Od najdawniejszych czasów rozwijały się różne techniki mające na celu poprawę wyglądu skóry poprzez złuszczanie jej powierzchni, aby w ten sposób eliminować nie doskonałości, redukując blizny i przebarwienia. Starożytni Egipcjanie na przykład wykonywali rodzaj skórnej dermabrazji stosując mieszaninę piasku pustynnego z olejami i ekstraktami roślinnymi.
Techniki ścierania rozwinięte przez Asyrobabilończyków polegały natomiast na użyciu kamienia pumeksowego, który ścierał powierzchnię skóry, redukując niedoskonałości. Te empiryczne i wczesne mechaniczne metody ścierania były poprzedzone technikami chemicznymi. Te ostatnie polegały na użyciu owoców cytrusowych, sfermentowanego wina, kwasu mlekowego i wyciągów z roślin - w ten sposób wyprzedzono zastosowanie nowoczesnych alfa- i beta-hydroksykwasów jako bazy peelingu. Dzięki silnym właściwościom ścierających substancji naturalnych zarówno starożytni Grecy, jak i Rzymianie stosowali je, aby wygładzić skórę i poprawić jej jędrność.
W dzisiejszych czasach stosuje się mikrodermabrazje, która należy do zabiegów mechanicznego ścierania naskórka . Pozwala na powolne ścieranie powierzchni skóry, mikrowarstwa po mikrowarstwie, aż do pożądanego poziomu, pod stałą kontrolą wizualną. Wykonuje się to przy pomocy specjalnej głowicą diamentowej w której ostre mikro diamenciki ścierają skórę lub proszku kryształów korundu, które pod wpływem podciśnienia uderzają w skórę i intensywnie ścierają ją.
Pomimo powierzchniowego oddziaływania, zmiany histologiczne
obserwowane w mikroskopie elektronowym dotyczą nie tylko naskórka ale też skóry właściwej. Obserwuje się pogrubienie naskórka i wzmożenie syntezy kolagenu i elastyny. Dzięki temu metoda ta znalazła szerokie zastosowanie do odmładzania skóry, korekcji zmarszczek i blizn, eliminacji plam i przebarwień, czyszczenia skóry, leczenia trądzika.
Niewątpliwą zaletą tego zabiegu jest to, że jest on bezbolesny, prosty, trwa krótko i po jego wykonaniu klient nie jest wyłączony z zajęć życia codziennego.
Wskazania do mikrodermabrazji:
odmładzanie skóry
likwidacja delikatnych zmarszczek wokół oczu ust i szyi
trądzik pospolity (zaskórnikowy, grudkowy)
blizny potrądzikowe
łojotok
zaskórniki, prosaki
rogowacenie przymieszkowe
rozszerzone pory
blizny zanikowe i przerosłe
przebarwienia i odbarwienia
uszkodzenia posłoneczne skóry (twarz, ręce, szyja)
szorstki, zrogowaciały naskórek
rozstępy
wiotkość skóry
Przygotowanie skóry do zabiegu mikrodemabrazj:
Nie są wymagane jakieś specjalne zabiegi przygotowujące skórę do mikrodermabrazji, ale na 5 dni przed wykonaniem zabiegu należy unikać:
chemicznych kremów do depilacji
elektrolizy, woskowania
szorstkich gąbek/szczoteczek do czyszczenia twarzy
żelów i kremów peelingujących do twarzy
Przebieg zabiegu:
Efekt eksfoliacji uzyskuje się poprzez działanie ścierające diamentu lub kryształów korundu oraz zasysanie skóry przez pompę próżniową. W czasie jednego zabiegu, który trwa około 30 minut, istnieje możliwość ścierania od 5 do 15 razy całą poddaną zabiegowi powierzchnię (np. twarz).
Zabiegi mikrodermabrazji są bezbolesne.
Na samym początku odczuwa się zassanie, a następnie masowanie i lekkie ścieranie skóry. W przypadku osobniczej nadwrażliwości istnieje możliwość znieczulenia skóry kremem EMLA przed zabiegiem. W niektórych przypadkach istnieje możliwość łączenia mikrodermabrazji z peelingiem chemicznym. Bezpośrednio po zabiegu mikrodermabrazji można zaaplikować powierzchowny peeling chemiczny (np. 20-35% AHA).
Objawy niepożądane po mikrodermabrazji:
Uczucie mrowienia, pieczenia, świąd ustępuje bardzo szybko, natomiast rumień utrzymuje się do 48 godzin. Każdego następnego dnia zaczerwienienie skóry jest coraz mniej widoczne i nie przeszkadza w zrobieniu makijażu oraz w aktywnym wykonywaniu codziennych czynności.
Wpływ mikrodermabrazji na skórę:
poprawa jakości skóry ( struktury i kolorytu)
zwiększenie elastyczności
zmniejszenie rozszerzonych porów, usunięcie zaskórniaków
spłycenie powierzchownych zmarszczek, wygładzenie skóry
usunięcie przebarwień posłonecznych, starczych
zmniejszenie łojotoku
Pielęgnacja skóry w warunkach domowych:
unikanie opalania słonecznego i solarium przez pierwsze 48 godzin od zabiegu
na dzień zaleca się stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym o faktorze co najmniej 25
unikanie kąpieli w chlorowanej wodzie (baseny)
do 48 godzin po zabiegu picie 8-12 szklanek wody mineralnej dziennie (uelastycznia dodatkowo skórę)
pacjenci z przebarwieniami w przerwie między kolejnymi zabiegami powinni używać preparatów zawierających hydrochinon w stężeniu co najmniej 2%
preparaty wybielające powinny być nakładane 24 godziny po zabiegu mikrodermabrazji 2 razy dziennie
Częstotliwość zabiegów:
Zaleca się wykonanie serii od 10 do 20 zabiegów (minimum 5) w odstępach co 7 - 10 dni przy zabiegach odmładzających i co 4 tygodnie w leczeniu trądziku.
Po każdej mikrodermabrazji poprawa jest coraz bardziej widoczna.
W celu podtrzymania i utrwalenia uzyskanych wyników zaleca się ponowne wykonanie mikrodermabrazji po 6 miesiącach.
Zabiegi mikrodermabrazji można przeprowadzać na wszystkich typach skóry (od łojotokowej i trądzikowej do bardzo wrażliwej i suchej, od białej do bardzo opalonej, od bladej do bardzo ukrwionej) i każdej części ciała np. twarzy, szyi, dekoltu, pleców dłoni czy nóg.
Zalety mikrodermabrazji:
bezpieczna, kontrolowana głębokość ścierania
pobudzenie produkcji kolagenu
eliminacja patogennych drobnoustrojów z powierzchni skóry (np. Propionibacterium acnes)
zabieg jest właściwie bezbolesny
możliwość częstego powtarzania
brak krwawienia i urazu skóry
brak długiego okresu gojenia
alternatywa dla osób nietolerujących peelingu chemicznego
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,04 sekundy. Zapytań do SQL: 13