Polecane produkty

Stoły do masażu

Linki sponsorowane




Poprzedni temat «» Następny temat
Proste sposoby na bóle karku i szyi
Autor Wiadomość
massagewarsaw 
leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 05 Lut 2008
Posty: 7180
Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2013-04-01, 19:25   Proste sposoby na bóle karku i szyi

Dokuczają każdej z nas. Najczęściej, gdy godzinami siedziałyśmy przy biurku, przewiało nas albo nie spałyśmy najlepiej. Jeżeli bóle nie są zbyt silne, możemy same łatwo je złagodzić.

Zaczynamy dzień od rozciągania

Gdy się budzimy, kark i szyja są zazwyczaj lekko zesztywniałe. Rozruszamy je powoli, stosując się do poniższych wskazówek:

- Przeciągamy się, by łagodnie rozciągnąć kręgosłup. Kładziemy się na plecach. Powoli wyciągamy ręce za głową i prostujemy nogi. Wytrzymujemy w tej pozycji, licząc do pięciu i rozluźniamy ciało. Ćwiczenie możemy kilka razy powtórzyć. Później nie zrywajmy się gwałtownie, bo możemy nabawić się kontuzji. Wstając, najpierw usiądźmy na krawędzi łóżka.

- Bierzemy prysznic

Delikatnie pobudzimy mięśnie grzbietu, jeśli w trakcie porannego prysznica skierujemy na kark silny strumień wody. Potem robimy sobie masaż. Moczymy ręcznik w ciepłej wodzie, wykręcamy i kładziemy z tyłu na szyi. Przeciągamy w prawo i w lewo.

- Rozgrzewamy kark

Warto odrobinę ogrzać "zaspane" mięśnie. Na przykład przy okazji suszenia włosów. Ciepłe powietrze z suszarki kierujemy na szyję.

Robimy masaże

Dzięki tym domowym zabiegom szybko złagodzimy napięcie nagromadzone w mięśniach karku. Masaż możemy wykonać na kilka sposobów - dłońmi lub z wykorzystaniem prostych akcesoriów. Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, pamiętajmy, żeby nie masować kręgosłupa, a jedynie mięśnie, które go otaczają.

Dłońmi

Ugniatamy kark palcami, jakbyśmy wyrabiały ciasto. Możemy też głaskać i lekko rozcierać mięśnie. Takie ruchy działają relaksująco i znakomicie dotleniają głęboko położone tkanki. Jeszcze lepszy efekt przyniesie ten sam masaż, jeśli wykonają go dłonie kogoś bliskiego.

Piłką tenisową

Do rozmasowania mięśni może posłużyć nam piłka do tenisa. Wykonujemy nią okrężne ruchy, delikatnie uciskając obolałe miejsca.

Masażerem

W roli masażystów sprawdzają się gumowe jeżyki, drewniane rolki i plastikowe pajączki. Te proste akcesoria kupimy za kilka złotych w sklepach ortopedycznych i drogeriach.

Kamieniami

W internecie można znaleźć kamienie bazaltowe (do tej pory dostępne tylko w salonach SPA). Kosztują około 50 zł/9 szt. Podgrzewamy je w kuchence mikrofalowej lub w wodzie i kładziemy na karku. Możemy też delikatnie masować nimi skórę.

Przykładamy ciepłe kompresy

Tradycyjną metodą łagodzenia bólów szyi są okłady. Poleca się przede wszystkim rozgrzewanie.

Gorczycowe

Ziarna białej gorczycy ogrzewamy w piekarniku i wsypujemy do lnianego woreczka (tyle, by po rozłożeniu jego zawartość miała kilka centymetrów grubości). Woreczek kładziemy na karku i pozostawiamy na 10 minut. Zabieg najlepiej wykonać przed snem. Według medycyny ludowej biała gorczyca poprawia ukrwienie mięśni i działa rozkurczająco.

Borowinowe

W aptece wybieramy preparat borowiny. Dostępne są pasty (25 zł /1 kg), plastry (10 zł/1 szt) i kostki (8 zł/kg). Torf ogrzewamy w kąpieli wodnej - do naczynia z wodą o temp. 40 st. C wkładamy naczynie z borowiną. Gdy torf się ogrzeje, nakładamy na kark i szyję.

Wystarczy warstwa grubości 1-2 cm. Przykrywamy ją folią i ręcznikiem. Zostawiamy na pół godziny. Okład poprawia krążenie i rozluźnia mięśnie.

Parafinowe

Bierzemy blok parafiny (można dostać w drogerii ok. 15 zł/ 0,5 kg). Wkładamy do garnuszka, który umieszczamy w większym garnku z wodą. Gdy parafina się rozpuści i nieco wystygnie (do ok. 40 st. C), nakładamy ją pędzelkiem na obolałe miejsca. Podobnie jak w wypadku borowiny, przykrywamy folią i ręcznikiem. Zdejmujemy po kwadransie. Skóra może być zaczerwieniona. Nie martwmy się tym, to normalna reakcja.

Żelowe

Gdy nie mamy czasu na przygotowanie sobie torfu czy parafiny, możemy wykorzystać gotowe kompresy z apteki. Farmaceuci polecają np. plastikowe woreczki wypełnione kolorowym żelem. Wystarczy wrzucić je do ciepłej wody, a potem przyłożyć na skórę. Kosztują od 15 do 60 zł w zależności od rozmiaru. Innym rodzajem kompresu są plastry.

Przyklejone na obolałe miejsca uwalniają rozgrzewające substancje, np. kapsaicynę (pochodzącą z papryki chili). Plastry mogą pozostawać na skórze kilka godzin. Uwaga Specjaliści zwracają uwagę, że ciepłych kompresów nie można przykładać na otarcia i skaleczenia. Zastrzegają również, że z zabiegów rozgrzewających nie powinny korzystać osoby gorączkujące, cierpiące na serce, choroby zakaźne, nadciśnienienie tętnicze, i przede wszystkim chorzy na zakrzepicę.

Autorka: Iwona Kołakowska
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Reklamy

Linki sponsorowane



Stoły do masażu

Stoły do masażu

Szkoła masażu

Masaż




Ostatnio na forum



Zapraszamy na FB