Polecane produktyLinki sponsorowane
Poprzedni temat «» Następny temat
Prawne formy wykonywania zawodu fizjoterapeuty
Autor Wiadomość
administrator
Site Admin


Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 3125
Wysłany: 2012-02-05, 11:55   Prawne formy wykonywania zawodu fizjoterapeuty

Fizjoterapia to ogromny dział rehabilitacji, na który składa się kinezyterapia (terapia ruchem), fizykoterapia (terapia za pomocą czynników fizycznych), oraz balneoterapia (terapia przy użyciu środków naturalnych).
Sama w sobie rehabilitacja wg. Dz. U Nr.123 z 1997 roku oznacza ?(?) zespół działań w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych oraz społecznych, zmierzających do osiągnięcia przy aktywnym uczestnictwie tych osób, możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania jakości życia i integracji społecznej?.
Ustawa ta nie zaprzecza polskiemu modelu rehabilitacji, który oparty jest na interdyscyplinarnym zespole terapeutycznym a wręcz przeciwnie porządkuje wykonywanie tego zawodu w Polsce i uniemożliwia wykonywanie świadczeń zdrowotnych przez ludzi nieposiadających uprawnień fizjoterapeuty.
Zawód fizjoterapeuty nie należy do łatwych zawodów. Wykonywanie tego zawodu polega na udzielaniu w sposób osobisty świadczeń zdrowotnych, usług o wyjątkowym charakterze społecznym i jest zgodne z treścią Art. 18d ust.1, pkt. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 roku o zakładach opieki zdrowotnej. Dz. U. Nr. 91 poz 408 z późniejszymi zmianami mówi, że ?(?) osoba wykonująca zawód medyczny to osoba, (?) uprawniona do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz legitymująca się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny?.
Takie świadczenie zdrowotne, o który mowa określa Ustawa o zakładach opieki zdrowotnej z dnia 30 sierpnia 1991 roku w art..3. Według ustawy ? świadczenie zdrowotne to: działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania, w szczególności związane z rehabilitacją medyczną?. Świadczeń zdrowotnych udzielają przychodnie, ośrodki zdrowia i poradnie, które mogą obejmować swoim zakresem świadczenia podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, w warunkach ambulatoryjnych lub domowych w miejscu zamieszkania lub pobytu osoby potrzebującej tych świadczeń. Takie świadczenia podstawowej opieki medycznej, o której była mowa powyżej obejmują swoim zakresem nie tylko świadczenia profilaktyczne czy lecznicze, ale również rehabilitacyjne. Świadczenia zdrowotne udzielane przez zakłady rehabilitacji leczniczej stanowią kompleksowe, interdyscyplinarne działania usprawniające, służące zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, nie tylko w sferze fizycznej, ale też i w psychicznej. Świadczenia te są udzielane na podstawie skierowania od lekarza.(art.32).
Fizjoterapia jako zawód ma przynależność do zawodów medycznych.
 
     
Linki sponsorowane
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Styl zmodyfikowany dla e-Masaz.pl, Mapa witryny, Regulamin forum

Wyszukiwanie w Google

Partnerzy forum
Gabinety masażu Kurs masaż tajski Fizjoterapia Rehabilitacja
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane. Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 14
Reklamy

Linki sponsorowaneStoły do masażu

Stoły do masażu

Stoły do masażu

Masaż
Ostatnio na forumZapraszamy na FBZapraszamy na G+Zapraszamy na Instagrama