Wysłany: 2011-09-30, 13:43 Akupunktura, czyli z igłą po zdrowie
Akupunktura, czyli nakłuwanie ciała niewielkimi igłami, zyskuje sobie na całym świecie coraz więcej zwolenników. Na czym polega ta metoda i kiedy warto ją zastosować?
Krótka historia akupunktury
Historia akupunktury wiąże się ściśle z kulturą Dalekiego Wschodu, zwłaszcza Chin. Pierwsze, nieoficjalne, wzmianki na temat tej metody leczenia pochodzą z okresu poprzedzającego rozwój cywilizacji Chin i sięgają nawet 6000 r. p.n.e. Oficjalne informacje na temat praktykowania akupunktury datowane są na 400r. p.n.e. Legendy głoszą, że akupunktura powstała dzięki jednemu z poddanych cesarza, który cierpiąc na przewlekły ból głowy uderzył się pewnego razu w nogę i ból ustąpił jak ręką odjął. Od tej pory każdy, kogo bolała głowa, bił się w stopy ostrymi kamieniami. Cesarz aby przerwać takie samookaleczenie polecił, by zamiast kamieni używać igieł i tak zostało po dziś dzień.
Na czym polega akupunktura?
Na ciele każdego człowieka istnieje wiele punktów, które odpowiadają za największą aktywność narządów wewnętrznych. Te punkty akupunkturowe zlokalizowane są wzdłuż meridianów, czyli linii energetycznych. Nakłuwanie ich wysterylizowanymi(jest to szczególnie istotne, gdyż wyklucza możliwość zakażenia się wirusem HIV) złotymi lub srebrnymi igłami o średnicy 0,25mm powoduje odpowiednią stymulację energetyczną organizmu.
Kiedy możemy zastosować akupunkturę?
Lista dolegliwości, przy których możemy zastosować tę metodę leczenia jest niezwykle szeroka i obejmuje między innymi:
• zapalenie nosa
• zapalenie oskrzeli
• zapalenie spojówek
• jaskrę
• zanik nerwu wzrokowego
• zapalenie dziąseł
• chorobę wieńcowa
• chorobę nadciśnieniowa
• zaparcia
• bóle głowy, migreny
• niedowłady po udarach mózgu
• rwę kulszową
• reumatoidalne zapalenie stawów
• nieregularne krwawienia miesięczne
• bolesne miesiączki, zespól napięcia przedmiesiączkowego
Istotne przeciwwskazania
Akupunktura jako metoda w stu procentach naturalna niesie za sobą niewielkie ryzyko niepowodzenia, które związane jest przede wszystkim z niedoświadczeniem osoby przeprowadzającej zabieg. Jednak istnieją okoliczności zdrowotne, podczas których zastosowanie akupunktury nie jest wskazane.
Główne przeciwwskazania wiążą się z wszelkimi chorobami skórnymi, a także hemofilią. Nie należy także stosować akupunktury w przypadku wczesnej fazy ciąży, a także w przypadku niemowlęcia. Przeciwwskazaniami są także wszelkie choroby psychiczne i zakaźne.
Choć wydaje się to oczywiste, akupunkturze nie mogą zostać poddane osoby w stanie upojenia alkoholowego czy ostrego wyczerpania fizycznego. Przeciwwskazaniem jest również menstruacja.
Czy akupunktura rzeczywiście leczy?
Fenomen akupunktury nie został jeszcze do końca odkryty. Chociaż badania w tej dziedzinie nieustannie trwają, do tej pory nie mamy niepodważalnych dowodów na skuteczność tej metody, poza udokumentowanymi przypadkami poprawy stanu zdrowia pacjentów. Akupunktura budziła wątpliwości już kilka wieków temu, kiedy po kilku tysiącach lat jej stosowania, w XVI wieku, została oficjalnie w Chinach zakazana. Dopiero pod koniec ubiegłego stulecia powróciła do łask, tym razem już na całym świecie.
Naukowo udowodniono, że na naszym ciele istnieją punkty energetyczne, które charakteryzują się większą ilością zakończeń nerwowych i mniejszym oporem energetycznym. Niektórzy jej skuteczność próbują tłumaczyć tym, że niewielki ból po ukłuciu igły(większość pacjentów w ogóle go nie odczuwa) docierając do ośrodkowego układu nerwowego, tłumi ból odczuwany z powodu choroby. Poza tym bezpośrednio po wykonanym zabiegu rośnie ilość beta-endorfin i serotoniny w mózgu, które odpowiadają za podniesienie progu bólu i ogólną poprawę nastroju. Warto jednak podkreślić, że żadna naturalna metoda leczenia nie zastąpi lekarza i wypisanych przez niego lekarstw. Wszelkie inne zabiegi warto zastosować w drugiej kolejności.
Źródło: uroda.com
Linki sponsorowane
massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2011-10-30, 11:31 Re: Akupunktura, czyli z igłą po zdrowie
e-Masaz.pl napisał/a:
... wzmianki na temat tej metody leczenia pochodzą z okresu poprzedzającego rozwój cywilizacji Chin i sięgają nawet 6000 r. p.n.e. Oficjalne informacje na temat praktykowania akupunktury datowane są na 400r. p.n.e. Legendy głoszą, że akupunktura powstała dzięki jednemu z poddanych cesarza, który cierpiąc na przewlekły ból głowy uderzył się pewnego razu w nogę i ból ustąpił jak ręką odjął. Od tej pory każdy, kogo bolała głowa, bił się w stopy ostrymi kamieniami. Cesarz aby przerwać takie samookaleczenie polecił, by zamiast kamieni używać igieł i tak zostało po dziś dzień.
... Naukowo udowodniono, że na naszym ciele istnieją punkty energetyczne, które charakteryzują się większą ilością zakończeń nerwowych i mniejszym oporem energetycznym.
te wzmianki i legendy nie bardzo mi sie kleja do kupy - jesli wzmianki byly przed 6k lat pne (nie bylo wtedy jeszcze jezyka pisanego, wiec mogly byc tylko w postaci rysunkow skalnych), to po co odwolywac sie do legend, ktore wydaja sie zupelnie nieprawdopodobne. Medycyna chinska ma kilka tysiecy lat, teksty pisane, rowniez o akupunkturze, poprzedzaja rok 400 pne.
jesli chodzi o mechanizm dzialania, to trzeba wspomniec o meridianach, ktore sa zasadnicze dla medycyny chinskiej. Dopiero z tej teorii wywodza sie punkty uzywane w akupunkturze
W przypadku przewlekłego bólu szukamy różnych sposobów na walkę z nim, korzystając także z tego, co ma do zaoferowania medycyna alternatywna. Jest to między innymi akupunktura, która polega na nakłuwaniu specjalnymi igłami wybranych punktów na ciele człowieka. Akupunktura to jedna z nielicznych metod medycyny naturalnej uznanych przez Światową Organizację Zdrowia i jest bezpiecznym uzupełnieniem tradycyjnych sposobów przeciwbólowych stosowanych przez pacjentów na co dzień. Zabiegu nie należy się obawiać, ponieważ stosowane igły są jałowe, jednorazowe i bardzo cienkie, o grubości porównywalnej z średnicą włosa. Pacjent niemalże nie odczuwa momentu przechodzenia ostrza przez skórę. Akupunktura znalazła zastosowanie przy dolegliwościach towarzyszących zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, dyskopatii, rwie kulszowej i innym bólom korzeniowym, w bólach głowy, zespole bólu mięśniowo-szkieletowego, w nerwobólach nerwów obwodowych, w tym nerwu trójdzielnego i twarzowego oraz neuralgiach po półpaścu.
Poznański szpital i przychodnia Med Polonia
massagewarsaw leki przeciw pasozytom grzybom sprzedam apteka
Pomógł: 15 razy Dołączył: 05 Lut 2008 Posty: 7180 Skąd: bangkok warszawa
Wysłany: 2012-01-15, 20:36 kurs masaz tajski
Med Polonia napisał/a:
Szanowni Państwo ...
poznański szpital i przychodnia Med Polonia
sie tutaj szanujemy przez udzial w dyskusji, ale nie panujemy i nie wstawiamy cytatow bez potrzeby.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,07 sekundy. Zapytań do SQL: 14