Czym się zajmuje fizjoterapia?
Fizjoterapia jest działem medycyny, który zajmuje się metodami usprawniania pacjentów. Jej celem jest likwidacja procesów chorobowych i ich następstw, zapobieganie im oraz przywracanie jak najpełniejszej sprawności chorego, przywrócenie mu możliwości pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Wypracowanych zostało wiele nowych technik dających większe możliwości leczenia; wyprodukowano także niezbędny sprzęt rehabilitacyjny, który ułatwia leczenie. Fizjoterapia obejmuje wiele zróżnicowanych działań terapeutycznych, np. kinezyterapię (leczenie ruchem), ergoterapię (leczenie pracą), masaż leczniczy, balneoterapię (leczenie za pomocą kąpieli), klimatoterapię. Po ukończeniu kierunku fizjoterapii, absolwenci są przygotowani do planowania i realizowania całego procesu rehabilitacyjnego. Mogą również przeprowadzać gimnastykę korekcyjną i kompensacyjną w wielu placówkach oświatowo-wychowawczych.
Cechy fizjoterapeuty
Fizjoterapeuta pracuje z ludźmi, którym pomaga poprzez ćwiczenia ruchowe. Dlatego nie jest wystarczająca w tym zawodzie tylko wiedza o tym, jakie ćwiczenia należy wykonywać w konkretnych przypadkach. Ważna jest także wrażliwość na innych ludzi, wytrzymałość, chęć niesienia pomocy innym. Dobry fizjoterapeuta jest również psychologiem. Musi posiadać umiejętność nawiązywania kontaktu z ludźmi, którzy w większości przypadków nie potrafią pogodzić się z tym, co ich spotkało. Czasami izolują się od świata, zamykają w sobie, albo obwiniają innych za swoje nieszczęście.
Fizjoterapeuta powinien posiadać zdolność empatii, umiejętność zrozumienia pacjenta, uszanowania jego uczuć i odczuć. Każdy pacjent jest inny, w każdym przypadku należy dobrać indywidualne ćwiczenia i zabiegi, co pewien czas je weryfikując. Równie ważna jest motywacja do ćwiczeń - niektórzy potrzebują pochwał, dobrego słowa, pocieszenia, na innych działa tylko ostre skarcenie. Efekty rehabilitacji często widoczne są dopiero po kilku tygodniach lub miesiącach systematycznego wykonywania wszystkich ćwiczeń.
Nie bez znaczenia w tym zawodzie jest również tężyzna fizyczna. Ćwiczenia, które wykonuje z pacjentem fizjoterapeuta wymagają od niego dużego wysiłku fizycznego.
Zawód przyszłości?
Fizjoterapia to nie tylko jednak usprawnianie chorych. Wraz z rozwojem społeczeństwa zaczynamy dbać o siebie i swoje zdrowie fizyczne. Aby zachować młodzieńczy wygląd i jak najlepsze samopoczucie jesteśmy w stanie wydać spore pieniądze. Tym samym otwiera się pole popisu dla fizjoterapeutów, rehabilitantów, masażystów, specjalistów odnowy biologicznej. To oni powiedzą nam jak utrzymać dobrą kondycję. Ponadto coraz więcej osób potrzebuje specjalistycznego wsparcia z powodu znacznie szybszego tempa życia i większych stresów. Społeczeństwa krajów nie tylko europejskich starzeją się i już wkrótce pojawi się zapotrzebowanie na ludzi, którzy wskażą, w jaki sposób prowadzić zdrowy tryb życia, by dożyć tych upragnionych 100 lub 120 lat.
Gdzie znajdzie zatrudnienie fizjoterapeuta?
Fizjoterapeuta może szukać pracy w przychodniach lekarskich, sanatoriach, ośrodkach rehabilitacyjnych, rehabilitacyjnych palcówkach oświatowo-wychowawczych, na uczelniach medycznych, medycznych gabinetach odnowy biologicznej, w klubach sportowych.
Jak zdobyć ten zawód?
Aby zostać fizjoterapeutą należy skończyć kierunek fizjoterapia, który prowadzony jest przez różnego typu uczelnie w całym kraju, m.in. akademie wychowania fizycznego, akademie medyczne, państwowe wyższe szkoły zawodowe.
W trakcie nauki zdobywa się wiedzę z fizjologii, neurobiologii, pedagogiki rehabilitacyjnej, higieny, fizykoterapii i masażu, kinezyterapii, biologii, podstaw wychowania zdrowotnego.
Wynagrodzenie
Większość fizjoterapeutów i rehabilitantów pracuje w państwowych ośrodkach służby zdrowia. Ich zarobki są zdecydowanie poniżej średniej krajowej i rzadko kiedy przekraczają kwotę 1000 złotych netto. Zdecydowanie większe pensje osiągają fizjoterapeuci pracujący w prywatnych ośrodkach zajmujących się rehabilitacją.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Forum korzysta z plików cookies. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były
zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Kopiowanie materiałów bez zgody administracji zabronione. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi użytkowników oraz materiały przez nich przesłane.
Witryna ma charakter informacyjny. Administracja nie ponosi żadnej odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody spowodowane wykorzystaniem przez użytkownika informacji zawartych na forum.
Strona wygenerowana w 0,06 sekundy. Zapytań do SQL: 14