Wszelkie bóle kręgosłupa stanowią jedną z najczęściej pojawiających się dolegliwości, z którymi boryka się znaczna część współczesnego społeczeństwa. W niektórych przypadkach ból jest tak silny, że koniecznością staje się masaż leczniczy kręgosłupa.
Masaż jest bowiem jedną z form fizjoterapii – dziedziny, której celem jest między innymi przywracanie sprawności fizycznej pacjenta oraz łagodzenie stanów bólowych. Opiera się na technikach masażu klasycznego.
Masaż leczniczy kręgosłupa może być poprzedzony zabiegami fizykalnymi, na przykład: naświetlaniem lampami typu Solux, okładami z wykorzystaniem kompresów rozgrzewających. Dość często masaż wykonuje się, używając – jako środków pomocniczych – maści leczniczych, które wykazują działanie przeciwbólowe i rozgrzewające.
Celem masażu leczniczego kręgosłupa jest przywrócenie ruchomości kręgów oraz ich odpowiedniego rozmieszczenia. Zabieg ten jest szczególnie polecany osobom, które borykają się z problemem skrzywień lub zwyrodnień kręgosłupa: skoliozie, przeciążeniach, rwie kulszowej.
Leczniczy masaż kręgosłupa obejmuje nie tylko plecy, ale również pośladki i barki. Ruchy wykonuje się zawsze w stronę serca, czyli w kierunku przepływu krwi. Wśród technik masażu wykorzystuje się: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie oraz wibrację. Głaskanie jest techniką, która zarówno rozpoczyna, jak i kończy zabieg. Rozcieranie, wykonywane za pomocą kciuka, służy poprawie oddechu, zmniejszenia bólu i odprężeniu. Ugniatanie z kolei ma na celu rozluźnienie mięśni. Oklepywanie wykonuje się dość szybkimi ruchami. Fizjoterapeuta musi jednak pamiętać, by podczas tej techniki omijać wszystkie kości, łopatki oraz nerki.
By móc skorzystać z masażu leczniczego kręgosłupa, pacjent musi otrzymać skierowanie. Jest to dość ważne, ponieważ nie każda dolegliwość może być leczona za pomocą masażu. Niezwykle istotna jest zatem odpowiednio postawiona diagnoza, co pozwoli fizjoterapeucie dobrać rodzaj zabiegu adekwatny do schorzenia. Z tego też powodu przed każdym masażem koniecznością jest specjalistyczna konsultacja. Omawiane są wówczas wyniki przeprowadzonych badań (rezonansu magnetycznego, prześwietlenia), które powinny zostać przyniesione przez pacjenta na pierwszą wizytę.
Schorzeń kręgosłupa nie należy lekceważyć, ponieważ mogą dać one początek dolegliwościom innych części ciała. Często uskarżamy się na bóle głowy, bóle w klatce piersiowej czy bóle w różnych odcinkach kręgosłupa. Nieczęsto jednak wiążemy je ze schorzeniami kręgosłupa. Okazuje się też, że to my sami jesteśmy najczęściej winowajcami takiego stanu. Praca wykonywana w pozycji siedzącej, brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej mogą zapoczątkować poważne problemy z kręgosłupem. Jednak dowiadujemy się o tym dopiero wtedy, gdy bólu doświadczymy na „własnej skórze”.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 13