

Jest on polecany przy łojotoku, gdzie wykorzystuje się w mieszankach olejek beragamotowy, cedrowy; przy łupieżu - olejek cedrowy, geraniowy, lawendowy, paczulowy, rozmarynowy, sandałowy; przy skórze starzejącej się i ze zmarszczkami - olejek różany i z szałwii muszkatołowej. Kompres można go także stosować przy łysieniu, wypadaniu włosów, potówkach.

Podczas masażu aromaterapeutycznego wykonuje się głaskanie lub ugniatanie określonych partii ciała (np. twarzy, pleców, piersi, nóg). Mieszanka używanych olejków musi być ciepła. Masaż stosuje się zwykle w przypadku celulitu i rozstępów skóry. W tym celu używa się w mieszankach np. olejku cedrowego, cyprysowego, geraniowego, grejpfrutowego, lawendowego.

W sklepach można kupić gotowe zestawy olejków do zabiegów w domu. Mogą to być mieszanki do inhalacji (w przypadku problemów z drogami oddechowymi), do kominków aromaterapeutycznych (służą do odparowywania olejków w pomieszczeniach w celu uzyskania w nich określonego zapachu, np. przeciwdziałającego zmęczeniu i stresom), jak też serie preparatów do pielęgnacji skóry (np. Polleny-Aromy - seria różana, rozmarynowa; firmy Coty - kosmetyki z serii The Healing Garden).

Olejki eteryczne

Do najczęściej stosowanych w celach kosmetycznych olejków eterycznych należą:

olejek bergamotowy
olejek cedrowy
olejek cytrynowy
olejek cyprysowy
olejek geraniowy
olejek lawendowy
olejek rozmarynowy
olejek rumianku lekarskiego
olejek rumianku rzymskiego
olejek sandałowy

Uwaga!

Ciąża jest przeciwwskazaniem do korzystania z wielu olejków eterycznych.

Przed zabiegiem aromaterapeutycznym należy przeprowadzić test uczuleniowy.

Większości mieszanek aromaterapeutycznych nie można stosować na skórę bezpośrednio przed wyjściem na słońce.

Nie wolno używać nie rozcieńczonych olejków eterycznych na skórę.
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB